حضور در برزیل از جاده اولسان

تیم ملی فوتبال ایران سه شنبه در آخرین دیدار از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی برزیل در بندر اولسان کره جنوبی به دیدار تیم ملی فوتبال این کشور می رود.صرف نظر ار حساسیت های این بازی خصوصا برای تیم ملی ایران، موضوعی که این دیدار را تحت شعاع قرار داده است اظهارات سرمربی تیم ملی کره جنوبی است.

او از نحوه میزبانی ایران در مسابقه رفت بسیار ناراضی است و با کلمات تندی فوتبال ایران رازیر سوال برده است که در شان یک مربی بین المللی و حر فه ای نیست. کارلوس کی روش نیز در مقام دفاع برآمده است و چو را مایه ننگ فوتبال کره جنوبی خواند. سخنان کی روش از دو جنبه قابل بررسی است.او علاوه بر اینکه از فدراسیون و فوتبال ایران دفاع میکند سعی دارد تا به بازیکنان تیم ملی القا کند که آنها در این دیدار حساس تنها نیستند و او نیز در کنار آنها در حال مبارزه است تا بتواند روح جنگندگی بازیکنان را در این دیدار مهم دو چندان کند.

با تمامی این اوصاف نباید فراموش کرد که کره جنوبی تنها تیمی نیست که از شرایط میزبانی ایران گله مند است و باید در این مورد فدراسیون و مسئولین ورزش ایران چاره ای بیاندیشند. این نارضایتی ها می تواند به دلیل کمبود امکانات رفاهی و نبود زمین تمرینی مناسب باشد که مسئولین و فدراسیون فوتبال باید هرچه زودتر این مشکل را برطرف کنند .اما اگر در اختیار قرارندادن امکانات بمنظور تحت فشار قرار دادن تیم مهمان است تا نتوانند تمامی توان خود را بروز دهند حربه ای است ناکارآمد که میتواند به وجهه فوتبال و کشور ایران لطمه زند.

دیدارهای ایران و کره جنوبی همیشه از حساسیتها و جذابیتهای خاص خود برخوردار است و این بازی نیز یکی از حساسترین این بازیها است.کره جنوبی با کسب یک امتیاز حضور خود در جام جهانی را تثبیت میکند و اگر ازبکستان نتواند با بیش از سه گل قطر را شکست دهد ایران نیز به همراه کره مستقیما به جام جهانی راه پیدا می کند. کره در این دوره ازمسابقات خصوصا در چند بازی گذشته از صلابت سالهای پیش برخوردارنیست.

شاید مصدومیت بازیکنان کلیدی اش مانند کی سانگ یونگ در میانه میدان که در تیم سوانسی از لیگ برتر انگلستان بازی میکند یکی از دلایل اصلی ضعف این تیم در میانه میدان باشد .این تیم دربیشتر مسابقات با سیستم ۱-۳-۲-۴ بازی میکند و با اضافه شدن بازیکن شماره ۹ سون هیونگ مین که در تیم بایر لورکوزن آلمان فعالیت میکند به تک مهاجم در زمان حمله به ۲-۴-۴ کلاسیک تغییر میکند. استراتژی کره برای رسیدن به گل استفاده از توپهای بلند و بهره بردن از قدرت سرزنی بازیکن شماره هیجده این تیم کیم شین ووک است.

مدافعین و بازیکنان کناری کره در تمامی جریان بازی با پاسهای بلند و دقیق این بازیکن را صاحب توپ میکنند و او با فیزیک بدنی مناسب و قدرت سرزنی فراوان در توپهای هوایی دیگر هافبکهای این تیم را که با سرعت زیاد خود را به محوطه جریمه حریفان نزدیک میکنند صاحب موقعیت می کند. در این صورت خط میانی ایران باید بسیار هوشیار عمل کنند و در تمامی لحظات بازی مراقب این بازیکنان باشند و اجازه ندهند تا این بازیکنان در فضای پشت خط دفاعی ایران صاحب توپ شوند. موج دوم کره در زمان حمله که هافبکهای این تیم محسوب می شوند در بیشتر گلهای بثمر رسیده نقش اساسی ایفا میکنند و اگر خط هافبک ایران بتواند این موج را خنثی کند تا حدود زیادی می تواند قدرت خط حمله این تیم را مهار کند.

