ارسلان کاظمی به لیگ ملی بسکتبال آمریکا پیوست

Image caption ارسلان کاظمی یکی از ستون‌های اصلی قهرمان تیم دانشگاهی اورگن در کنفراس شرق بود

جوان بیست و سه ساله اصفهانی که رویای رقابت در بهترین لیگ بسکتبال دنیا را داشت، دیشب به آرزویش رسید. ارسلان کاظمی، فوروارد تیم ملی بسکتبال ایران و عضو تیم دانشگاه اورگن، دیشب در مراسم یارکشی لیک ملی بسکتبال امریکا از سوی تیم واشنگتن ویزارد به خدمت گرفته شد.

شروعی جدید در انتهای جاده پر پیچ و خم موفقیت

ارسلان کاظمی پدیده ای بود که در سال ۲۰۰۹ در مسابقات زیر نوزده ساله های جهان در نیوزیلند روی رادار بسکتبال جهان پدیدار شد.

او با متوسط شانزده امتیاز و دوازده ریباند در هر بازی امتیاز آورترین بازیکن مسابقات شد. ارسلان هجده ساله ساله که هدفش پیوستن به لیگ ملی امریکا بود پس از بازگشت از آن مسابقات به امریکا رفت و در مدرسه آماده سازی پترسون رفت تا تیغ بسکتبالش را با سنگ آمریکایی تیز کند.

حضور کوتاه او در این مدرسه پیشنهادات زیادی را از تیم های دانشگاهی معتبر آمریکا نظیر اوکلاهوما استیت، سیتون هال و مریلند برایش به همراه داشت اما او به دانشگاه رایس در تگزاس پیوست.

در دانشگاه رایس ارسلان با بسکتبال دانشگاهی رده یک آشنا شد. اگر چه تیم دانشگاه رایس در دریای دانشگاه های امریکا جایگاه بالایی نداشت اما ارسلان با بازی منحصر بفردش خیلی زود توجه بسکتبال شناس های دانشگاهی و باشگاهی را به خود جلب کرد.

در سه سالی که او در این دانشگاه تحصیل کرد ارسلان چندین بار به عنوان بهترین بازیکن دفاعی، بهترین ریباند و در مجموع بهترین بازیکن آن منطقه از امریکا شناخته شد.

سال گذشته ارسلان به عنوان دانشجوی سال آخر از دانشگاه رایس به دانشگاه اورگن منتقل شد. این انتقال بهترین اتفاقی بود که تا آن لحظه در عمر ورزشی او رخ داده بود.

تیم اورگن داکس که موقعیت بهتری در جدول ملی بسکتبال دانشگاه های امریکا داشت جایی بود که قابلیت های پنهان این بازیکن در شبکه های تلویزیون ملی امریکا به نمایش در آمد.

خیلی سریع ارسلان در تیم دانشگاه اورگن به عنوان بازیکن اصلی و ستون فقرات تیم شناخته شد. بازی خوب و از خود گذشتگی های ارسلان، تیم این دانشگاه را قهرمان کنفرانس پک ۱۲ کرد و به مرحله حذفی برد.

در مرحله حذفی، که ماه مارچ امسال برگزار شد، ارسلان کاظمی تیم را بر دوشش گذاشت و یک تنه تا مرحله یک شانزدهم نهایی جلو برد. اینجا بود که تیم های بسکتبال لیگ ان بی ای آرام آرام علاقه خود را به جذب این بازیکن نشان دادند تا نهایتا دیشب طی فرایند رسمی یارکشی ان بی ای، ارسلان کاظمی دومین بازیکن ایرانی باشد که وارد هیجان انگیز ترین لیگ بسکتبال دنیا بشود.

چگونگی فرایند «یارکشی» یا دِرَفت در لیگ ان بی ای

هر سال در ماه ژوئن لیگ ملی امریکا فرایندی را اجرا می‌کند که سی تیم حاضر در لیگ بازیکنان جدیدشان را جذب کنند.

