فوتسال زنان ایران در آستانه خلق رکورد تاریخی

Image caption تیم ملی فوتسال زنان ایران، با کسب سه پیروزی در بازی‌های داخل سالن آسیا امید زیادی به کسب مدال در این رقابت‌ها دارد

تیم ملی فوتسال زنان ایران با برتری مقابل هنگ‌کنگ به مرحله نیمه نهایی بازی‌های داخل سالن آسیا راه یافت. این تیم با سرمربی‌گری شهرزاد مظفر در صورت کسب مدال، مهم‌ترین افتخار تاریخ فوتسال زنان ایران را رقم خواهد زد.

پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی مردان و زنان آسیا به میزبانی اینچئون کره جنوبی در حال برگزاری است و کاروان ایران که با ۸۲ ورزشکار در این مسابقات حضور یافته، فعلاً با یک طلا، دو مدال نقره و یک برنز در رده نهم قرار دارد. در پایان هفتمین روز بازی‌ها کره جنوبی با چهارده مدال طلا، سیزده نقره و نه برنز در صدر ایستاده است.

فوتسال زنان ایران در گروه اول مسابقات، ابتدا با برتری پر گل ۶-۱ از سد مالزی گذشت. فهمیه زارعی، نسیمه غلامی، فاطمه اعتدادی، نسترن مقیمی، فرشته کریمی و پریا نوروزی هر کدام یک بار دروازه مالزی را گشودند.

ایران در بازی دوم شگفتی‌ساز شد و با گلزنی فهیمه زارعی از سد تیم قدرتمند تایلند گذشت تا انتقام شکست‌های متوالی در دو دوره قبلی را بگیرد.

سال ۲۰۰۷ در همین مسابقات، تایلند به راحتی و با نتیجه ۸-۲ مقابل ایران به برتری رسیده بود. جالب آن‌که یکی از دو گل ایران را فهیمه زارعی به ثبت رساند. در بازی سال ۲۰۰۹ نیز زارعی زننده یکی از گل‌های ایران بود. به این ترتیب او در سه دوره پیاپی موفق به گشودن دروازه تایلند شده است.

تداوم شگفتی‌ها با برتری ایران مقابل ویتنام ادامه یافت. نیلوفر اردلان بازیکن باتجربه و ۲۸ ساله تیم ملی ایران گل پیروزی را زد. اردلان که سال‌هاست لقب خانوم گل را در فوتبال و فوتسال زنان ایران یدک می‌کشد، فرزند اسماعیل اردلان از دروازه‌بان‌های سابق فوتبال ایران است.

واپسین بازی ایران در مرحله گروهی مقابل هنگ‌کنگ برگزار شد و به برتری ۵-۰ ایران انجامید. نسیمه غلامی ، سپیده زرین‌راد ، نیلوفر اردلان، نوروزی و سهیلا ملمویی گلزنی کردند تا ایران با چهار پیروزی و ۱۲ امتیاز، مقتدرانه به عنوان سرگروه راهی مرحله نیمه نهایی شود. ایران برای راهیابی به فینال، چهارشنبه به مصاف اندونزی خواهد رفت.

فوتسال بانوان ایران تاکنون در هیچ مسابقه رسمی موفق به صعود از سکوهای سه‌گانه و کسب مدال نشده، اما درخشش در مرحله گروهی بازی‌های داخل سالن آسیا، امیدواری‌های زیادی برای طلسم‌ شکنی پدید آورده است.

فریده شجاعی نایب رییس بانوان در فدراسیون فوتبال با ابراز امیدواری برای صعود به فینال و رویارویی با ژاپن گفته: «ما هم می‌خواهیم اولین مدال تیمی بانوان را بعد از ۵۰ سال کسب کنیم. ژاپن تیم بسیار خوبی در جهان است اما از ما ترسیده‌اند و برای ما برنامه دارند.»

بهترین نتایج ایران در تاریخ این مسابقات در دوره پیشین رقم خورد. این تیم در شرایطی در رده چهارم ایستاد که ژاپن قهرمان مسابقات را در مرحله گروهی از پیش رو برداشته بود. ایران اما در نیمه نهایی به اردن باخت و از راهیابی به فینال باز ماند. برای کسب مدال برنز نیز تایلند با نتیجه ۵-۴ از سد ایران گذشت.

شهرزاد مظفر با ابراز رضایت از مواجهه با اندونزی برای راهیابی به فینال مسابقات ۲۰۱۳ گفته: می‌خواستیم با ژاپن روبرو نشویم. اندونزی هم حریف سختی است زیرا کاملاً دفاعی بازی می‌کند. در دو جلسه تمرینی که پیش‌رو داریم روی استراتژی این دیدار کار خواهیم کرد. اندونزی، کلمبیای جام جهانی مردان برای فوتسال زنان است و بازی بسته‌ای دارد.

سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان با بیان این که بازیکنانش از نظر روحی در شرایط مطلوبی هستند، به ایسنا گفت: نمی‌خواهیم دیگر فرصت را از دست بدهیم. بازی به بازی مصمم تر می‌شویم زیرا به این مقام نیاز داریم. اگر بازی با هنگ کنگ را می‌باختیم زحماتمان هدر می‌رفت. بازیکنان به اهمیت بازی آگاه بودند و سه شکست را به حریفان تحمیل کردند.

شهرزاد مظفر درباره علل پیشرفت تیم فوتسال زنان به حمایت فدراسیون اشاره کرد و گفت: «در دو سال گذشته برای اولین بار اردوهای مستمر داشتیم. در تورنمنت روسیه شرکت کردیم و با قله‌های فوتسال دنیا روبرو شدیم. حالا تیم ما دارد فاصله‌اش را با تیم‌های بین‌المللی کم می‌کند و این روند باید ادامه یابد.»

اندونزی برای صعود به نیمه نهایی، تیم مدعی چین را شکست داد و سپس با پنج گل از سد ازبکستان گذشت تا شکست پر گل مقابل ژاپن هم تاثیری در تثبیت عنوان دومی این تیم در گروه دوم نداشته باشد. اندونزی با پنج گل مغلوب ژاپن شد.

ژاپن که به نظر نمی‌رسد بازی سختی مقابل تایلند در پیش داشته باشد تاکنون دو بار قهرمان فوتسال زنان آسیا شده و سه دوره متوالی هم در تورنمنت جهانی فوتسال زنان حضور یافته است.