این استراتژی دارای نقطه ضعفی اساسی است که مطمئنا میتواند مورد توجه کادر فنی تیم ملی قرارگیرد. استفاده از توپهای بلند نیاز به حضور پررنگ هافبکهای این تیم در ۳/۱ تهاجمی حریفان دارد که در این صورت خط دفاعی این تیم بمنظور حمایت از آنان در میانه میدان مستقر می شوند که این بهترین موقعیت برای فوروارد سرعتی ایران رضا قوچان نژاد است تا بتواند از فضاهای بوجود آمده در پشت مدافعین و کانالهای موجود خصوصا بین مدافعین کناری و مرکزی کره دروازه این تیم را تهدید کند. در فوتبال نوین بهترین فرصت برای رسیدن به گل زمانی است که تیم مقابل توپ را ازدست داده است و از سازمان دفاعی خوب و منظمی برخوردار نیست در این صورت نقش مجتبی جباری بسیار حیاتی است او باید به محض دریافت توپ و در کمترین زمان ممکن قوچان نژاد را پیدا کند و او را در موقعیت گل قرار دهد. در این حالت نوع دویدن قوچان نژاد بسیار مهم است او باید با دویدنهای هلالی خط آفساید این تیم را بشکند تا به راحتی با دروازه بان کره در شرایط تک به تک قرار گیرد.

نگاهی به آرایش احتمالی تیم ملی فوتبال ایران در بازی با کره جنوبی :

دروازه بان :

رحمان احمدی

این مسابقه مهمترین بازی تمامی دوران ورزشی این بازیکن است او دردو بازی گذشته تهدید چندانی نشده است و مطمئنا در این دیدار روز سختی را پیش رو دارد. او باید درخروجها بسیارهوشیارباشد و بعنوان فرمانده تیم در محوطه جریمه عمل کند. نقش بسیارمهم او در آگاهی دادن به مدافعان در زمان ارسالها بسیارحیاتی است .

خط دفاع:

خط دفاعی چهار نفره ایران احتمالا به مانند دیدار با قطرخواهد بود .سید جلال حسینی و امیرحسین صادقی در مرکز خط دفاع و پژمان منتظری در راست و هاشم بیگ زاده در چپ انجام وظیفه خواهند کرد. بازیکن شماره هیجده کره کیم شین ووک درپیشانی خط حمله این تیم بازی می کند. او بافیزیک بدنی مناسب از قدرت فراوان در سرزنی و بازیسازی در توپهای هوایی برخورداراست و مرکز ثقل تمامی برنامه های تهاجمی کره می باشد. اگر مدافعین مرکزی ما بتوانند او را از کار بیاندازند تا حدود زیادی قدرت خط حمله این تیم کنترل می شود.

خط میانی:

درسیستم ۱-۳-۲-۴ مورد نظر آقای کی روش، تیموریان و نکونام هافبکهای دفاعی خواهند بود. تیموریان و نکونام باید مراقب بازیکن شماره ۹ کره سون هیونگ مین باشد. این بازیکن بیست ساله که در بایرلورکوزن آلمان بازی میکند یکی از خطرناکترین بازیکنان کره است که درنقش مهاجم مکمل انجام وظیفه میکند و ازسرعت و تکنیک بالایی نیز برخوردار است. نقش شجاعی و حیدری نیزدرزمان دفاع بسیارحیاتی است و باید درتمامی دقایق بازی بازیکنان کناری کره لی چونگ یونگ ولی کئون هو را تعقیب کنند و اجازه ندهند تا آنها به راحتی در کناره های و یا داخل محوطه جریمه صاحب توپ شوند. در این بین نقش مجتبی جباری تا حدودی با دیگر هافبکها متفاوت است اوبه مانند بازی با قطرعلاوه براینکه مانع بازیسازی خط هافبک کره می شود باید در زمان حمله درکناررضا قوچان نژاد قرارگیرد و با استفاده از تکنیک و هوش سرشارخود بعنوان مهاجم دوم عمل کند.

خط حمله: رضا قوچان نژاد میتواند کلید پیروزی ایران در این دیدارباشد.او میتواند با سرعت و تکنیک خوب خود به راحتی از کانالهای موجود در بین مدافعین کره حداکثر استفاده را کند در این صورت همانطور که قبلا اشاره شد نوع دویدن او بسیارمهم است تا بتواند از تله آفساید عبور کند.

بازیکنان ایران در این بازی باید بسیار منطقی عمل کنند و به دور از هرگونه استرس و هیاهو تمامی تمرکزخود را به کارگیرند تا در دقایق ابتدایی بازی گلی را پذیرا نشوند . در این صورت و در ادامه بازی با استفاده از توانایی های فردی بازیکنان در زمان ضد حمله و یا ضربات ایستگاهی میتوانند دروازه کره را باز کنند.

مطالب مرتبط