یوپ هاینکس، مربی بایرن قهرمان، بازنشسته می‌شود

Image caption بایرن مونیخ اولین تیم آلمانی است که سه جام را در یک فصل به دست آورد

یوپ هاینکس، مربی تیم فوتبال بایرن مونیخ، آردهایش را بیخت و الکش را آویخت. آقای هاینکس که پیش‌تر گفته بود آخر فصل از بایرن مونیخ می‌رود؛ اعلام کرد که با دنیای فوتبال خداحافظی می‌کند.

مربی ۶۸ ساله آلمانی در مصاحبه با هفته نامه اشپیگل گفت که به رغم این که همیشه به گونه‌ای با "پایان" مخالف بوده است، اما این بار با اطمینان از فوتبال خداحافظی می‌کند و دیگر مربیگری هیچ تیمی را قبول نمی‌کند.

او که بایرن را در "شرایط خوبی" به مربی بعدی تحویل می‌دهد در ارتباط با مربیگری گواردیولا گفت: "گواردیولا برای نسل بعدی انتخاب مناسبی است؛ اگر بایرن با او به توافق نرسیده بود، امکان داشت [برای ادامه کار] با آنها مذاکره کنم، اما شرایط کنونی بر وفق مرادم است."

یوزف هاینکس معروف به یوپ، در سال ۱۹۴۵ در شهر مونشن گلادباخ به دنیا آمد و در سن ۱۹ سالگی با پیوستن به تیم فوتبال شهرش، بروسیا مونشن‌ گلادباخ، وارد دنیای فوتبال حرفه‌ای شد. مونشن گلادباخ در اولین فصل حضور هاینکس، جزو تیم‌های بوندسلیگا ۲ بود.

یوپ جوان در اولین ماه‌های حرفه‌ای شدن، در مجموع ۲۵ بازی برای مونشن‌ گلادباخ، موفق شد ۲۳ گل را به نام خود به ثمر برساند و سهم عمده‌ای در صعود تیم به بوندسلیگا داشته باشد.

او در مجموع ۳۶۹ بازی در بوندس‌لیگا، ۲۲۰ گل را به نام خود ثبت کرد و سومین مرد پر گل لیگ آلمان، بعد از گرد مولر با ۳۶۵ گل و کلاوس فیشر با ۲۶۸ گل، به حساب می‌آید.

هاینکس ۱۵ سال به عنوان مهاجم در فوتبال حرفه‌ای حضور داشت؛ ۱۲ سال از سابقه او در بروسیا مونشن‌ گلادباخ گذشت و تنها سه سال برای هانوور بازی کرد که مربوط به سال‌های ۷۰-۱۹۶۷ است.

او به عنوان بازیکن ۴ مرتبه با مونشن‌گلادباخ قهرمان بوندس لیگا شد. یک بار قهرمانی جام حذفی و یک مرتبه هم قهرمانی جام یوفا از افتخارات دیگر هاینکس و مونشن‌گلادباخ در دهه ۷۰ میلادی است.

هاینک از ۲۱ سالگی به مدت هفت سال برای تیم ملی فوتبال آلمان غربی بازی کرد و در سال ۱۹۷۴ با این تیم به کاپیتانی فرانس بکن بائر به جام جهانی رسید. تیم آلمان اولین صاحب جام کنونی به حساب می‌آید.

او که مربیگری را در سال ۱۹۷۹ با بروسیا مونشن‌گلادباخ شروع کرد، در ۲۳ سال فعالیتش در این حرفه با ۱۰ تیم قرار داد امضا کرد.

رئال مادرید را در سال ۱۹۹۷ قهرمان سوپر جام اسپانیا و لیگ قهرمانان اروپا کرد.

بایرن موریخ را ۳ مرتبه به قهرمانی بوندس‌لیگا و سوپر جام فوتبال آلمان رساند. یک بار هم در سال جاری موفق شد با این تیم جام لیگ قهرمانان اروپا را بالای سر ببرد.

اما مهمترین افتخاری که هاینکس کسب کرده است به آخرین سال مربیگری او برمی‌گردد، امسال، که موفق به کسب سه‌ جام بوندس‌لیگا، جام حذفی آلمان و لیگ قهرمانان اروپا شد.

کسب سه جام در یک فصل با بایرن مونیخ، این تیم را صاحب رکورد اولین باشگاه آلمانی کرد که در یک سال هر سه جام را از خود می‌کند.

شاید رسیدن به همین قله باشد که هاینکس را در آستانه ۷۰ سالگی از ادامه کار منصرف کرده است و به فکر بازنشسته شدن انداخته است.

مطالب مرتبط