پایان کار والیبال ایران در لیگ جهانی با شکست برابر آلمان

سعید معروف، عادل غلامی و حمزه زرینی
Image caption هیچ کدام از بازیکنان ایران به خوبی بازی اول مقابل آلمان بازی نکردند

تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود در اولین حضورش در لیگ جهانی، شنبه شب و در ورزشگاه آزادی تهران ۳ بر صفر از آلمان شکست خورد و در رده پنجم گروه جای گرفت.

آلمان با این پیروزی در گروه سوم شد و تیم های ایتالیا، روسیه، صربستان و کوبا هم به ترتیب در مقام های اول، دوم، چهارم و ششم گروه ایستادند.

تیم ایران که جمعه شب و در اولین بازی خود با آلمان توانسته بود با نتیجه ۳ بر صفر پیروز شود، در این بازی نه سرویس‌ها و دریافت‌های کم‌نقص بازی اول را داشت و نه پاس‌ها و آبشارهای امتیازآور آن را، و از همان ابتدا از حریف خود عقب افتاد.

بازیکنان آلمان که در بازی اول پراشتباه بودند و تمرکز کافی نداشتند، این بازی را بسیار هماهنگ‌تر از دیروز شروع کردند و توانستند ست اول را با نتیجه ۲۵ بر ۲۱ ببرند.

ست دوم هم با بازی بهتر آلمان شروع شد و تا میانه ست، اختلاف امتیاز دو تیم به ۷ امتیاز رسید. اما بازیکنان ایران روند بازی را تغییر دادند و توانستند این اختلاف هفت امتیازی را جبران کنند. دو تیم در چند امتیاز پایانی ست دوم پا به پای هم پیش رفتند، اما نهایتا آلمان در دو امتیاز آخر با استفاده از اشتباه‌های بازیکنان ایران به دو امتیاز پیاپی رسید و این ست را هم ۲۵ بر ۲۳ به نفع خود تمام کرد.

امیر غفور که در بازی اول بهترین و امتیازآورترین بازیکن ایران بود، در این بازی، دفاع شد و عملکرد خوبی هم نداشت و در نهایت تنها ۶ امتیاز برای ایران بدست آورد.

حمزه زرینی هم با اینکه با ۱۳ امتیاز، امتیازآورترین بازیکن ایران بود اما در دریافت‌ها و همین‌طور سرویس امتیازهای زیادی از دست داد.

محمد موسوی هم که کماکان بهترین مدافع روی تور لیگ جهانی امسال است، در این بازی ضعیف‌تر از بازی پیش ظاهر شد و تنها توانست یک توپ را روی تور دفاع کند و مهاجمان آلمان امتیازهای زیادی از حمله‌های روی تور خود گرفتند.

دنیس کالیبردا و کریستین فروم به ترتیب ۱۸ و ۱۲ امتیاز برای آلمان گرفتند و از بهترین بازیکنان زمین بودند.

ست سوم هم کمابیش با امتیازهای برابر ولی تسلط بیشتر آلمان پیش رفت. هرچه به پایان بازی نزدیک‌تر می‌شدیم بازیکنان جوان و کم‌تجربه ایران در لیگ جهانی، تمرکز و روحیه خود را بیشتر از دست می‌دادند و اشتباه‌هایشان بیشتر میشد.

Image caption تماشاگران ایرانی در هر دو بازی ایران و آلمان، از چند ساعت پیش از بازی سالن دوازده هزار نفری ورزشگاه آزادی را پر کرده بودند

تعویض‌های مداوم ولاسکو و تلاش او برای آرام کردن بازیکنان هم نتیجه‌ای نداشت و در نهایت ایران ست سوم را هم ۲۵ بر ۲۲ واگذار کرد و در نهایت بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود آلمان تمام شد.

به این ترتیب تیم ملی والیبال ایران در اولین حضور خود در لیگ جهانی والیبال با ۱۵ امتیاز در رده پنجم گروه دوم جا گرفت.

راه آینده

خولیو ولاسکو، سرمربی سرشناس آرژانتینی تیم ملی ایران، بعد از بازی گفت دلیل اصلی شکست ایران مسائل روحی و روانی بود.

ولاسکو گفت ایران در بازی‌های آینده خود در مسابقات قهرمانی آسیا مشکل خواهد داشت چون هم چین، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا می‌آیند تا ایران را که قهرمان دوره قبل و از پدیده‌های لیگ جهانی است شکست دهند و هم بازیکنان ایران به دلیل پیروزی برابر ایتالیا و صربستان و کوبا و آلمان در بازی‌های آسیایی با غرور بازی خواهند کرد.

ایران برای تعیین تکلیف حضور در دوره بعدی بازی‌های لیگ جهانی که سال آینده برگزار می‌شود باید منتظر رده‌بندی جدید تیم‌های والیبال جهان و همین‌طور نتایج رقابت‌های قاره‌ای بماند، اما با توجه به بازی‌های خوب ایران و بختی که برای قهرمانی دوباره در قاره آسیا دارد، احتمال حضور مجدد این تیم در لیگ جهانی کم نیست.

تیم ملی والیبال ایران در ماه‌های آینده ابتدا از ۹ تا ۱۹ مهر در مسابقات والیبال قهرمانی آسیا در امارات شرکت می‌کند و سپس (در صورت پیروزی در بازی‌های مقدماتی در تهران) از ۲۸ آبان تا ۳ آذر در مسابقات والیبال جام قهرمانان جهان در ژاپن که از رقابت‌های مهم در تقویم سالانه فدراسیون جهانی والیبال است.

جدول نهایی گروه دوم:

۱. ایتالیا (۱۰ بازی، ۱۹ امتیاز) ۲. روسیه (۱۰ بازی، ۱۹ امتیاز) ۳. آلمان (۱۰ بازی، ۱۷ امتیاز) ۴. صربستان (۱۰ بازی، ۱۶ امتیاز) ۵. ایران (۱۰ بازی، ۱۵ امتیاز) ۶. کوبا (۱۰ بازی، ۴ امتیاز)

از گروه اول لیگ جهانی هم دو تیم برزیل و بلغارستان به دور بعد صعود کرده‌اند که به همراه ایتالیا و روسیه (دو تیم اول گروه ۲)، کانادا (تیم اول گروه ۳) و آرژانتین (میزبان مرحله نهایی) بازی‌های مرحله نهایی را از چهارشنبه (چهار روز دیگر) در کشور آرژانتین برگزار خواهند کرد.

مطالب مرتبط