ويمبلدون: گمنامان سرشناس شده

Image caption سابين ليسيكى بازيكن ٢٤ ساله لهستانى تبار آلمانى با پیروزی مقابل سرنا ویلیامز یکی شانس‌های اصلی قهرمانی بخش زنان است

وقايع غير منتظره و دور از انتظارى كه امسال در ويمبلدون اتفاق افتاد يعنى حذف زودهنگام قهرمانان و اكثريت قريب به اتفاق مدعيان قهرمانى، فرصتى پيش آورد تا مردم با بازيكنانى آشنا شوند كه اگر اين اتفاقات نمى افتاد ممكن بود هرگز اسم آنها را هم نشنوند.

به جز عده اى كه علاقمند بودند چهره هاى جديد ببينند و معتقد بودند تنيسى كه هميشه دو يا سه بازيكن در مسابقاتش برنده مى شوند يكنواخت و بدون هيجان شده است، در ابتدا شكست و حذف سرشناسان، علاقمندان آنها را دلزده و ناخشنود كرد،

بعضى مى گفتند ويمبلدون بدون راجر فدرر ويمبلدون نيست و بعضى ديگر مى گفتند هيچ مسابقه تنيسى بدون رافائل نادال لطفى ندارد يا تنيس زنان بدون سرينا ويليامز و ماريا شاراپووا سرد و بى روح است.

اما مسابقات بدون اين بزرگان ادامه پيدا كرد و علاقمندان هم رفته رفته ديدند كه بازيكنان جديد هم حرف هائى براى گفتن دارند و مى توانند دستكم از نظر ايجاد هيجان و ارائه بازى هاى زيبا جاى پيشكسوتان خود را تاحدى پر كنند.

بطور مثال در قسمت مردان يكى از مسابقات يك چهارم نهایى كه قاعدتا مى بايست ميان فدرر و نادال برگزار شود بين دو جوان لهستانى انجام مى شود كه كسى شناخت چندانى از آنان ندارد.

در يك طرف اين مسابقه جرزى يانوويچ ٢٣ ساله قرار دارد كه نفر بيست و دوم رده بندى جهانى است. او از سال ٢٠٠٧ ميلادى كه به جمع حرفه اى ها پيوسته تاكنون حتى در يك تورنمنت هم پيروز نشده و در گرانداسلم ها هم از دور سوم جلوتر نرفته اما اكنون در يك چهارم نهایى ويمبلدون است.

در طرف ديگر لوكاش كوبوت ٣١ ساله ايستاده است كه هرگز از دور چهارم مسابقات گرانداسلم جلوتر نرفته و نفر يكصد و سى و يكم جهان است. او يازده سال است كه حرفه اى شده اما تاكنون هيچ تورنمنتى را نبرده است.

حالا يكى از اين دو نفر در نيمه نهایى ويمبلدون بازى خواهد كرد. آيا قبل از شروع مسابقات كسى فكر اين را مى كرد؟ در قسمت زنان هم وضع بدينگونه است و بازيكنانى به نيمه نهایى رسيده اند كه تصورش هم نمى رفت.

در ميان زنان بزرگترين شگفتى حضور كريستن فليپكنس بازيكن ٢٧ ساله بلژيكى است كه در يك چهارم نهایى برخلاف پيش بينى ها پترا كويتووا قهرمان ٢٠١١ ويمبلدون را شكست داد.

او كه هم اكنون نفر بيستم جهان است سال گذشته به حدى در رده بندى سقوط كرده بود كه حتى نتوانست در مسابقات مقدماتى ويمبلدون شركت كند.

سابين ليسيكى بازيكن ٢٤ ساله لهستانى تبار آلمانى هم به طور قطع با رسيدن به نيمه نهایى شگفتى ساز شده است. او كه نفر بيست و چهارم جهان است پس از پيروزى بر سرينا ويليامز بخت اصلى قهرمانى در دور چهارم، در يك چهارم نهائى هم كايا كانپى از استونى را با قدرت شكست داد و حالا بخت اول قهرمانى است.

اين بازيكنان نسبتا كمتر شناخته شده اين روزها براى خود مقام و منزلتى دست و پا كرده اند و اميدوارند كه اين شهرت به دست آمده فقط براى همين چند روز ويمبلدون نباشد و در آينده نيز ادامه پيدا كند.