ایران و لبنان در دیداری متفاوت

Image caption علیرضا منصوریان، مربی، در اردوی نهایی تیم ملی

تیم ملی فوتبال ایران از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل سه شنبه در تهران پذیرای لبنان است. پیروزی پرگل در این دیدار شانس ایران را برای صعود مستقیم به جام جهانی دو چندان میکند در حالی که لبنان هفته گذشته با تساوی مقابل کره جنوبی اولین تیم حذف شده در این دوره از مسابقات است.

لبنان در مسابقه رفت در بیروت موفق شد دروازه ایران را برای اولین بار باز کند و در همان دیدار نیز توانست تنها پیروزی خود را در این دوره از مسابقات و در تمامی تاریخ دیدارهای دوستانه و رسمی مقابل ایران را نیز جشن بگیرد. در این بازی شرایط کاملا متفاوت است تیم ملی لبنان بیشتر بازیکنان کلیدی خود مانند اسماعیل عنتر که زننده گل پیروزی لبنان در دیدار رفت بود را بدلیل مصدومیت و محرومیت در اختیار ندارد و همین موضوع میتواند کفه ترازو را به نفع ایران سنگین تر کند.

در بازی هفته گذشته تیم ملی ایران مقابل قطر، آقای کی روش سیستمی نسبتا تدافعی را در نظر گرفته بود که با توجه به شرایط و محل آن بازی در دوحه، این تصمیم تا حدودی منطقی بنظر میرسید . پیروزی مبرم قطر در آن بازی این اجازه را به ایران میداد تا ابتدا به دنبال حفظ نتیجه باشد و در زمان مناسب به دروازه قطر حمله کند. در این بازی شرایط کاملا متفاوت است ایران برای صعود مستقیم نیاز دارد تا تفاضل گل خود را در جدول افزایش دهد و این دیدار بهترین فرصت برای تیم ملی است تا در مقابل تیم حدف شده لبنان به اهداف خود دست پیدا کند.

استفاده از بازیکنانی که هماهنگی بیشتری درخط دفاعی دارند از شاخصه های اصلی آرایش تیمی ایران در دوحه بود. هاشم بیگزاده، پژمان منتظری ، امیرحسین صادقی به همراه سید جلال حسینی خط دفاع ایران را تشکیل میدادند . حضور سه بازیکن از تیم استقلال نیزاین موضوع را تائید میکند.ایران در بازی گذشته با سیستمی نسبتا متفاوت وارد زمین شد. سیستم ۱-۳-۲-۴ ایران که در بیشتر بازیهای پیشین در جریان بازی به ۳-۳-۴ تبدیل میشد در این بازی با عقب نشینی هافبکهای کناری (حیدری و شجاعی ) و اضافه شدن جباری به خط حمله به

۲-۴-۴ کلاسیک تبدیل میشد و ایران با دو مهاجم به دروازه قطر یورش می برد. ترکیب ایران در بازی پیشین بر مبنای پرسینگ در خط هافبک و نظم کامل تیمی در کارهای دفاعی بود .اما مطمئنا با توجه به شرایط این بازی و نیاز مبرم ایران به پیروزی پر گل استراتژی تیمی ایران نیز تغییر خواهد کرد. استفاده از بازیکنانی که میل به تهاجم بیشتری دارند و یا افزایش نقش تهاجمی هافبکها و مدافعین کناری درزمان حمله میتواند کلید پیروزی ایران در این بازی باشد .با نگاهی به دیدار قبلی ایران در تهران از سری مسابقات مقدماتی جام ملتهای آسیا و پیروزی پنج بر صفر مقابل لبنان نقش اشکان دژاگه در این دیدار بسیار پررنگ بود.

