حذف وزنه‌برداران المپیکی از تیم ملی ایران

Image caption بهداد سلیمی دارنده مدال طلای المپیک لندن، تهدید کرده که در صورت بی‌توجهی مسئولان به پیشنهادهای کشورهای "فکر خواهد کرد"

با انتشار خبر پیشنهاد یک تیم اماراتی به وزنه‌برداران مدال آور در المپیک لندن، تنش یک‌سال اخیر این رشته ورزشی در ایران به اوج خود رسیده است. طی این مدت تنها تحولی که در فدراسیون وزنه‌برداری رخ داده، راهیابی حسین رضازاده به شورای شهر تهران است.

بهداد سلیمی قوی‌ترین مرد سه سال اخیر جهان و المپیک در آخرین اظهار نظر گفته: "حرف آخر را با تهدید می‌گویم، هم من و هم بقیه المپیکی‌ها پیشنهادهای قابل توجهی از کشورهای دیگر داریم که با ادامه این شرایط، شاید روی آنها هم هم فکر کنیم."

قهرمانان این رشته پس از المپیک، کوروش باقری سرمربی تیم ملی را به بد اخلاقی متهم کردند و گفتند با پایان مسابقات، هیچکس از فدراسیون سراغی از آن‌ها نگرفته و حتی از تماس تلفنی هم دریغ کرده‌اند. باقری اتهام بداخلاقی را رد کرد. حسین رضازاده هم درباره اتهام ‌بی‌تفاوتی فدراسیون گفت:"مگر بیکاریم که به آنها زنگ بزنیم!"

کیانوش رستمی (برنز)، سعید محمدپور (پنجم)، نواب نصیرشلال (نقره)، سجاد انوشیروانی (نقره) و بهداد سلیمی برنده مدال طلای المپیک لندن حالا جایی در ترکیب تیم اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا ندارند.

وزنه‌برداران منتقد که خود در دوران قهرمانی رضازاده در رده‌های سنی پایه در اردوی تیم‌های ملی بودند، می‌گویند در آن مقطع غیر از فدراسیون، حتی سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک نیز نقش تدارکاتچی را برای امور ورزشی و غیر ورزشی مرتبط با رضازاده ایفا می‌کردند.

حالا برای مسابقات قهرمانی آسیا جابر بهروزی (۶۹ کیلوگرم)، رسول تقیان (۷۷ کیلوگرم)، سهراب مرادی (۸۵ کیلوگرم)، یاسین باقری (۹۴ کیلوگرم)، کیا قدمی و محسن بهرام‌زاده (۱۰۵ کیلوگرم) و بهادر مولایی و رشید شریفی (۱۰۵+ کیلوگرم) هشت وزنه‌بردار منتخب هستند که عازم قزاقستان خواهند شد.

از این جمع فقط سهراب مرادی در لندن وزنه زد اما موفق به مهار حدنصاب درخواستی‌اش در حرکت یکضرب نشد و از دور مسابقات کنار رفت. رشید شریفی هم که با اتمام دوران محرومیتش به روی تخته بازگشته، باتجربه‌ترین عضو تیمی است که پارسال جام قهرمانی را نصیب خود کرده.

کیانوش رستمی که خودش همشهری کوروش باقری است، درباره دعوتش به تیم ملی وزنه‌برداری به فارس‌نیوز می‌گوید: "من هم این خبر را شنیدم، با این حال شنیدن کی بود مانند دیدن! باید با ۴ المپیکی دیگر هم صحبت کرده و به جمع‌بندی برسیم تا تصمیم بگیریم. باقری اگر می‌‌خواهد همچنان در تیم ملی بماند باید اخلاقش را خوب کند."

حسین رضازاده با انتقاد از قهرمانان ناراضی گفته: "نمی‌توانند برای فدراسیون خط مشی تعیین کنند و اگر نیایند جوانان دیگری دارم برایمان افتخارآفرینی کنند. اجازه نمی‌دهیم بازیکن سالاری رشد کند."

سجاد انوشیروانی نایب قهرمان المپیک لندن، همشهری رضازاده و از خویشاوندان علی دایی است، او اتخاذ تصمیم نهایی برای پایان دادن به بحران در اردوی این رشته ورزشی را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول کرده بود.

انوشیروانی مانند سایر قهرمانان بلند آوازه وزنه‌برداری، جایی در اردوی تیم ملی ندارد و آخرین باری که در محیط‌های ورزشی دیده شده، هنگام حضور در محل تمرین تیم فوتبال پرسپولیس و گفتگو با علی دایی بوده.

حالا سعید محمدپور جوان اول این رشته ورزشی در ایران که او نیز همشهری رضازاده است، از پیشنهاد یک تیم اماراتی برای حضور در جام آسیا خبر می‌دهد.

بهداد سلیمی قهرمان جهان و المپیک نیز که اظهارات او علیه فدراسیون و سرمربی تیم ملی بازتاب بیشتری نسبت به بقیه معترضان داشته، چشم‌انداز روشنی پیش‌روی اختلافات موجود نمی‌بیند. سلیمی می‌گوید: "هر چقدر شرایط را بررسی کردیم، دیدیم که هیچ کدام از خواسته های ما برآورده نشده. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که دیگر به تیم ملی برنگردیم."

به اعتقاد سلیمی، حرف‌های اخیر کوروش باقری شرایط را نسبت به گذشته بدتر کرده. رکورددار حرکت یکضرب در دسته فوق سنگین جهان می‌گوید: "اگر برگردیم ممکن است اخلاق باقری بدتر از قبل شود. مردم دوست دارند برگردیم، خودمان هم دوست داریم اما آقایان دوست ندارند."

نارضایتی ورزشکاران اعزامی به المپیک لندن، محدود به وزنه‌برداری نمی‌شود. احسان حدادی در دو و میدانی، حمید سوریان، امید نوروزی، سعید عبدولی و بشیر باباجان‌زاده در کشتی فرنگی، صادق گودرزی در کشتی آزاد و یوسف کرمی در تکواندو نیز مانند پولادمردان و حتی گاهی به مراتب شدیدتر از آن‌ها به انتقاد از وزارت ورزش و فدراسیون متبوع خودشان پرداخته‌اند. اما آنچه وزنه‌برداری را از بقیه رشته‌ها متمایز می‌کند، یکدست بودن کل تیم در جبهه‌گیری علیه فدراسیون و کادر فنی تیم ملی است.