ورزش ایران، بعد از محمود احمدی‌نژاد

چشم انداز ورزش ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری و استقرار دولت جدید، مهم‌ترین موضوع انتخاباتی در محافل ورزشی است. امید بهبود اوضاع ورزش، همچنین نگرانی از احتمال بدتر شدن آن را می‌توان در خلال اظهارات چهره‌های شاخص ورزش در مصاحبه با رسانه‌ها دید.

وزیر ورزش بعدی کیست؟ هنوز چند ماه فاصله است تا پاسخ قطعی به کلیدی‌ترین پرسش خانواده ورزش ایران. اما خط دهندگان ورزشی در ستادهای انتخاباتی نامزدها، رفته رفته شناسایی شده‌اند. نمایندگان هشت نامزد، به صورت دو به دو در برنامه ورزشی رخصت از شبکه سوم سیما به مناظره می‌پردازند. گرچه برخی از آن‌ها ورزشی نیستند یا مسئولیت امور ورزش در ستاد آن کاندیدا را برعهده ندارند.

در جمع ورزشیان حامی نامزدها، هم قهرمانان حضور دارند و هم پیشکسوتان ورزش، مسئولین سابق ورزش و حتی جمعی از چهره‌های مطرح در رسانه‌های ورزشی نیز فعال هستند. چرخش برخی صاحب‌نامان ورزشی بین جناح‌های مختلف سیاسی در دوره‌های اخیر انتخابات ریاست جمهوری نیز جالب توجه است.

تا هنگام اعلام نتایج انتخابات، مشخص نیست سکان هدایت ورزش ایران به دست کدام گروه از این مجموعه سپرده خواهد شد اما آن چه مسلم است، ورزشی‌ها اشتیاق دوره قبلی را ندارند و هیچ نامزدی هنوز نتوانسته فهرست ۴۰۰ نفره چهره‌های شاخص ورزش ایران که از میرحسین موسوی اعلام حمایت کرده بودند را تکرار کند.

فهرست نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ترتیب حروف الفبا و اوضاع ورزش در ستادهای انتخاباتی‌شان در ادامه آمده است.

سعید جلیلی

در اولین همایش انتخاباتی جلیلی که در ورزشگاه افراسیابی برگزار شد، آرش میراسماعیلی چهره ورزشی شاخص حاضر در سالن بود. او که با ۲ مدال طلا و ۲ برنز جهانی، پرافتخارترین جودوکار در تاریخ ورزش ایران است، در انتخابات ۸۸ از محسن رضایی حمایت کرده بود.

بیژن نوباوه وطن نماینده تهران در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی نیز نماینده جلیلی در مناظره‌های ورزشی صداوسیما است.

فصل گذشته محمد رویانیان مدیرعامل پرسپولیس به دلیل تاخیر تیمش در جذب سرمربی و برپایی اردوی آماده سازی، خواستار تعطیلی لیگ برتر در ماه رمضان شد. نوباوه از معدود افرادی بود که با صدور اطلاعیه از اقدام رویانیان اعلام حمایت کرد و گفت: برگزاری لیگ برتر در ماه رمضان موجب مخدوش شدن معنویات جوانان در این ماه شده است.

نام نوباوه همچنین به خاطر انتقادهایش از عادل فردوسی‌پور مجری و تهیه کننده برنامه ۹۰ در رسانه‌های ورزشی مطرح می‌شود.

غلامعلی حداد عادل

محمد‌حسین انصاری‌ فرد مدیرمسئول روزنامه ورزشی پیروزی است و ۹ ماه هم مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در دولت احمدی نژاد بوده است.

او به عنوان نماینده غلامعلی حداد عادل در حوزه ورزش گفته است: جوانان ما چه تفریحی دارند؟ در گذشته زمین‌های خاکی برای ورزش همگانی وجود داشت اما اکنون با ساختمان‌سازی این امکانات از دست رفته. هیچ کس مخالف حضور چهره‌های سیاسی در ورزش نیست اما زمانی که ورزش در اختیار امیال سیاسی قرار می‌گیرد فاجعه‌آفرین می‌شود.

انصاری فرد در ادامه با اشاره به محمد بنا گفته: وقتی شخصی مثل محمد بنا از ورزش خارج می‌شود باید سوال کنیم که چرا او ورزش را ترک کرده اما این کار از طرف ما صورت نمی‌گیرد.

محسن رضایی

محمدابراهیم مداحی رییس سابق فدراسیون شطرنج است. عضو هیات اجرایی فدراسیون جهانی این رشته ورزشی بود و هیات رییسه کنفدراسیون شطرنج آسیا. مداحی در آن دوره روابط خوبی با ایلیو مژینوف رییس فدراسیون جهانی شطرنج داشت.

او حالا ریاست کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد و به نمایندگی از محسن رضایی در ویژه برنامه انتخاباتی شبکه سوم سیما با موضوع جوانان و ورزش حضور یافته است. مداحی مدیر بازرسی ستاد مرکزی سپاه و بازرسی ویژه ستاد فرماندهی کل قوا هم بوده است.

نام افشین قاسمیان رزمی‌کار نیز در تیم انتخاباتی محسن رضایی دیده می‌شود.

حسن روحانی

اکبر ترکان قائم مقام و معاون ستاد انتخاباتی روحانی است. در دولت اول هاشمی رفسنجانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود و در دولت دوم وزیر راه و ترابری. ترکان بین سال‌های ۸۰ تا ۸۸ نیز معاون وزیر نفت بوده است.

