آنچه درباره تنیس ویمبلدون باید دانست

Image caption در هر دوره بیش از ۵۰۰ هزار تماشاچی در ویمبلدون حضور پیدا می‌کنند

ویمبلدون قدیمی‌ترین تورنمنت تنیس دنیا و به زعم بسیاری معتبرترین آنهاست. این تورنمنت تنها گرنداسلم در بین چهار گرنداسلم است که روی چمن برگزار می‌شود.

سوال: برگزار کننده ویمبلدون کیست و از چه زمانی برگزار می‌شود؟

جواب: ویمبلدون از سال ۱۸۷۷ آغاز شده و برگزار کننده آن باشگاه "آل انگلند" است. این باشگاه خصوصی ۳۷۵ عضو دائم، ۱۰۰ عضو موقت و تعدادی عضو افتخاری دارد و بیشتر از اینکه خودش شهرت داشته باشد، این تورنمنت ویمبلدون است که همه جای جهان شناخته شده است.

این باشگاه مسابقات تنیس روی چمن را از ۱۳۶ سال پیش برای تنیس‌بازان آماتور آغاز کرد. از سال ۱۹۶۸ که دوران تنیس حرفه‌ای (موسوم به دوران اپن) آغاز شد، تنیس بازان حرفه‌ای به این مسابقات پا گذاشتند و برای برندگان جایزه نقدی تعیین شد. رئیس باشگاه شاهزاده ادوارد، دوک کنت و حامی آن ملکه الیزابت دوم، ملکه بریتانیا است.

ویمبلدون برای تدارکات و خدمات مختلف با شرکتهای معتبر و بزرگ قرارداد دارد و مثلا آی بی ام خدمات کامپیوتری و رولکس تکنولوژی وقت را بر عهده دارند. بیش از ۵۴۰۰۰ توپ در هر دوره ویمبلدون استفاده می‌شود که تولیدکننده آن از سال ۱۹۰۲ شرکت اسلزنگر است.

سوال: معروفترین سنت‌های ویمبلدون کدامند؟

قوانین ویمبلدون از زمان شروع این تورنمنت تا به حال تغییر مهمی نکرده و بیشتر جزئیاتی مثل ارتفاع تور و فاصله تور با خط انتهای زمین و چیزهایی از این دست تغییر کرده است.

رنگهای رسمی ویمبلدون سبز تیره و بنفش است و پوشیدن لباس "تقریبا سفید" برای بازیکنان یکی از سنتهای ویمبلدون است. برای تماشاگران، خوردن توت فرنگی و خامه از سنت‌های معروف به شمار می‌رود.

هر سال حدود ۲۸۰۰۰ کیلو توت فرنگی در ویمبلدون خورده می‌شود.

Image caption در هر دوره مسابقات ویمبلدون بیش از ۳۰۰ هزار فنجان چای، ۲۵۰ هزار بطری آب، ۱۳۵ هزار بستنی و ۵۷ هزار لیتر آبجو مصرف می‌شود

این تورنمنت هر سال بین ۲۰ تا ۲۶ ژوئن (۳۰ خرداد تا ۵ تیر)، از یک روز دوشنبه آغاز می شود و سیزده روز بعد، با فینال تنیس مردان در روز یکشنبه به پایان می رسد. در این سیزده روز ۶۶۰ مسابقه در ۱۹ زمین تنیس ویمبلدون برگزار می شود.

از دو سال دیگر این تورنمنت یک هفته دیرتر شروع می‌شود تا فاصله بین دومین گرنداسلم فصل یعنی رولان گاروس با ویمبلدون سه هفته شود.

توپ‌جمع‌کن‌های پسر و دختر تا سال ۲۰۰۶ پیراهنهای سبز رنگ می‌پوشیدند اما از آن سال ویمبلدون برای تهیه لباس توپ‌جمع‌کن‌ها با رالف لورن قرارداد بست و رنگ لباسها به آبی‌نفتی و کرم تغییر کرد.

حدود ۲۵۰ توپ‌جمع‌کن در هر دوره ویمبلدون در کنار زمین حضور دارند.

سوال: چگونه می توان بلیط ویمبلدون تهیه کرد؟

جواب: مهمترین راه فروش بلیط به مردم، قرعه کشی است که از ۱۹۲۴ تا به حال انجام می شود. در خواست بلیط برای سال بعد باید تا پیش از آغاز سال جدید میلادی فرستاده شود. قرعه کشی با کامپیوتر انجام می‌شود و روز و صندلی هم با همان قرعه کشی تعیین می شود و حق انتخاب وجود ندارد. این بلیط‌ها را نمی‌توان به فرد دیگری منتقل کرد و فقط می‌توان آن‌ها را به ویمبلدون پس داد. بر اساس آخرین بررسی برای هر صندلی در ویمبلدون چهار متقاضی وجود دارد.

