ویمبلدون: گره پیچیده جدول مردان

مسابقات تنیس ویمبلدون که از امروز، (دوشنبه، ۲۴ ژوئن) در لندن آغاز شد یکی از عجیب ترین قرعه کشی های سال های اخیر را داشته است.

در قسمت مردان این تورنمنت، از چهار مدعی اصلی قهرمانی، یعنی کسانی که بخت واقعی برای پیروزی دارند و به احتمال قریب به یقین یکی از آنان قهرمان خواهد شد، سه نفرشان در یک نیمه جدول مسابقات هستند و یک نفرشان به تنهایی در نیمه دیگر.

راجر فدرر مدافع عنوان قهرمانی از سوئیس که می خواهد برای هشتمین بار قهرمان ویمبلدون شود، رافائل نادال قهرمان اسپانیایی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ که ماه پیش با پیروزی در رولان گاروس تنها بازیکنی شد که توانسته یک گراند اسلم را هشت بار ببرد و اندی ماری فینالیست پارسال و قهرمان المپیک و جام آزاد آمریکا از بریتانیا، هر سه در نیمه پائینی جدول هستند و نوواک جوکوویچ نفر اول جهان از صربستان و قهرمان سال ۲۰۱۱ در نیمه بالایی جدول.

معنی این نتیجه قرعه کشی این است که جوکوویچ می تواند بدون برخورد با هیچ مشکل واقعی تا نیمه نهایی بالا برود و در آنجا هم حریف او به احتمال زیاد داوید فرر از اسپانیا خواهد بود که با اینکه نفر چهارم جهان است، بر روی چمن هرگز موفقیتی نداشته و یا توماس بردیچ از جمهوری چک که در سال ۲۰۱۰ در ویمبلدون به فینال رسید اما از آن پس درخششی نداشته است.

در مقابل در نیمه دیگر جدول به عنوان مثال نادال برای این که به فینال برسد، حالا کاری نداریم که از دور سوم با بازیکنان دارای سید روبرو می شود، اما در یک چهارم نهایی فدرر را در مقابل خواهد داشت و در نیمه نهایی ماری را. و تازه بعد از همه اینها احتمالا جوکوویچ در مقابل او خواهد ایستاد.

Image caption راجر فدرر مدافع عنوان قهرمانی از سوئیس می خواهد برای هشتمین بار قهرمان ویمبلدون شود

یک دلیل این پیچیدگی، افت نادال در جدول رده بندی جهانی است. او سال گذشته پس از شکست در دور دوم ویمبلدون برای معالجه زانوی آسیب دیده اش حدود هشت ماه از مسابقات کنار بود. او ماه فوریه امسال به تور بازگشت و تا کنون در ۹ تورنمنت شرکت کرده که در همه آنها به فینال رسیده و در هفت تایش از جمله اوپن فرانسه، ماستر ایندین ولز کالیفرنیا، ماستر مادرید و ماستر رم هم قهرمان شده است.

اما چون او تا بحال از امتیازات سال گذشته خود دفاع می کرد و سال گذشته هم در چندین تورنمنت برده بود، تا بحال امتیاز اضافی نگرفته و در جدول رده بندی به مقام پنجم سقوط کرده. البته اگر او بتواند با شکست دادن فدرر، ماری و جوکوویچ قهرمان ویمبلدون شود یک باره نفر دوم جهان خواهد شد، اما فعلا به خاطر رده بندی در سید پائینی جا گرفته است.

به همین جهت به گفته تحلیلگران تنیس او اگر بتواند تمام این بزرگان را شکست دهد و قهرمان شود احتمالا با ارزش ترین جام قهرمانی طول عمر ورزشی اش را کسب کرده است. اما کسانی هم هستند مثل پت کش قهرمان پیشین ویمبلدون از استرالیا که معتقدند نادال در چنان شرایطی قرار دارد که می تواند بر همه این مشکلات غلبه کرده و برای سومین بار جام ویمبلدون را به اسپانیا ببرد.

Image caption نادال تنها تنیس بازی است که در یک گرند اسلم هشت بار قهرمان شده

البته این مشکل برای فدرر هم وجود دارد که در حال حاضر نفر سوم جهان است و برای قهرمان شدن باید از سد نادال و ماری و جوکوویچ بگذرد. امسال فدرر انگیزه خوبی هم برای قهرمانی دارد چون اگر قهرمان شود تنها بازیکنی خواهد شد که هشت بار در ویمبلدون قهرمان شده است. اما او از پائیز گذشته که در ماستر سین سیناتی پیروز شد تا هفته گذشته که در تورنمنت هاله آلمان قهرمان شد هیچ جامی را کسب نکرده بود.

با این همه فدرر بدون شک و تردید بهترین بازیکن تنیس جهان روی چمن است به شرطی که صد در صد آماده باشد. این روزها با حضور رقیبانی چون جوکوویچ و نادال و یا حتی اندی ماری، دیگر آمادگی نودوپنج درصد هم برای قهرمانی کافی نیست.

در حال حاضر جوکوویچ در بهترین موقعیت برای قهرمانی است اما سه مدعی دیگر نیز دست روی دست نخواهند گذاشت تا قهرمانی او را تماشا کنند. در عین حال در این دو هفته هزاران اتفاق ممکن است بیفتد و چه بسا کسی قهرمان شود که اصلا جزو مدعیان نیست. مگر بوریس بکر اولین بار اینطور قهرمان نشد؟

مطالب مرتبط