فرار مارى و شجاعت دل پوترو

Image caption اندی ماری با وجود شروع بدی که مقابل ورداسکوی اسپانیایی داشت به بازی برگشت و در نهایت توانست مسابقه را ببرد

چهارشنبه، نزدیک بود که بریتانیایى ها مجبور شوند دستکم یک سال دیگر براى قهرمانى در ویمبلدون صبر کنند اما خداوند بهشان رحم و دعاهایشان را مستجاب کرد.

اندى مارى که در یک چهارم نهایى با فرناندو ورداسکوى اسپانیایى بازى مى کرد دو ست اول را به سرعت به او باخت و به نظر مى آمد که با بازى ضعیفى که در مقابل بازى درخشان ورداسکو ارائه مى دهد در سراشیبى سقوط قرار دارد.

اما در ست سوم مارى توانست بر اعصاب خود مسلط شود و سطح بازى اش را هم چند پله بالا ببرد در حالى که اشتباهات ورداسکو هم شروع شد. بعد از ست سوم که یک طرفه به سود مارى تمام شد ورداسکو هم به خود آمد و از آن پس بازى زیبایى بین این دو شکل گرفت.

در این بازى فشرده مارى بهتر از ورداسکو خود را کنترل کرد و توانست دو ست آخر را با اختلاف کم از آن خود کند. مارى از شکست فرار کرد تا در نیمه نهایى با جرزی یانوویچ لهستانى روبرو شود که هموطن خود لوکاش کوبوت را در سه ست شکست داد.

دو ست اول بازى مارى و ورداسکو براى مردم حاضر در ورزشگاه که او را به شدت تشویق مى کردند تلخ و ناراحت کننده بود اما یکى از ناراحت کننده ترین اتفاقات ویمبلدون امسال در مسابقه دیگر یک چهارم نهایى رخ داد و آن زمین خوردن خوان مارتین دل پوترو در آغاز مسابقه اش با داوید فرر اسپانیایى بود.

دل پوترو که در دو مسابقه قبلش هم زمین خورده زانوى چپش به شدت آسیب دیده بود، مجددا روى همان زانو که باندپیچى شده بود زمین خورد و نقش زمین شد.

زمین خوردن نفر هشتم جهان از آرژانتین به قدرى شدید بود و چنان او از درد به خود مى پیچید که به نظر مى آمد حضور درخشان او در تورنمنت امسال زودهنگام به پایان رسیده او مجبور خواهد شد مسابقه را رها کرده و به آرژانتین بازگردد.

جان مک انرو قهرمان پیشین تنیس که این مسابقه را براى تلویزیون بی‌بى‌سى گزارش مى کرد، با قاطعیت گفت که دل پوترو نخواهد توانست بیش از یک یا دو گیم بازى کند و مجبور به قطع بازى خواهد شد.

اما پس از انکه پزشک مسابقات زانوى دل پوترو را ماساژ داد و از نو باندپیچى کرد و چند قرص مسکن و ضد التهاب به او داد، دل پوترو به پاخاست و در حالى از چهره اش مى شد فهمید که چقدر درد مى کشد، راکتش را برداشت و لنگ لنگان به بازى ادامه داد.

آنچه پس از آن رخ داد غیر قابل باور کردن بود. او که با احتیاط بازى را آغاز کرده بود و سعى داشت فشارى بر زانوى چپش وارد نکند، رفته رفته که داروها اثر خود را نشان دادند، اعتماد به نفس خود را بازیافت و در مقابل دیدگان حیرت زده جمعیتى که او را به شدت تشویق مى کردند، نفر چهارم جهان را در سه ست پیاپى مغلوب کرد.

دل پوترو در ویمبلدون امسال خوب درخشیده بود. او در چهار دور قبلى حتى یک ست هم به حریفان واگذار نکرده بود و فقط دو سرویس گیم خود را باخته بود.

از این رو بسیارى از مفسران تنیس معتقد بودند که او مى تواند حریف قدرتمندى براى نوواک جوکوویچ نفر اول رده بندى جهانى در نیمه نهایى باشد.

او سال گذشته در بازى هاى تنیس المپیک که در همین زمین چمن ویمبلدون برگزار شد از جوکوویچ برد و مدال برنز گرفت.

اما اکنون با آسیب جدیدى که به زانوى دل پوترو وارد شد، معلوم نیست که او حتى بتواند روز جمعه در مرحله نیمه نهایى ظاهر شود.

او به خبرنگاران گفت در دو روزى که تا نیمه نهایى باقى است او با کمک اعضاى تیمش و پزشکان خود را براى رویارویى با جوکوویچ آماده خواهد کرد و تا آن زمان خواهد فهمید که قادر به شرکت در مسابقه هست یا خیر.

این در حالى است که نفر اول جهان در رویارویى با توماس بردیچ از جمهورى چک که در سه ست متوالى شکستش داد از همیشه اماده تر و سرحال تر به نظر مى آمد.