لیگ جهانی به نیمه‌نهایی رسید، ایران نهم شد

Image caption مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال با شرکت ۶ تیم در آرژانتین در حال برگزاری است

با پایان بازی‌های گروهی مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال که با شرکت ۶ تیم در آرژانتین در حال برگزاری است دو تیم کانادا و آرژانتین از دور مسابقات حذف شدند و تیم‌های ایتالیا و بلغارستان از گروه اول و روسیه و برزیل از گروه دوم به مرحله نیمه‌نهایی راه پیدا کردند.

در آخرین بازی‌های گروهی برزیل ۳ بر صفر (۲۵-۱۸، ۳۰-۲۸، ۲۵-۲۰) کانادا را برد و با توجه به باخت ۳ بر ۲ روز اول مقابل روسیه با ۴ امتیاز در صدر گروه ایستاد. روسیه هم با توجه به برد ۳ بر ۲ برابر برزیل و باخت ۳ بر ۲ مقابل کانادا با ۳ امتیاز دوم شد و کانادا هم با وجود آن‌که با پیروزی ۳ بر ۲ برابر روسیه به صعود امیدوار شده بود، با ۲ امتیاز آخر.

در بازی دیگر روز آخر گروهی ایتالیا ۳ بر یک (۲۵-۲۰، ۲۳-۲۵، ۲۵-۱۷، ۲۵-۲۲) آرژانتین را برد و با دو پیروزی قاطع و ۶ امتیاز در گروه اول شد. بلغارستان هم با توجه به پیروزی ۳ بر یک برابر آرژانتین دوم شد و به همراه ایتالیا به مرحله نیمه‌نهایی صعود کرد.

در مرحله نیمه‌نهایی شنبه شب به وقت محلی (بامداد یکشنبه به وقت تهران) ایتالیا با روسیه بازی می‌کند و برزیل با بلغارستان.

برنده‌های این دو بازی به دیدار فینال می‌روند و بازنده‌ها دیدار رده‌بندی را برای تعیین تیم‌های سوم و چهارم برگزار می‌کنند.

در مرحله گروهی پیشین هر دوی این بازی‌ها تکرار شده است. برزیل و بلغارستان که تیم‌های اول و دوم گروه یک شدند دو بار در برزیل با هم بازی کردند که هر دو بازی را تیم برزیل ۳ بر یک برد.

ایتالیا و روسیه هم که در گروه دوم همگروه ایران بودند دو بار در روسیه با هم بازی کردند که بازی اول را ایتالیایی‌ها ۳ بر یک بردند و بازی دوم را روس‌ها ۳ بر ۲.

ایران در رده نهم لیگ جهانی

همزمان با مشخص شدن چهار تیم بالای جدول لیگ برتر جهانی، تکلیف رده‌بندی بقیه تیم‌ها هم مشخص شده است.

تیم ایران که در اولین تجربه حضور در لیگ جهانی در گروه خود پنجم شده بود، با توجه به ۱۵ امتیازی که کسب کرد بالاتر از تیم‌های سوم و چهارم گروه دیگر ایستاد و در رده‌بندی کلی لیگ جهانی در مقام نهم به کار خود پایان داد.

غیر از چهار رتبه اول که بین ایتالیا، برزیل، روسیه و بلغارستان تقسیم خواهد شد، رتبه‌های بعد به این صورت است:

۵. کانادا

۶. آرژانتین

۷. صربستان

۸. آلمان

۹. ایران

۱۰. فرانسه

۱۱. لهستان / ۱۲. آمریکا / ۱۳. کوبا / ۱۴. هلند

۱۵. کره جنوبی / ۱۶. فنلاند / ۱۷. پرتغال / ۱۸. ژاپن

تیم ملی والیبال ایران بعد از چند روز استراحت تمرین‌های خود را برای بازی‌های مقدماتی مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۴ آغاز می‌کند.

این مسابقات مقدماتی قرار است از ۲۰ تا ۲۲ شهریور در تهران برگزار شود. روز جمعه اعلام شد ایران با پاکستان، بحرین و اندونزی همگروه است و تیم اول گروه به مسابقات قهرمانی جهان که سال ۲۰۱۴ در لهستان برگزار می‌شود، راه می‌یابد.

مسابقات قهرمانی جهان هر چهار سال یک بار (دو سال بعد از هر المپیک) برگزار می‌شود و از مهم‌ترین مسابقات جهانی والیبال است.

مطالب مرتبط