در این فرایند سی تیم ان بی ای به ترتیب ضعیف ترین تا قوی ترین یار می‌کشند. هر تیم اجازه دارد که در دو مرحله، هر بار یک بازیکن را به خدمت بگیرد.

برای نمونه تیمی که ضعیف ترین نتیجه را در فصل قبلی داشته، اولین تیمی خواهد بود که بازیکن انتخاب می‌کند. این فرایند توازن قدرت تیم های لیگ را در دراز مدت تضمین می‌کند.

اما شصت بازیکنی که هر سال در این فرایند برگزیده می‌شوند هم از صافی های بسیاری عبور کرده تا در موقعیت به کارگیری از سوی تیم های ان بی ای قرار گیرند.

این بازیکنان در واقع شصت بازیکن از بهترین بسکتبالیست جوان دنیا هستند که دست چین شده اند تا در برابر تیم ها قرار بگیرند.

عمده این ورزشکاران جوان را بازیکنان دانشگاهی امریکا و ستارهای جوان بین المللی تشکیل می‌دهند که مهارت و آمادگی آنها برای حضور در ان بی ای محک زده شده. ارسلان کاظمی امسال به عنوان یکی از بازیکنان نخبه دانشگاهی امریکا در این فرایند شرکت کرد.

در دو ماه گذشته ارسلان در تمرینات آماده سازی چندین تیم ان بی ای به عنوان مهمان شرکت کرد تا مربیان و مسئولان این تیم ها فرصت داشته باشند تا ارسلان را از نزدیک محک بزنند و تصمیم خودشان را برای جذب او نهایی کنند.

ارسلان کاظمی به عنوان بازیکن پنجاه و چهارمین در یارکشی توسط تیم واشنگتن ویزارد به خدمت گرفته شد.

واشنگتن ویزارد که با تیم فیلادلفیا سونتی سیکرز که از تیم های کنفرانس شرق - آمریکاست توافق قبلی برای رد و بدل کردن بازیکن داشت، بلافاصله امتیاز بکار گیری ارسلان کاظمی را به این تیم منتقل کرد و در مقابلش یک بازیکن دیگر دریافت کرد.

اهمیت بکارگیری ارسلان کاظمی برای بسکتبال ایران

ارسلان کاظمی پس از حامد حدادی دومین بازیکن ایرانی است که به ان بی ای می‌رود، اما برگزیده شدن ارسلان از دیدگاهی متفاوت برای بسکتبال ایران رویدادی فرخنده است.

در گذشته بسکتبال امریکا اعتمادی به مهارت و سخت کوشی بسکتبالیست های غیر امریکایی نداشت و اصولا بازیکن های خارجی را تنها بر اساس قد و قامت های بی نهایت بلندشان جذب می‌کرد.

از جذب أرویداس سابونیس در دهه هشتاد تا یاوو مینگ چینی در ده نود که قدش دو مترو بیست سانت بود عموما بر پایه قد و قامت انجام می‌شد.

ارسلان با قد دومتر و دو سانت در بین بازیکنان لیگ ان بی ای به لحاظ قد یک بازیکن کاملا متوسط محسوب می‌شود و تنها بر اساس مهارت، استعداد و سخت کوشی هایش نظر مربیان و مسوولین تیم ها را جلب کرد.

این اولین باری است که بسکتبال امریکا به بازیکن ایرانی جدا از فیزیک فوق العاده اش اعتماد می‌کند و این راه را برای تغییر افکار عمومی بسکتبال امریکا برای جذب بازیکنان بیشتر از ایران باز می‌کند.

بازیکنان تیم ملی زیر ۱۹ سال بسکتبال ایران که دیروز تیم آرژانتین - نایب قهرمان قاره امریکا- را در مسابقات جهانی پراگ شکست دادند اکنون ارسلان را به عنوان خط شکن برای حضور در ان بی ای می‌شناسند.