آیا ماری آماده قهرمانی است؟

Image caption تا اینجای رقابت‌های ویمبلدون با خوش شانسی را برای رسیدن اندی ماری به فینال همواره شده است

هفتاد و خرده ای سال است که انگلیسی ها در حسرت بردن ویمبلدون می سوزند. آخرین بار در سال ۱۹۳۶ فرد پری این جایزه را برای آنها برد و از آن پس هم بیشترین بختشان تیم هنمن بود که چندسال پیش به نیمه نهایی رسید.

حالا هم احتمال این که یک انگلیسی به این مهم دست یابد وجود ندارد اما یک اسکاتلندی پیدا شده که می تواند اولین بریتانیایی باشد که برنده ویمبلدون شود و مردم هم به او دل خوش کرده اند.

از سال گذشته که اندی ماری در ویمبلدون به فینال رسید و بعد قهرمان المپیک و اوپن آمریکا شد، امید بریتانیایی ها بیشتر شده و انتظار آنان از ماری افزایش پیدا کرده و آنها به هیچ چیز جز قهرمان شدن او راضی نخواهند شد.

ماری هم تاکنون خوب پیش رفته است و به نظر می آید که از نظر آمادگی بدنی و روحی در جای خوبی ایستاده است. در مسابقاتی که تاکنون انجام داده و پیروز شده نقطه ضعف زیادی از او دیده نشده است.

از آن گذشته بعضی امدادهای غیبی هم به کمک او آمده است. نیمه جدولی که به نظر می آمد بسیار پیچیده و مشکل است رفته رفته خالی و آسان شد.

رقیبان اصلی مثل رافائل نادال، استانیسلاو واورینکا، ژان ویلفرید سونگا و راجر فدرر به نوبت از دور مسابقات بیرون رفتند و راه ماری برای رسیدن به فینال هموار شد.

اگر فرض کنیم که ماری با عبور از بازیکنان ضعیف تری چون ورداسکو و یانوویکس به فینال برسد، هنوز برای قهرمانی با دو مانع بزرگ روبروست: حفظ وضعیت بدنی و پیروزی در فینال.

نیمه دیگر جدول پیچیده تر از نیمه ماری است. با این که نوواک جوکوویچ نفر اول جهان از صربستان بخت اصلی برای رسیدن به فینال است، او برای رسیدن به آنجا کار آسانی در پیش ندارد.

جوکوویچ در یک چهارم نهائی باید از سد توماس بردیچ فینالیست سال ۲۰۱۰ از جمهوری چک بگذرد و بعد هم در نیمه نهائی برنده مسابقه بین داوید فرر اسپانیایی نفر چهارم جهان و خوان مارتین دل پوترو نفر هشتم جهان از آرژانتین با او روبرو خواهد شد.

هیچ کدام از این مسابقات آسان نیستند. هر سه این بازیکنان بخصوص دل پوترو تاکنون خیلی خوب ظاهر شده اند و اگر جوکوویچ موفق شود به فینال برسد حتما تلاش زیادی کرده و انرژی زیادی از دست داده است.

مانع دیگر پیش راه ماری وضع بدنی او است. او یک ماه پیش او به علت ناراحتی پشت نتوانست در اوپن فرانسه شرکت کند و دیروز، دوشنبه، در مسابقه اش با میخائیل یوژنی از روسیه در دور چهارم آثاری از این آسیب دیدگی در او ظاهر شد.

ماری در گفتگو با خبرنگاران گفت که این ناراحتی اهمیت چندانی ندارد اما اگر در این چند روز درد پشت او بیشتر شود جای نگرانی خواهد بود.

اکنون اندی ماری در آستانه یک موقعیت تاریخی قرار گرفته است. اگر پزشکان موفق شوند ناراحتی پشت او را تحت کنترل درآورند او می تواند در تنیس بریتانیا تاریخ‌ساز شود. البته این تاریخ‌سازی محتمل تر خواهد شد اگر در نیمه دیگر جدول هم به نفع او و به ضرر جوکوویچ اتفاقاتی بیفتد.

خلاصه این که قهرمان شدن به کمی شانس هم نیاز دارد. تا به حال بخت با ماری یار بوده و مردم بریتانیا دعا می کنند که در این سه بازی باقیمانده هم از او رخت بر نبندد.