والیبال ایران - کوبا؛ آیا طلسم می‌شکند؟

Image caption تیم ملی والیبال ایران، پس از دو بازی مقابل ایتالیا، پس از پروازی 10 ساعته، سه روز قبل از مسابقه به هاوانا رسید

تیم های ملی والیبال ایران و کوبا در حالی روزهای جمعه و شنبه (ساعت ۲۰:۴۰ به وقت کوبا و ۵:۱۰ صبح روز بعد به وقت تهران) در چارچوب لیگ جهانی والیبال به دیدار هم می روند که تیم ایران تا به حال در هیچ مقطع سنی نتوانسته تیم ملی کوبا را شکست دهد.

شاید امروز و با قدرتی که تیم ایران در ایتالیا از خود نشان داد و روحیه ای که بعد از شکست دادن ایتالیا در خانه اش به دست آورده، ایران بتواند این طلسم را بکشند.

تیم ایران از ۶ بازی قبلی خود ۷ امتیاز و کوبا از ۶ دیدار تنها ۳ امتیاز کسب کرده و در انتهای جدول است، و هیچ کدام از این دو تیم شانس قرار گرفتن در دو رده اول گروه و صعود به دور بعد را ندارند.

ایران، که برای اولین بار در لیگ جهانی والیبال شرکت می کند، در دو بازی قبلی خود در ایتالیا بسیار قدرتمند و حتی شگفتی ساز ظاهر شد و توانست در خانه یکی از قوی ترین تیم های حال حاضر جهان ۴ امتیاز از ۶ امتیاز ممکن را بگیرد.

اما پرواز طولانی به کوبا و اختلاف ساعت ممکن است به بازیکنان ایران اجازه ندهد که بهترین عملکرد خود را در بازی های جمعه و شنبه نشان دهند.

تیم ایران برای رسیدن از شهر ساساری در (محل برگزاری بازی دوم با ایتالیا) به هاوانا ابتدا به میلان رفت، از آنجا به پاریس و نهایتا بعد از پروازی ۱۰ ساعته، سه روز قبل از بازی اول به هاوانا پایتخت کوبا رسید.

تیم ایران در روزهای گذشته هر روز دو جلسه تمرین کرده و ظهر امروز جمعه هم آخرین تمرین خود قبل از بازی را برگزار می کند و خولیو ولاسکو سرمربی تیم امیدوار است بتواند با این تمرین ها تیم را به حداکثر آمادگی بدنی و شادابی برساند.

در تمرین پنجشنبه شب که در آن حاضر بودم همه بازیکنها جز آرش کمالوند در حال تمرین بودند. کمالوند به دلیل میخچه ای که در انگشت پایش زده بود و در ایتالیا درمانش کرد، هنوز قادر به تمرین نیست. گرچه به گفته پزشک تیم ممکن است به بازی امشب برسد.

از آن سو کوبا که همه بازی های خود را باخته بود در آخرین بازی پیش از بازی با ایران توانست روسیه، صدرنشین گروه و قهرمان المپیک ۲۰۱۲ را سه بر یک شکست دهد تا نشان دهد در مقابل هیچ تیمی از پیش بازنده نیست.

گرچه کوبا در رده ششم رده بندی جهانی تیم های ملی والیبال است، اما در این لیگ جهانی با تیمی جوان شرکت کرده و نتایج خوبی نگرفته است. کوبا با پنج باخت پشت سر هم امکان صعود به دور بعد را از دست داده اما کماکان برای این که نشان دهد هنوز قدرت مهمی در والیبال دنیاست انگیزه زیادی دارد.

با توجه به اینکه امکان سقوط ایران از لیگ جهانی امسال عملا وجود ندارد و ایران در لیگ جهانی سال آینده هم حاضر خواهد بود، مربیان تیم ایران بارها گفته اند که هدف اصلی شان از این دوره بازی ها، افزایش تجربه بازیکنان است.

ایران دو هفته پیش در تهران با صربستان بازی کرد، بعد بلافاصله به ایتالیا پرواز کرد تا به فاصله یک روز و در دو شهر متفاوت با تیم ملی این کشور دیدار کند، بعد هم پرواز طولانی به کوبا و دو بازی با این تیم، و بعد از آن هم بازگشت بلافاصله به ایران و دو بازی با آلمان. این فشاری است که فقط در لیگ جهانی به تیم ها وارد می شود.

مطالب مرتبط