رئیس فیفا: جام جهانی قطر باید در زمستان برگزار شود

Image caption سپ بلاتر قرار است با اعضای کمیته اجرایی فیفا در ماه اکتبر درباره تغییر زمان جام جهانی قطر گفتگو کند.

به گفته سپ بلاتر، فدراسیون جهانی فوتبال مصمم است که زمان جام جهانی ۲۰۲۲ را به دلیل گرمای بیش از اندازه تابستان قطر از تابستان به زمستان تغییر دهد.

رئیس فیفا قرار است درباره تغییر فصل جام جهانی با اعضای کمیته اجرایی فدراسیون جهانی فوتبال گفتگو کند.

بیشتر لیگ‌های اروپایی و به خصوص لیگ برتر انگلستان مخالف برگزاری این مسابقات در زمستان هستند چرا که تغییر زمان جام جهانی باعث وقفه و تغییر در برنامه‌های این لیگ خواهد شد.

بلاتر در این رابطه گفته است:" اعضای کمیته اجرایی حتما پیشنهادی که دادم را دنبال خواهند کرد و در نهایت ما تصمیم لازم و مناسب را خواهیم گرفت."

پس از آنکه مشخص شدن تحقیقات پزشکی مبنی بر خطرات بازی در دمای بیش از ۴۰ درجه ماه ژوئن تابستان قطر، بلاتر قرار است بررسی بیشتر این موضوع جلسه ای با اعضای کمیته اجرایی فیفا برگزار کند.

دمای هوای قطر در زمستان به طور متوسط ۲۰ درجه سانتی گراد است.

مسئولان برگزاری جام جهانی قصد دارند با ساختن ورزشگاه‌های مجهز به تجهیزات خنک کننده این مسابقات را در تابستان برگزار کنند ولی سپ بلاتر گفته است:" جام جهانی فوتبال باید جشنواره‌‌ای برای مردم باشد ولی برای برگزاری چنین جشنواره‌ای نمی توان در تابستان قطر فوتبال بازی کرد."

او درباره برنامه قطر برای ساخت ورزشگاهی با تجهیزات خنک کننده گفته است:" شما می توانید ورزشگاه را خنک کنید ولی مسلما قادر نیستید که دمای کل کشور را پایین بیاورید. بازیکنان باید بتوانند در بهترین وضعیت آب و هوا بازی خوبی در جام جهانی داشته باشند."

تغییر این تاریخ تاثیر عمده‌ای بر لیگ‌های اروپایی خواهد داشت. سپ بلاتر تاکید کرده که این تغییر در برنامه بازی‌های لیگ‌‌های اروپایی تنها محدود به یک فصل خواهد بود.

اما مسئولان لیگ برتر انگلستان معتقدند که تغییرات نه یک فصل بلکه سه فصل فوتبال را در اروپا دستخوش تغییر خواهد کرد.

سخنگوی لیگ برتر انگلستان در این باره گفته است:" لیگ برتر همچنان بر سر موضع قبلی خود است، ما به یک دلیل عملی ساده که تاثیر منفی این تصمیم بر کلیه لیگ‌های اروپایی است، مخالف ایده برگزاری جام جهانی در زمستان هستیم."

میشل پلاتینی، رئیس یوفا، هم پیش از این اعلام کرده بود که حاضر است تاریخ برگزاری جام های اروپایی را تغییر دهد تا جام جهانی در زمستان برگزار شود.

از سوی دیگر حسن الطوادی، رئیس کمیته برگزاری جام جهانی قطر، گفته است که این کشور آمادگی تغییر تاریخ مسابقات را دارد. او گفته است:" اگر خواست جامعه جهانی فوتبال این باشد که جام جهانی در زمستان برگزار شود ما آمادگی این کار را خواهیم داشت."

قطر در رقابت‌ با کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و آمریکا توانست بیشترین رای را به خود اختصاص دهد و میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شد.