روسیه و برزیل به فینال لیگ جهانی والیبال رسیدند

روسیه و ایتالیا در نیمه نهایی لیگ جهانی والیبال
Image caption روسیه با شکست ایتالیا به فینال رسید

تیم‌های والیبال روسیه و برزیل به ترتیب با شکست دادن ایتالیا و بلغارستان به فینال لیگ جهانی سال ۲۰۱۳ رسیدند.

این دو تیم در المپیک ۲۰۱۲ لندن هم بازی فینال را برگزار کردند که در آن بازی روسیه ۳ بر ۲ پیروز شد.

در بازی‌های مرحله نیمه‌نهایی ابتدا روسیه به دیدار ایتالیا رفت. روسیه بازی را بسیار قدرتمندتر شروع کرد و ست اول را با نتیجه ۲۵ بر ۱۲ به سود خاتمه داد که بیشترین اختلاف امتیاز در یک ست در کل بازی‌های تاریخ دو تیم بود.

ایتالیا در ست دوم به خود آمد و تا اواسط ست از روسیه جلو بود. اما روسیه با امتیازهای پاولوف نتیجه را برگرداند و در نهایت ست دوم را هم با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ برد.

در ست سوم ایتالیا برای از دست ندادن فینال چاره‌ای جز برد نداشت و توانست با تلاش زیاد و با نتیجه ۲۶ بر ۲۴ ست را به نفع خود تمام کند.

اما روس‌ها در ست چهارم کار را تمام کردند و با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ برای نهمین سال متوالی مانع حضور ایتالیا در فینال لیگ جهانی شدند.

مربیان هر دو تیم بعد از بازی یکی از دلایل بازی بهتر روسیه در این دیدار را آمادگی جسمی بهتر بازیکنان این تیم به دلیل یک روز استراحت بیشتر دانستند. ایتالیا ۱۸ ساعت پیش از بازی مرحله نیمه‌نهایی با آرژانتین بازی کرده بود.

در بازی دیگر مرحله نیمه‌نهایی تیم برزیل، پرافتخارترین تیم لیگ جهانی، توانست با نتیجه ۳ بر یک بلغارستان را شکست دهد.

برزیل هم مثل روسیه بازی را بسیار قدرتمند آغاز کرد و دو ست اول را با نتایج ۲۵ بر ۱۲ و ۲۵ بر ۱۷ برد.

با این شروع طوفانی برزیل به نظر می‌رسید ست سوم هم خیلی زود به سود برزیل به پایان می‌رسد اما بازیکنان بلغارستان با یک بازی خوب توانستند این ست را ۲۵ بر ۲۳ ببرند.

در نهایت برزیلی‌ها ست سوم را هم به راحتی و با نتیجه ۲۵ بر ۱۶ بردند تا برای هشتمین بار در ۱۰ سال گذشته به فینال لیگ جهانی برسند.

تیم‌های روسیه و برزیل در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ هم فینال لیگ جهانی را برگزار کرده‌اند که در سال ۲۰۱۱ در همین آرژانتین، برزیل قهرمان شده و در سال ۲۰۱۱، روسیه.

ایران در رده نهم لیگ جهانی

یک روز پیش از مرحله نیمه‌نهایی لیگ جهانی، تکلیف رده‌بندی بقیه تیم‌ها هم مشخص شد.

تیم ایران که در اولین تجربه حضور در لیگ جهانی در گروه خود پنجم شده بود، با توجه به ۱۵ امتیازی که کسب کرد بالاتر از تیم‌های سوم و چهارم گروه دیگر ایستاد و در رده‌بندی کلی لیگ جهانی در مقام نهم به کار خود پایان داد.

غیر از چهار رتبه اول که بین برزیل، روسیه، ایتالیا و بلغارستان تقسیم خواهد شد، رتبه‌های بعد به این صورت است:

۵. کانادا

۶. آرژانتین

۷. صربستان

۸. آلمان

۹. ایران

۱۰. فرانسه

۱۱. لهستان / ۱۲. آمریکا / ۱۳. کوبا / ۱۴. هلند

۱۵. کره جنوبی / ۱۶. فنلاند / ۱۷. پرتغال / ۱۸. ژاپن

تیم ملی والیبال ایران بعد از چند روز استراحت از هفتم مرداد تمرین‌های خود را برای بازی‌های مقدماتی مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۴ آغاز می‌کند.

این مسابقات مقدماتی قرار است از ۲۰ تا ۲۲ شهریور در تهران برگزار شود. روز جمعه اعلام شد ایران با پاکستان، بحرین و اندونزی همگروه است و تیم اول گروه به مسابقات قهرمانی جهان که سال ۲۰۱۴ در لهستان برگزار می‌شود، راه می‌یابد.

مسابقات قهرمانی جهان هر چهار سال یک بار (دو سال بعد از هر المپیک) برگزار می‌شود و از مهم‌ترین مسابقات جهانی والیبال است.

مطالب مرتبط