بجز این، راه دیگر تهیه بلیط ویمبلدون صف کشیدن در محل مسابقه است که از سنتهای ویمبلدون به شمار می‌رود. بسیاری از علاقمندان از شب قبل به محل ویمبلدون می‌روند و شب را در همان جا می خوابند. باشگاه "آل انگلند" برای این افراد امکاناتی مثل آب آشامیدنی و توالت موقت فراهم می‌کند. طولانی‌ترین صف مربوط به سال ۱۹۹۱ است که طول صف به تقریبا ۲.۵ کیلومتر رسید.

راه دیگر هم تماشای بازی از صفحه بزرگ تلویزیونی (۴۰ متر مربع) است که در محوطه ویمبلدون قرار دارد.

سوال: جایزه نقدی ویمبلدون چقدر است؟

جواب: مبلغ کل جوایز مسابقات ویمبلدون امسال (سال ۲۰۱۳) نسبت به سال قبل ۴۰ درصد افزایش یافت و به ۲۲ میلیون و ۵۶۰ هزار پوند رسید.

قهرمانان مسابقات انفرادی هر یک ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار پوند و نایب قهرمانان هر یک ۸۰۰ هزار پوند دریافت می کنند.

زوج قهرمان مسابقات دونفره ۳۰۰ هزار پوند و زوج نایب قهرمان ۱۵۰ هزار پوند جایزه می گیرند.

تمام تنیس بازانی که می توانند خود را به ویمبلدون برسانند جایزه نقدی تعلق می گیرد. کسانی که در مسابقات انفرادی مرحله نهایی در نخستین دور می بازند و از دور خارج می شوند، هر کدام ۲۳ هزار و ۵۰۰ پوند دریافت می کنند.

کسانی هم که در مسابقات مقدماتی شرکت می کنند، هر کدام به نسبت جایگاهی که به دست می آورند دست کم چند هزار پوندی می گیرند.

سوال: مهمترین تفاوت ویمبلدون با گرند‌اسلم های دیگر چیست؟

Image caption حدود ۱۷ میلیون نفر در بریتانیا و ۴۰۰ میلیون نفر در ۱۹۸ کشور بیننده مسابقات ویمبلدون هستند

جواب: از سال ۲۰۰۹ سقف متحرکی بر بالای زمین اصلی ویمبلدون نصب شده تا تاخیر یا تغییر برنامه مسابقات به علت بارندگی به حداقل برسد. در چهار سال گذشته این سقف متحرک که حدود بیست دقیقه طول می‌کشد تا بسته شود، باعث شده این تورنمنت با نظم بیشتری برگزار شود به همین دلیل فرانسه و آمریکا هم به فکر افتاده‌اند تا برای اپن فرانسه و اپن آمریکا سقف متحرک در نظر بگیرند.

سوال: پخش تلویزیونی ویمبلدون از کی آغاز شده؟

جواب: بی‌بی‌سی از سال ۱۹۳۷ تاکنون پخش ویمبلدون را بر عهده داشته و تا چهار سال دیگر هم حق پخش ویمبلدون را در اختیار دارد. بر اساس تصمیم دولت بریتانیا، فینال ویمبلدون باید به طور کامل و مستقیم از یکی از تلویزیون‌های بریتانیا پخش شود تا همه امکان تماشای آن را داشته باشند.

سوال: شاهین ویمبلدون چیست؟

Image caption شاهین ویمبلدون کلاهخودی با رنگ‌های سنتی ویمبلدون دارد

جواب: تکنولوژی موسوم به "چشم شاهین" از سال ۲۰۰۶ در ویمبلدون به کار گرفته شده و در مواردی که تصمیم داور بحث برانگیز است به کار گرفته می شود تا روشن کند که توپ در داخل زمین فرود آمده است یا نه. اما ویمبلدون یک شاهین واقعی هم دارد به نام روفوس. روفوس در بیشتر هفته‌های سال به ویمبلدون آورده می شود تا برفراز آن مانور دهد و کبوترهایی که چشم به خوان نعمت چمنهای ویمبلدون دارند حساب کار دستشان بیاید. در موقع مسابقات هم، پیش از باز شدن درهای ویمبلدون، روفوس یک‌ساعت در آسمان ویمبلدون چرخ می‌زند تا کبوترها عطای ویمبلدون را به لقایش ببخشند. ویمبلدون خود را رسما محوطه "بدون کبوتر" معرفی می‌کند.

مطالب مرتبط