احضار لیونل مسی به دادگاه به خاطر تخلف مالیاتی

Image caption لیونل مسی و پدرش متهم به عدم پرداخت چهار میلیون یورو مالیات به دولت اسپانیا هستند.

یک قاضی اسپانیایی، لیونل مسی بازیکن آرژانتینی بارسلونا را برای رسیدگی به پرونده تخلف مالیاتی او، ۱۷ سپتامبر به دادگاه احضار کرده است.

لیونل مسی ۲۵ ساله که تاکنون چهاربار به‌‌‌‌‌عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شده، به همراه پدرش خورخه هوراسیو متهم به فرار از پرداخت مالیات ۴ میلیون یورویی به دولت اسپانیا هستند.مسی و پدرش این اتهامات را رد کرده‌اند.

مسی و پدرش متهم شده اند که برای فروش حق به کارگیری تصویر او از شرکت های ثبت شده در برزیل و اروگوئه کمک گرفته اند تا در اسپانیا مالیات نپردازند.

مقام ‌های قضایی اسپانیا مسی و پدرش را به ارائه اطلاعات نادرست در اظهارنامه‌های مالیاتی بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ متهم هستند.

گفته می‌شود دستمزد سالیانه مسی از بارسلونا ۱۶ میلیون یورو است که این میزان حقوق او را در میان فهرست گران ترین بازیکنان جهان قرار می‌دهد.

او همچنین قراردادهای چند میلیون دلاری با شرکت‌هایی مثل آدیداس و پپسی امضا کرده است و از این راه هم درآمد قابل توجه‌ای نصیبش می‌شود.

او به همراه پدرش متهم هستند که سه بار از پرداخت مالیات به اداره مالیات اسپانیا فرار کردند و این اداره دولتی را فریب داده‌اند.

در آمد حاصله از حق استفاده از تصویر او شامل قرار دادهایی با شرکت‌هایی مثل؛ آدیداس، پپسی کولا، گامبل و شرکت غذایی کویت است.

بر اساس گزارش آژانس خبری افه اسپانیا، در صورتی که دادگاه او را گناهکار تشخیص دهد، او به تحمل ۶ سال زندان و پرداخت جریمه‌ای سنگین محکوم خواهد شد.

مسی هفته گذشته و پس از انتشار این خبر در رسانه‌ها در صفحه فیس بوک خود نوشت: "ما هیچ گاه عمل غیرقانونی انجام نداده‌ایم. ما همواره موارد مربوط به مالیات را به درستی انجام داده‌ایم."

دستاوردهای مختلف مسی در زمین فوتبال باعث شده، شرکت های مختلف اقتصادی برای بازاریابی از او استفاده کنند. او در فهرست منتشر شده این ماه مجله فوربس در رتبه دهمین ورزشکار پولدار جهان قرار دارد.

ساندرو راسل، رئیس باشگاه بارسلونا گفته است که این باشگاه شکی ندارد که ستاره این تیم در موضوع فرار از پرداخت مالیات بی گناه است.

لیونل مسی نقش اصلی را در برنامه تبلیغاتی مخصوص آدیداس برای جام جهانی بر عهده دارد، ولی مدیرعامل این شرکت در واکنش به اخبار منتشره در مورد مسی گفته است: "ما به همکاری با او ادامه خواهیم داد. او بهترین بازیکن جهان است و ما بسیار خوشحال هستیم که با او همکاری می‌کنیم."