لیونل مسی، گرت بیل و کریستیانو رونالدو نامزدهای بهترین بازیکن سال یوفا

Image caption لیونل مسی در سال 2011 موفق به دریافت جایزه بهترین بازیکن سال اروپا شد

لیونل مسی از بارسلونا، گرت بیل از تاتنهام و کریستیانو رونالدو از رئال مادرید به همراه هفت نفر دیگر از بازیکنان شاخص اروپایی نامزد دریافت جایزه بهترین بازیکن سال اروپا هستند.

این جایزه به ابتکار میشل پلاتینی رئیس یوفا و با همکاری گروه خبرنگاران ورزشی اروپا به شکلی جدید از سال ۲۰۱۱ پایه گذاری شد.

چهار بازیکن از بوندس لیگا در میان نامزدهای دریافت این جایزه حضور دارند. نکته قابل توجه در این فهرست این است که نام هیچ بازیکن اسپانیایی در آن به چشم نمی‌خورد.

لیونل مسی و آندرس اینیستا هر دو از باشگاه بارسلونا در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ موفق شدند این جایزه را کسب کنند.

نحوه انتخاب بازیکن برتر اروپا به این ترتیب است که هر کدام از اعضای هئیت انتخاب که متشکل از روزنامه نگاران کشورهای مختلف اروپایی عضو یوفا هستند، هر کدام پنج بازیکن برتر را از نگاه خود معرفی می کنند.

نفر اول فهرست پنج امتیاز، نفر دوم چهار و به ترتیب نفر آخر یک امتیاز دریافت می‌کند، تنها ۱۰ بازیکنی که بهترین امتیاز را کسب کرده اند به مرحله دوم انتخاب بهترین بازیکن سال راه پیدا می‌کند، اما از این ده نفر تنها سه نفر به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب می‌شوند.

این جایزه روز ۲۰ اوت امسال و هم زمان با قرعه کشی فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا در موناکو به بازیکن برتر اهدا خواهد شد.

در مراسم قرعه کشی لیگ قهرمانان اروپا روزنامه نگاران از سه نامزد باقیمانده یک نفر را به عنوان برنده نهایی انتخاب خواهند کرد.