سه کوهنورد ایرانی در مسیر بازگشت از قله برودپیک گم شدند

سه کوهنورد ایرانی در بازگشت از قله ۸۰۴۷ متری برودپیک با خارج شدن از مسیر مقرر، گم شده‌اند.

آیدین بزرگی، پویا کیوانی و مجتبی جراحی سه کوهنورد مفقود شده هستند که روز سه شنبه ۲۵ تیر موفق شدند قله برودپیک را فتح کنند.

رامین شجاعی، سرپرست تیم پنج نفره " آرش" و افشین سعیدی، دو عضو دیگر این تیم هستند که موفق شدند تا حدود ارتفاع ۷۳۰۰ متری صعود کنند.

در حال حاضر رامین شجاعی و افشین سعیدی در کمپ اصلی مستقرند و آقای شجاعی پیگیری کننده اصلی جستجو و امداد برای ۳ عضو گم شده در منطقه است.

پرویز روحانی از ستاد پیگیری وضعیت تیم برودپیک، در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفت که آخرین تماس با آیدین بزرگی در ساعت ۱۵:۳۰ امروز شنبه ۲۹ تیر انجام شده که به علت کیفیت بد تماس صحبت‌های این کوهنورد مفهوم نبوده است.

او در ادامه با اشاره به اینکه ردیابی کوهنوردان از طریق دستگاه ردیاب ماهواره‌ ای ، جی پی اس، ممکن نبوده گفت که گروه‌های امداد در تلاش هستند تا از طریق دیگر وسایل ارتباطی کوهنوردان را پیدا کنند.

به گفته آقای روحانی، در حال حاضر یک تیم از کوهنوردان سوئیسی تا کمپ دو برای جستجوی کوهنوردان ایرانی رفته‌اند و مسئولان باشگاه آرش در تلاشند تا از دیگر تیم‌های مستقر در محل برای عملیات امداد کمک بگیرند.

آقای روحانی، طوفان شدید و وضعیت نامناسب جوی را دلیل اصلی گم کردن مسیر عنوان کرد و گفت: "از آنجا که کوهنوردان دو شب را در ارتفاع ۸۰۰۰ متری خوابیده‌اند، خستگی و پایین آمدن توان جسمی، می‎تواند دلیل دیگر گم کردن راه باشد."

تیم پنج نفره آرش مسیر جدیدی را برای رسیدن به قله برودپیک اتنخاب کرد که مسیر "ایران" نام گرفته است.

برودپیک یا k3 در رشته کوههای قراقروم پاکستان واقع است و دوازدهمین نقطه مرتفع زمین به حساب می‌آید.