صعود به جام جهانی، کلید صعود در رده‌بندی فیفا

Image caption کارلوس کی‌روش از همین حالا برای انتخاب محل اسکان تیم ملی ایران به برزیل رفته است

سایت فدراسیون جهانی فوتبال فیفا در گزارشی، صعود ایران به جام جهانی را یکی از علت‌های اصلی صعود پانزده پله ای ایران در رده بندی فیفا دانسته است.

گزیده ای از این گزارش را در زیر می خوانید:

ماه ژوئن، ماهی که تیم ملی ایران موفق شد به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل صعود کند، برای سالیان متمادی، در ذهن بسیاری از هواداران تیم ملی ایران ثبت خواهد شد.

پس از ناکامی صعود به جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، هدایت کارلوس کی‌روش باعث شد که این تیم بار دیگر به عنوان یکی از تیم‌‌های سطح اول آسیا مطرح شود.

غیر از به دست آوردن بلیط جام جهانی برزیل، تیم ملی دستاورد دیگر هم در یک ماه گذشته داشته: این تیم در آخرین رده بندی فیفا ۱۵ پله صعود کرده و در جایگاه پنجاه و دوم جهان و چهارم آسیا جای گرفته است.

شروع عالی ایران در ماه ژوئن در دوحه آغاز شد، جایی که تک گل رضا قوچان نژاد برای شکست قطر در خانه‌اش کافی بود. پس از این مسابقه ایران با گل‌های قوچان نژاد، خلعتبری و کاپیتان تیم یعنی جواد نکونام لبنان را در تهران چهار بر صفر درهم کوبید.

اما بهترین نتیجه تیم ملی در ماه ژوئن بدون شک پیروزی مقابل کره‌جنوبی در اولسان بود. باز هم قوچان نژاد گلزنی کرد، او یکی از مهمترین گل‌های دوران فوتبال خود را مقابل کره‌جنوبی به ثمر رساند، گل او باعث شد تیم ملی ایران با ۱۶ امتیاز و در صدر گروه اول منطقه آسیا به جام جهانی برزیل صعود کند.

این موفقیت‌ها باعث شد که تیم ملی ایران به بالاترین رتبه در رده بندی رفیفا در سال میلادی جدید برسد، این تیم در انتهای سال ۲۰۱۲ در رده پنجاه و نهم بود و سال گذشته در همین زمان شصت و هفتم.

شادمانی تماشاگران

ایران مرحله آخر انتخابی جام جهانی برزیل را خوب آغاز نکرد، این تیم از سه مسابقه اول خود تنها چهار امتیاز به دست آورد. این امتیازها از پیروزی مقابل ازبکستان، با تساوی برابر قطر و شکست مقابل لبنان به دست آمد.

پس از پیروزی مقابل کره جنوبی و شکست برابر ازبکستان، آنها به موقع به خود آمده اند و با سه پیروزی پیاپی برای چهارمین بار پیاپی در تاریخ خود به جام جهانی فوتبال صعود کردند.

صدای سوت پایان بازی مقابل کره جنوبی در تهران و دیگر شهرهای ایران به معنای آغاز شادی بی حد و حصر ایرانیان بود.

کارلوس کی روش که از سال ۲۰۱۲ هدایت تیم ملی ایران را بر عهده دارد تحت تاثیر این شادی و هیجان قرار گرفت.

او درباره صعود ایران به جام جهانی برزیل گفت: "مهمترین مسئله این است که در یک رقابت شما در چه جایگاهی آن را به پایان می‌برید و نه این که چگونه آن را آغاز کرده‌اید. ما کاری را انجام دادیم که هر تیمی نمی تواند آن را انجام دهد. من باید از همه بازیکنان که تمام توان خود را در زمان مسابقات برای تیم گذاشتند و همچنین فدراسیون فوتبال ایران تشکر کنم."

جشن و شادی با بازگشت "قهرمانان" به تهران ادامه یافت، آنها در ورزشگاه آزادی از طرف محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان، علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال، تعداد زیادی از مقام های این فدارسیون و هزاران نفر از هواداران تیم ملی مورد استقبال قرار گرفتند.

این شادی عمومی باعث نشد که کارلوس کی‌روش نگاه واقع بینانه خود را تغییر دهد، او در این مراسم گفت:" من باید از همه افرادی که ما در مسیر خود کمک کردند تشکر کنم. ما باید از همین حالا خود را برای جام جهانی آماده کنیم."

مربی ۶۰ ساله پرتغالی از همین حالا کارهای مقدماتی را برای آمادگی تیم ملی ایران آغاز کرده، او در سفری دو هفته‌ای به برزیل به دنبال یافتن محل اقامت و همچنین امکانات مناسب برای تیم ملی بوده است.

شرکت در مهمترین مسابقات فوتبال جهان در سال ۲۰۱۴، باعث بالاتر رفتن رتبه ایران در رده بندی فیفا خواهد شد.