پیروزی تاریخی ایران بر ایتالیا؛ گزارشی از محل مسابقه

Image caption در حالی که انتظار می‌رفت تیم ایران تحت تاثیر نام حریف، بازی را با فشار عصبی آغاز کند اما در عمل برعکس این اتفاق افتاد

این دیدار جمعه شب، ۲۸ ژوئن، ۷ تیر،در چارچوب لیگ جهانی و در حالی برگزار می‌شد که تا پیش از این بازی ایتالیا در مقام اول گروه ب و ایران در مقام پنجم قرار داشت.

تیم ایران ست‌های اول، دوم و چهارم را به ترتیب با نتایج ۲۵ بر ۲۳، ۲۵ بر ۲۲ و ۳۲ بر ۳۰ پیروز شد و ست سوم را با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ به ایتالیای میزبان واگذار کرد.

حدود سیصد ایرانی از شهرهای مختلف ایتالیا و چند کشور دیگر اروپایی خود را به شهر کوچک مودنا در شمال ایتالیا رسانده بودند تا تیم ملی والیبال ایران را تشویق کنند.

بیشتر این تماشاچیان دانشجویان ایرانی بودند که در میانه فصل امتحانات ساعت‌ها رانندگی کرده بودند تا به این بازی برسند و حضور آنها سهم مهمی در پیروزی ایران داشت.

سعید معروف، کاپیتان تیم ملی ایران، بعد از بازی گفت باورش نمیشد که در شهر کوچکی در ایتالیا این همه تماشاگر ایرانی ببیند.

معروف گفت: "وقتی آن سمت زمین که تماشاچیان ایرانی نشسته بودند بازی می‌کردیم، انگار در ایران هستیم."

شروع طوفانی

در حالی که انتظار می‌رفت تیم ایران تحت تاثیر نام حریف، بازی را با فشار عصبی آغاز کند اما در عمل برعکس این اتفاق افتاد و تیم ایران در تمام دو سِت اول از ایتالیا عقب نیفتاد و سِت اول را با دو امتیاز اختلاف و سِت دوم را با سه امتیاز اختلاف به سود خود پایان داد.

در ست سوم مربی ایتالیا چند تعویض کرد و از جمله زایتسف، بازیکن شماره ۹ این تیم و یکی از بهترین بازیکنان جهان را که به دلیل مصدومیت جزئی روی نیمکت نشسته بود به بازی آورد و توانست با سرویس‌ها و آبشارهای قدتمند او، ست سوم را با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ به سود خود پایان دهد.

در چند امتیاز آخر ست سوم، اعتراض بازیکنان و مربی ایران به دو تصمیم داور، بازی را برای مدتی متشنج کرد و همین باعث شد که تشویق تماشاچیان در ست چهارم حتی شدیدتر از سه ست اول باشد.

ست چهارم در حالی آغاز شد که هر دو تیم انگیزه زیادی برای پیروزی در آن داشتند. ایران می‌خواست کار را در همین ست تمام کند و اجازه ندهد بازی به ست پنجم بکشد. هم به این دلیل که شرایط سالن به تدریج به سود ایتالیا تغییر می‌کرد و هم این‌که در لیگ جهانی، برد ۳ بر صفر یا ۳ بر یک، سه امتیار برای تیم برنده به همراه دارد در صورتی که اگر بازی ۳ بر ۲ تمام شود، دو امتیاز به تیم برنده و یک امتیاز به تیم بازنده می‌رسد.

ست چهارم بسیار پر فراز و نشیب بود. ابتدا ایران ۳ امتیاز پیش افتاد، اما بعد بازی مساوی شد و این ایتالیا بود که ۳ امتیاز از ایران جلو افتاد. در نهایت هم دو تیم در امتیاز ۲۳ مساوی شدند و بعد از آن پا به پای هم بالا رفتند. هیجان و استرش بازیکنان و تماشاگران دو تیم در این دقایق ست چهارم خارج از وصف است.

دو تیم پا به پای هم تا امتیاز ۳۰ بالا رفتند و نهایتا ایران با کسب دو امتیاز پی در پی توانست ۳۲ بر ۳۰ و در مجموع ۳ بر یک ایتالیا را شکست دهد.

ایران با این پیروزی ۶ امتیازی شد و کماکان در رده پنجم جدول ولی در فاصله یک امتیازی آلمان قرار دارد.

بازی دوم دو تیم ایران و ایتالیا روز یکشنبه برگزار خواهد شد و پس از آن تیم ایران برای بازی‌های جمعه و یکشنبه آینده خود از ایتالیا به کوبا می‌رود.

از آن‌جایی که بازی بعدی ایران و ایتالیا در شهر ساساری در جزیره ساردینیای ایتالیا برگزار می‌شود و دسترسی به این جزیره به سادگی شهر مودنا نیست، بسیاری از تماشاگران ایرانی حاضر در سالن می‌گفتند که به ساساری نخواهند آمد. البته این پاسخ آنها قبل از بازی بود و ممکن است نتیجه بازی امروز، نظر آنها را عوض کند.

مطالب مرتبط