آینده نامعلوم نادال در ویمبلدون

Image caption نادال پس از حذف از مسابقات تنیس به بارسلون رفته تا تحت معاینه پزشکی قرار بگیرد

بیست و چهار ساعت پس از حذف نابهنگام رافائل نادال از مسابقات تنیس ویمبلدون و در حالی که او برای مراجعه به پزشک متخصصش به بارسلون پرواز کرده، ویمبلدون همچنان در شوک این شکست است و صحبت در باره علل آن و آینده نادال به ویژه در مسابقات بر روی چمن آغاز شده است.

با این که نادال در کنفرانس مطبوعاتی خود پس از شکست حاضر نشد در باره زانویش صحبت کند و گفت نمی خواهد برای شکستش بهانه بیاورد، برای کسانی که شاهد رویاروئی او با استیو دارسی نفر یکصد و سی و پنجم جهان از بلژیک بودند، روشن بود که نفر پنجم جهان و قهرمان دوازده گرانداسلم از جمله دو ویمبلدون و هشت رولان گاروس با مشکل فیزیکی روبروست.

نادال در مسابقه روز دوشنبه خیلی کم تحرک بود و بخصوص سعی داشت که فشاری بر طرف چپ بدنش یعنی پا و زانوی چپ وارد نشود. زمانی که او نیاز به دویدن نداشت یعنی موقع سرو زدن مشکلی نداشت اما هرجا که لازم بود به سرعت جایگیرین کند کم می آورد.

اینها همه نشانه آن است که ناراحتی زانو و تاندون او مجددا بازگشته است. از همین رو او امروز صبح، سه شنبه، عازم بارسلون شد تا بار دیگر تحت معاینه و معالجه قرار گیرد.

این ناراحتی کم و بیش همواره گریبانگیر نادال بوده است. اما سال گذشته پس از شکست او در مرحله دوم ویمبلدون باعث شد که او حدود هشت ماه به استراحت و معالجه بپردازد و از مسابقات کناره بگیرد.

نادال در فوریه امسال به تور تنیس بازگشت. از آن پس او در ۹ تورنمنت شرکت کرد، در تمام آنها به فینال رسید، و در هفت تایش هم قهرمان شد از جمله برای هشتمین بار در رولان گاروس که او را تبدیل به تنها بازیکنی کرد که در یک گرانداسلم هشت بار قهرمان شده است.

اما او هرگز به صد در صد خود بازنگشت و هرگز نادال فبل از آسیب دیدگی نشد. البته این کمبود در مسابقات روی خاک رس که نادال بی رقیب است خود را نشان نداد اما در روی چمن داستان دیگری است. فشاری که در روی چمن بر پا و زانو وارد می شود قابل مقایسه با خاک رس نیست.

از آن گذشته اکثر مدعیان قهرمانی قبل از آغاز ویمبلدون، برای آماده شدن در تورنمنت های دیگری که روی چمن برگزار می شوند از جمله در هاله آلمان و کویینزکلاب لندن شرکت داشتند اما نادال ترجیح داد در اسپانیا به زانویش استراحت دهد و تنها آمادگی او برای این گرانداسلم چند جلسه تمرین در ویمبلدون و یک مسابقه نمایشی نه چندان سنگین در هرلینگهام کلاب لندن بود.

اکنون صحبت بر سر آینده نادال است. به گفته بوریس بکر قهرمان پیشین جهان شاید او مجبور شود تصمیم بگیرد که دیگر در مسابقات بر روی چمن شرکت نکند. تیم هنمن قهرمان پیشین بریتانیا هم معتقد است که نادال باید در آینده برنامه بازی های خود و تورنمنت هائی را که در آنها شرکت می کند سبک تر کند.

اما مسأله این است که نادال اگر بخواهد در رده های بالای تنیس جهان باقی بماند مجبور است در مسابقات متعددی شرکت کند و نمی تواند حضور خود را محدود به مسابقات خاک رس و چند تورنمنت روی زمین مصنوعی کند. به ویژه این که به عنوان مثال زمین ورزشگاه نیویورک که اوپن آمریکا در آنجا بازی می شود سخت تر و سفت تر از زمین چمن ویمبلدون است.

باید صبر کرد و دید که پزشکان معالج نادال در بارسلون چه نظری دارند و او برای زمان بازگشت خود به مسابقات چه تصمیمی خواهد گرفت. اما قدر مسلم این است که خروج نابهنگام او از ویمبلدون از پیچیدگی نیمه پائین جدول مسابقات ویمبلدون کم کرد.

اگر اتفاق غیر مترقبه ای رخ نمی داد که داد، می بایستی نادال در یک چهارم نهائی با راجر فدرر مدافع عنوان قهرمانی روبرو می شد. اکنون فدرر کمی راحت تر نفس می کشد چون نه تنها نادال بلکه یک حریف بالقوه دیگر یک چهارم نهائی یعنی استانیسلاو واورینکا، که او هم مثل فدرر سوئیسی است، در دور اول حذف شدند. واورینکا در مقابل لیتون هیوویت قهرمان پیشین ویمبلدون از استرالیا مغلوب شد.

حالا باز هم اگر اتفاق غیرمترقبه ای رخ ندهد، فدرر و اندی ماری قهرمان المپیک از بریتانیا در نیمه نهائی با هم روبرو می شوند و برنده شان در فینال به مصاف نوواک جوکوویچ نفر اول جهان از صربستان می رود. البته اگر بلائی که سر رافائل نادال آمد سر آنها نیاید.

مطالب مرتبط