تیم ملی ایران؛ یک قدم تا برزیل

Image caption تیم ملی ایران هفته آینده در آخرین بازی خود در مرحله مقدماتی جام جهانی برزیل با کره جنوبی بازی خواهد کرد

تیم ملی ایران با پیروزی پر گل چهار بر صفر مقابل لبنان در تهران، به رده دوم جدول گروه یک مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا صعود کرد.

پیش از بازی ایران و لبنان، کره جنوبی با یک گل توانسته بود، ازبکستان در سئول را شکست دهد، شکست ازبکستان فرصت مناسبی برای تیم ملی ایران بود تا با پیروزی بر لبنان جای این تیم را در رده دوم جدول گروه یک آسیا بگیرد.

تیم ملی ایران از همان آغاز بازی در نیمه اول، روی دروازه لبنان فشار وارد می‌کرد. حرکات نفوذی خسرو حیدری از جناح راست بارها تیم ملی ایران را صاحب موقعیت های گلزنی کرد.

رضا قوچان نژاد مهاجم خط حمله ایران در ۲۰ دقیقه اول بازی بارها صاحب موقعیت‌های خوب گلزنی شد ولی نتوانست دروازه لبنان را باز کند.

در نیم ساعت ابتدای بازی عجله بازیکنان در دادن پاس‌ و زدن ضربات آخر مانع از باز شدن دروازه لبنان شد. مدافعان لبنان هم در چند لایه سعی در بسته نگه داشتن دروازه خود داشتند.

مجتبی جباری در دقایق ۳۴ و ۳۵ با دو حرکت نفوذی ایران را صاحب موقعیت گلزنی کرد ولی هر دو بار عباس حسن دروازه‌بان لبنان مانع از باز شدن دروازه شد.

با گذشت بیش از نیم ساعت از بازی تیم ملی ایران که از دقیقه اول روی دروازه لبنان موقعیت ایجاد کرده بود، بالاخره دروازه این تیم را باز کرد.

در دقیقه ۳۹ محمد رضا خلعتبری روی یک دو با مجتبی جباری وارد محوطه جریمه لبنان شد و پس از جا گذاشتن مدافع مستقیم خود توپ را بر خلاف جهت دروازه‌‌بان لبنان وارد دروازه این تیم کرد.

پس از این گل بازیکنان ایران باز هم به حملات خود روی دروازه لبنان ادامه دادند، تنها پنج دقیقه پس از گل اول، جواد نکونام روی ارسال زیبای خسرو حیدری از جناح راست با ضربه سر گل دوم را زد.

تیم ملی ایران در بازی که احتیاج داشت تفاضل خود را بهبود ببخشد، نیمه دوم بازی را طوفانی آغاز کرد.

رضا قوچان نژاد دو دقیقه پس از آغاز بازی در نیمه دوم، با حرکتی انفرادی وارد محوطه جریمه لبنان شد و پس از دریبل دو بازیکن لبنان، نتیجه را سه بر صفر کرد.

پس از این گل، بازیکنان لبنان برای کم کردن فاصله جلو آمدند، از طرفی بازیکنان ایران علاقه‌ای به زدن گل‌های بیشتر نشان نمی‌دادند.

کارلوس کی‌روش در دقیقه ۷۰ با دو تعویض و آوردن محسن مسلمان و غلامرضا رضایی بار دیگر سرعت حرکت تهاجمی ایران را افزایش داد.

در دقیقه ۸۶ بازی ایران گل چهارم را وارد دروازه لبنان کرد؛ جواد نکونام که در این بازی بهترین بازیکن زمین نیز بود با استفاده از محدود شدن نقطه دید دروازه‌بان لبنان با ضربه‌ای زیبا گل چهارم ایران وارد دروازه کرد.

تیم ملی ایران با پیروزی چهار بر صفر مقابل لبنان و با توجه به شکست ازبکستان مقابل کره‌جنوبی به رتبه دوم جدول گروه یک مقدماتی جام جهانی برزیل در منطقه آسیا صعود کرد.

ایران هفته آینده و در آخرین بازی خود در مرحله مقدماتی جام جهانی برزیل، در اولسان کره، با این تیم بازی خواهد کرد.

تیم ملی ایران اگر هفته آینده با کره جنوبی مساوی کند و ازبکستان نتواند قطر را با اختلاف بالای چهار گل ببرد،به همراه این تیم به صورت مستقیم به جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ صعود خواهند کرد.

مطالب مرتبط