فدراسیون‌های بلا تکلیف، چشم‌انتظار دومین وزیر ورزش

Image caption محسن مهرعلیزاده و محمد علی آبادی بر سر تاریخ برگزاری مجمع انتخابانی کمیته ملی المپیک با هم اختلاف دارند

تابستان پرماجرایی برای ورزش ایران آغاز شده است. دولت دهم به پایان فعالیتش رسیده اما منسوبان محمود احمدی‌نژاد در حوزه ورزش، از تثبیت نیروهای خود در دل دولت بعدی دست بر نمی دارند. در طرف مقابل، رایزنی در ستاد دولت یازدهم برای مهره‌چینی در عرصه ورزش آغاز شده است.

محمد علی‌آبادی آمادگی خود را برای تداوم ریاست بر کمیته ملی المپیک اعلام کرده. به همین خاطر تاریخ ۲۰ تیر را –قبل از آغاز فعالت دولت یازدهم- برای برگزاری مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک مناسب می‌داند.

محسن مهرعلیزاده رییس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم محمد خاتمی، مخالف این تاریخ برای برگزاری مجمع است و عقیده دارد باید صبر کرد تا دولت تغییر کند و زمانی که وزیر ورزش مشخص شد، مجمع انتخاباتی برگزار شود.

آقای مهرعلیزاده تاکید کرده کمیته المپیک باید همراه وزیر ورزش باشد و اگر غیر از این عمل شود منجر به سیاسی شدن فضای ورزش خواهد شد.

مهرعلیزاده در مصاحبه با فارس‌ یادآور شده روسای فدراسیون‌ها باید ضمن انطباق روحی با وزیر، همکاری لازم را برای انتخاب رئیس کمیته ملی المپیک داشته باشند.

کارشناسان ورزش، هم دیدگاه علی‌آبادی را سیاسی می‌دانند و هم نگرش مهرعلیزاده را. هماهنگی مدنظر مهرعلیزاه به آن معنا که ابتدا وزیر انتخاب شود و سپس رییس کمیته المپیک تا "انطباق روحی" پدید بیاید، نقیض منشور المپیک است که تصریح می‌کند کمیته‌های ملی المپیک باید مستقل از دولت‌ها باشند.

عده‌ای از اعضای هیات اجرایی کمیته المپیک مانند احمد ناطق نوری نیز سعی دارند رضایت هر دو طرف ماجرا را جلب کنند.

او در ۲۴ سال گذشته در دولت‌های مختلف و با گرایش‌های متضاد، سمت ریاست فدراسیون بوکس را حفظ کرده. ناطق نوری می‌گوید: "اکنون که دولت جدید می‌خواهد مستقر شود برگزاری انتخابات کمیته المپیک برازنده و به مصلحت نیست. البته اگر اصرار داشته باشند که انتخابات برگزار شود از نظر ما بلامانع است و مشکلی وجود ندارد."

در این بین، ستاد حسن روحانی رییس جمهور منتخب نیز در حال گزینش مدیر منتخب ورزشی است. سعید فائقی در زمان ریاست مصطفی هاشمی‌طبا بر سازمان تربیت‌بدنی نفر دوم در اداره ورزش کشور بود و در انتخابات قبلی از میرحسین موسوی حمایت کرد.

او تشکیل یک کمیته ۱۱ نفره برای بررسی گزینه‌ها را تکذیب نکرده اما با تاکید بر بار سنگین شایعات، مطرح شدن نام افرادی مانند مصطفی هاشمی‌طبا، مصطفی آجورلو، محمد دادکان و حمیدرضا آصفی برای پست وزارت ورزش در دولت آینده را تایید نکرده است.

خود هاشمی‌طبا هم گفته تاکنون ملاقاتی با حسن روحانی نداشته‌ و اصلاً از گزینه‌های او برای پست وزارت ورزش اطلاعی ندارد اما بر این باور است که وزیر ورزش باید جوان باشد و به همین خاطر خودش را برای چنین پستی مناسب نمی‌داند.

در چنین فضایی، دوره چهار ساله ریاست در بسیاری از فدراسیون‌ها به پایان رسیده و مطابق آیین‌نامه مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی، ادامه فعالیت‌های روسای این فدراسیون‌ها غیر قانونی است.

گرچه آن‌ها با همان حکم ریاست، به مدیریت خود ادامه می‌دهند، عزل و نصب می‌کنند، سفر خارجی می‌روند و کلیه امور مربوطه در فدراسیون تحت امر خود را زیر نظر دارند.

در فدراسیون‌های شنا، قایقرانی، کشتی، سوارکاری، اسکیت، سه‌گانه، چوگان، کوهنوردی، کنگ‌فو، پرورش اندام، زورخانه‌ای، نجات غریق، ورزش‌های کارگری، اتومبیلرانی و نابینایان، وضعیت روسا مشخص نیست. برخی خبرگزاری‌ها از جمله ایسنا نیز بارها با تهیه گزارش از وضعیت نابسامان این فدراسیون‌ها درباره خطر تعلیق، هشدار داده‌اند.

فدراسیون کشتی چندبار به نام‌نویسی از متقاضیان احراز پست ریاست مبادرت کرده اما سکان مدیریت همچنان در دست حجت‌الله خطیب است.

این فدراسیون ۱۸ ماه است که با سرپرست اداره می‌شود. برکناری رافائل مارتینتی از ریاست فیلا، به سود کشتی ایران شد زیرا او ضرب‌الاجلی برای انتخاب رییس و تغییر اساسنامه فدراسیون کشتی ایران تعیین کرده بود. دو اتفاقی که هنوز رخ نداده است.

در فدراسیون ورزش‌های سه‌گانه دو سال است که دوره چهار ساله ریاست به پایان رسیده و ادامه مدیریت محمدعلی صبور در این فدراسیون نقض صریح قانون است. در اسکیت نیز فریبا محمدیان سرپرست فدراسیون با گذشت یک سال و یک ماه از حکم سرپرستی‌اش هم‌چنان با حکم قبلی کار می‌کند.

فدراسیون‌های چوگان نیز دو سال است که توسط حمزه ایلخانی‌زاده رییس قبلی که حکم قانونی برای کارش ندارد اداره می‌شود.

بلاتکلیفی فدراسیونی که از کرسی رییس آغاز می‌شود، دور از ذهن نیست که تا پایین‌ترین سطوح اداری و تمام ابعاد فنی را نیز در بربگیرد. این فدراسیون‌ها چشم انتظار دولت یازدهم و استقرار کادر جدید مدیریتی در وزارت ورزش هستند تا مجامع به تاخیر افتاده انتخاباتی خود را سر و سامان دهند.