خدمت ويليامزها به تنيس زنان

ويمبلدون امسال تا كنون پر از شگفتى بوده، حذف رافائل نادال در دور اول و حذف راجر فدرر و ماريا شاراپووا در دور دوم. اما عجيب ترين اتفاق شكست امروز، دوشنبه، سرينا ويليامز در دور چهارم است.

سرينا نفر اول جهان و مدافع عنوان قهرمانى ويمبلدون نه تنها بخت اصلى قهرمانى كه از نظر خيلى ها بخت حتمى قهرمانى بود. اما در يك بازى پراشتباه مغلوب تنيس برتر سابين ليسيكى نفر بيست و چهارم جهان شد.

با اين شكست پرونده سرينا در ويمبلدون امسال بسته شد اما نفوذ و تأثيرى كه سرينا و خواهر بزرگش ونوس بر تنيس زنان جهان دارند با اين شكست ها از بين نخواهد رفت.

حدود هفده سال پيش كه با به آخر خط رسيدن قهرمانانى چون اشتفى گراف و مونيكا سلش، تنيس حرفه اى زنان جهان دچار خمودگى شده و به سرعت علاقمندان خود را از دست مى داد، با ظهور دوبازيكن متفاوت با ديگران از هرلحاظ، خون جديدى در رگ هاى تنيس زنان به حركت درآمد و روح تازه اى در كالبد نيمه جان اين ورزش دميده شد.

در ورزشى كه تا آن زمان در سيطره سفيدپوستان و فرزندان طبقات نسبتا مرفه تر جامعه بود، دو خواهر سياه پوست از محلات فقيرنشين و پر جرم و جنايت جنوب لس آنجلس در ايالت كاليفرنياى آمريكا، ميمانان ناخوانده اى بودند كه حضور خود را به صاحبخانه تحميل كردند و رفته رفته خانه از آن آنها شد.

ونوس و سرينا ويليامز كه با كوشش پدر و مادرشان به جاى روى آوردن به خلافكارى و مواد مخدر كه سنت محل زندگى شان بود، توجه خود را به ورزش تنيس معطوف كرده بودند، در مدت كوتاهى تنيس زنان را دستخوش چنان تحولى كردند كه ديگر امكان بازگشتش به قبل وجود ندارد.

در اين مدت اين دو خواهر خوش اخلاق مجموعا در ٣٨ گران اسلم (٢٣ انفرادى، ١٣ دوبل و ٢ دوبل مختلط) قهرمان شده اند، ٥ مدال طلاى المپيك (٢ انفرادى و ٣ دوبل) گرفته اند و رويهم رفته بيش از ٧٥ ميليون دلار فقط جايزه گرفته اند.

ونوس و سرينا تا كنون در ٩٦ تورنمنت انفرادى از جمله ٣ بار قهرمانى تور زنان و ٢٤ تورنمنت دوبل قهرمان شده اند و بارها در صدر رده بندى جهانى بوده اند.

حالا خواهر بزرگتر ونوس كه ٣٣ سال دارد و اخيرا دچار بيمارى اى شده كه انرژى اش را كاهش مى دهد حضورش در مسابقات كمرنگ تر شده و در رده بندى جهانى به رده ٣٥ سقوط كرده است.

اما سرينا كه دو ماه ديگر ٣٢ ساله مى شود، يازده سال پس از اينكه براى اولين بار نفر اول جهان شد، بار ديگر در صدر رده بندى جهانى نشسته است. شكست امروز او در ويمبلدون هم تغييرى در صدر جدول رده بندى نخواهد داد. او در يك سال گذشته در يازده تورنمنت از جمله ٣ گرانداسلم پيروز شده و دو مدال طلاى المپيك، يك انفرادى يك دوبل با ونوس، گرفته است.

اما خدمتى كه ويليامز ها به تنيس زنان كرده اند تنها به علت موفقيت هاى بى شمارشان نبوده. آنها در كنار بازيكنانى چون ژوستين انن و كيم كلايسترز شكل تنيس زنان را تغيير دادند و با قدرتى كردن اين ورزش، آن را جذاب تر و دوست داشتنى تر كردند.

بازيكنانى كه بعد از ونوس و سرينا به تور حرفه اى ها پيوستند از جمله شاراپوا، آزارنكا و ديگران نيز از شيوه آنان تبعيت كردند به نحوى كه ديگر بازى به سبك سابق جايى در تنيس زنان ندارد. اين بزرگ ترين و فراموش نشدنى ترين خدمت ويليامزها به تنيس زنان بوده است.