نتیجه آزمایش دوپینگ تایسون گی و آسفا پاول مثبت اعلام شد

Image caption تایسون گی (چپ)، آسفا پاول (راست)

نتیجه آزمایش دوپینگ تایسون گی، قهرمان سابق جهان در دو سرعت و دارنده مدال نقره دو چهار در صد متر المپیک ۲۰۱۲ و آسفا پاول قهرمان سابق دو یکصد متر جاماییکا نشان داده است که این دو ستاره از مواد نیروزا استفاده کرده اند.

آژانس ضد دوپینگ روز جمعه ۱۲ ژوئن اعلام کرد که نتیجه آزمایش اولیه دوپینگ تایسون گی، دونده یکصد متر آمریکایی و دارنده رکورد این کشور مثبت بوده است.

این آزمایش در ماه مه و خارج از چارچوب مسابقات انجام شد.

نتیجه آزمایش دوپینگ پاول، چهارمین دونده پر سرعت تاریخ دو و میدانی که در ماه ژوئن در چارچوب مسابقات قهرمانی جاماییکا انجام شد نیز مثبت اعلام شد.

پاول، ۳۰ ساله قبل از آنکه یوسین بولت، هموطنش رکورد دو یکصد متر را در سال ۲۰۰۸ بشکند، رکورد دار این رشته بود.

پاول در المپیک ۲۰۰۸ پکن مدال طلای ۴۰۰ متر را برد.

آسفا پاول طی بیانیه ای اعلام کرد: "می خواهم به خانواده، دوستان و بیشتر از همه به هوادارانم در سراسر جهان بگویم که هیچگاه آگاهانه و با قصد قبلی از مواد نیروزا و غیر قانونی استفاده نکرده ام."

او در ادامه افزود: "من متقلب نیستم و هیچوقت هم یک متقلب نبودم."

تایسون گی که سریعترین دونده ۲۰۱۳ شناخته شد و قهرمان دو ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر در ۲۰۰۷ را نیز کسب کرده است، در انتظار نتیجه آزمایش تکمیلی خود است.

او از شرکت در مسابقات قهرمانی دو و میدانی جهان که ماه بعد در مسکو برگزار می شود انصراف داده است.

او در این باره گفت: "من به کسی اعتماد کردم که مرا مایوس کرد. می دانم که دقیقا چه اتفاقی افتاده است، اما الان نمی توانم راجع به آن حرفی بزنم. امیدوارم بتوانم دوباره در مسابقات شرکت کنم و مثل یک مرد حاضرم هر مجازاتی را بپذیرم."

آژانس ضد دوپینگ در واکنش به اظهارات تایسون گی بیانیه ای منتشر کرد که در آن نوشته است: "این آژانس از برخورد آقای گی با این شرایط و انصراف داوطلبانه او از رقابت های جهانی استقبال می کند. نتیجه آزمایش تکمیلی به زودی مشخص می شود و مانند سایر موارد، دونده ها بی گناهند مگر آنکه خلاف آن از طریق مجاری قانونی ثابت شود، و هرگونه تلاش برای جنجال آفرینی، به روند قانونی، ورزش جوانمردانه و علاقه مندان به آن آسیب می رساند."

مطالب مرتبط