او به خوبی با سرعت و تکنیک خود از جناح راست تمامی حملات ایران را پایه ریزی میکرد. در این بازی نیز استفاده از همین روش و دور زدن مدافعین کناری لبنان و حضور هافبکهای میانی در محوطه جریمه میتوان این تیم را تحت فشار قرارداد. نکته ای که بازیکنان تیم ملی نباید فراموش کنند رسیدن به گل اول بازی در کوتاه ترین زمان ممکن است. با توجه به اینکه بازیکنان با تجربه لبنان در این دیدار غایب هستند و بیشتر بازیکنان ذخیره و کم تجربه در این دیدار حضور خواهند داشت. گل اول علاوه بر اینکه میتواند استرس بازیکنان تیم ملی را کاهش دهد باعث کاهش انگیزه بازیکنان تیم ملی لبنان در ادامه بازی می شود که مهمترین فاکتور پیروزی پرگل ایران در این دیدار حساس است.

نگاهی به آرایش احتمالی تیم ملی فوتبال ایران مقابل لبنان

در فلسفه مربیگری معمولا ترکیب تیم پیروز با کمترین تغییرات همراه میشود و با توجه به بازی مهم و حساس تیم ملی در هفته آینده مقابل کره جنوبی و به منظور هماهنگی بیشتر بازیکنان ،احتمالا تغییر زیادی نسبت به بازی گذشته در آرایش تیمی ایران مشاهده نخواهد شد.

دروازه بان، رحمان احمدی:با توجه به بازی گذشته و عملکرد عالی خط هافبک و دفاع تیم ایران او با تهدید جدی روبرو نشد و در این بازی نیز احتمالا روز آسانی را پیش رو خواهد داشت.

خط دفاعی، امیرحسین صادقی و سید جلال حسین زوج مرکزخط دفاع ایران را تشکیل می دهند. پژمان منتظری در راست انجام وظیفه میکند که در این دیدار باید حضور بیشتری در حمله داشته باشد. همکاری خوب منتظری و حیدری در جناح راست میتواند نقطه قوت تیم ملی در این دیدار باشد. در جناح چپ بیگزاده روز نسبتا خوبی را مقابل قطر تجربه کردو در کارهای دفاعی میتوان نمره قبولی به او داد اما در این بازی و نیاز ایران به حمله شاید احسان حاج صفی گزینه بهتری در این دیدار باشد.

خط هافبک: ترکیب پنج نفره تیم ملی در سیستم ۱-۳-۲-۴ احتمالا بدین صورت خواهد بود جواد نکونام ،آندرانیک تیموریان بعنوان دو هافبک تدافعی بازی خواهند کرد . شجاعی و حیدری در کنارها انجام وظیفه میکنند و جباری در جلوی خط هافبک بعنوان بازیساز و مکمل تک مهاجم نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.در این دیدار استفاده از عرض زمین به منظور باز کردن خط دفاعی متراکم لبنان بسیار مهم و حیاتی است. شجاعی و حیدری باید همان نقشی را ایفا کنند که دژاگه در بازی گذشته انجام داد. محمد رضا خلعتبری یکی دیگر از بازیکنانی است که میتواند با حضور خود قدرت خط حمله تیم ملی را افزایش دهد.

خط فوروارد: رضا قوچان نژاد بعد از چند بازی به اعتماد بنفس لازم دست پیدا کرده است که گل کاملا حرفه ای او در بازی گذشته این موضوع را کاملا تائید می کند. حرکات خوب این بازیکن در کانالهای خط دفاعی حریفان و فرصت طلبی عالی، از او بازیکنی خطرناک ساخته است تنها مسئله ای که او باید مد نظر داشته باشد توانایی حفظ توپ و به بازی گرفتن هافبکهای تیم بعنوان تک مهاجم در زمان حمله است .

آرایش هر تیمی برمبنای تفکرات سرمربی شکل میگیرد و آقای کی روش خصوصا در بازی گذشته نشان داده است که صرف نظر از توانایی های فنی بازیکنان بیشتر از نفراتی استفاده می کند که بتوانند در تفکرات تاکتیکی او نقش خود را به نحو شایسته انجام دهند. تنها نکته ای که شاید تا حدودی نقطه ضعف تیم ملی باشد نبود سرعت کافی در زمان حمله است که مشکل اصلی تیم ملی در این دوره از مسابقات است و آقای کی روش هنوز نتوانسته این مشکل را برطرف کند.