اکبر ترکان اما سوابق ورزشی هم دارد و در یکی از موفق‌ترین و دیرپاترین دوره‌های تاریخی کشتی ایران، ریاست فدراسیون کشتی را برعهده داشت؛ از ۱۳۶۹ با حکم حسن غفوری‌فرد تا ۱۳۷۷ که به قهرمانی ایران در مسابقات جهانی ۱۹۹۸ انجامید.

با ریاست ترکان و نایب رییسی محمدرضا طالقانی، کشتی ایران حضوری موفق در مسابقات جهانی تورنتو ۹۳، استانبول ۹۴، بازی‌های آسیایی هیروشیما، آتلانتا ۹۵، المپیک آتلانتا و کراسنویارسک ۹۷ داشت.

حسن روحانی در برنامه انتخاباتی خود در رادیو ورزش گفت: اخیرا شنیده‌ام که غرب و آمریکا به دنبال محروم کردن حضور قهرمانان ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی هستند. اگر رئیس دولت شوم قطعاً جلوی این کارها را خواهم گرفت.

روحانی درباره پست وزارت ورزش تاکید کرد: بنده هیچ وزیری را برای هیچ پستی انتخاب نخواهم کرد مگر اینکه مرتبط با آن صنف باشد.

محمدرضا عارف

سعید فائقی در زمان ریاست مصطفی هاشمی‌طبا بر سازمان تربیت‌بدنی و تا سال ۱۳۸۰ نفر دوم در مدیریت ورزش کشور بود. فائقی در انتخابات قبلی از میرحسین موسوی حمایت کرد.

در بازی‌های آسیایی گوانگجو ورزش ایران با ۲۰ طلا در رده چهارم ایستاد تا شگفتی‌ساز شود، اما فائقی از معدود کارشناسان ورزش بود که نگاه خوشبینانه‌ای به نتایج درخشان نداشت و گفت:"نباید فریب خورد. چین به عنوان میزبان نمی‌توانست تهدیدی برای مدال‌های سنتی ما در کشتی، کاراته و وزنه‌برداری باشد.

چین ضمناً مدال دیگر رقیبانمان از جمله قزاقستان را کم کرد تا ما به جایگاهی تاریخی دست پیدا کنیم. در دوره بعدی بازی‌های آسیایی که در کره جنوبی برگزار خواهد شد این حرف من ثابت می‌شود. زیرا کره‌ای‌ها در ورزش‌های کشتی و تکواندو راحت اجازه نمی‌دهند ما مدال بگیریم."

محمد غرضی

از فعالیت‌های ورزشی در ستاد انتخاباتی سید محمد غرضی اطلاعات چندانی منتشر نشده. گفته می‌شود جمعی از چهره‌های با سابقه ورزش در باشگاه قدیمی پیام از او حمایت می‌کنند. بهنام ساسانیان هم نماینده غرضی در مناظره ورزشی سازمان صداوسیما در شبکه سوم سیما بود.

غرضی که در مناظره تلویزیونی نیز درخواست محسن رضایی برای اظهارنظر درباره ورزش را بی پاسخ گذاشت، در مصاحبه‌ای به روزنامه شرق گفته: نسل من با سه چیز آشنا نشد ... با ورزش هم آشنا نبودیم... ورزش را تخریبی و مطبوعات را عنصر تحمیلی می‌دانستیم و هنوز این‌طوری هستم.

محمد باقر قالیباف

علیرضا دبیر قهرمان کشتی آزاد جهان و المپیک، شاخص‌ترین یار ورزشی قالیباف است. ریاست کمیته ورزش شورای شهر، مدیرعاملی باشگاه آهن بافق، مدیرمسئولی هفته نامه ورزشی تماشاگر، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و عضویت در شورای سیاست‌گذاری ورزش صداوسیما در کارنامه او ثبت شده است.

دبیر که طلای المپیک سیدنی را در کارنامه دارد، رییس ستاد ورزش قالیباف است و میثم زمان‌آبادی نیز نایب رییس. او در انتخابات اخیر انجمن ورزشی‌نویسان با اختلاف چشمگیر نسبت به سایر نامزدها، بیشترین رای را نصیب خود کرد.

دبیر در دوران ریاست محمد علی آبادی بر سازمان تربیت بدنی، کاندیدای ریاست فدراسیون کشتی شد اما این سازمان، صلاحت او را برای حضور در انتخابات تایید نکرد. او در هشت سال اخیر از منتقدان سیاست‌های ورزشی دولت احمدی‌نژاد بوده است.

علی اکبر ولایتی

محمدرضا یزدانی‌خرم مسئول ورزش در ستاد علی اکبر ولایتی است. رییس پیشین فدراسیون والیبال که ۱۷ سال در این سمت بود. او حدود شش سال هم مسئولیت فدراسیون کشتی را برعهده داشت.

یزدانی‌خرم در انتخابات قبلی، ساختمان فدراسیون کشتی را به ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد تبدیل کرد. او در انتخابات ۱۳۸۴ نیز از حامیان ورزشی اکبر هاشمی رفسنجانی بود.

یزدانی‌خرم با اعلام حمایت از ترویج ورزش بانوان گفته: متاسفانه بانوان ایرانی به دلیل محدودیت‌هایی که دارند دچار فقر حرکتی شده‌اند. در گذشته آن‌ها در حیاط خانه‌ها ورزش‌هایی مثل طناب‌ زدن انجام می‌دادند اما اکنون این موارد نیز از دسترس آن‌ها خارج شده است.

کیومرث هاشمی نیز در ستاد ولایتی حضور دارد. سرپرست فدراسیون فوتبال ایران در دوران تعلیق، معاون محمد علی آبادی در سازمان تربیت بدنی و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور تربیت بدنی و سلامت از سوابق ورزشی کیومرث هاشمی اشت.