روسیه مقتدرانه قهرمان لیگ جهانی والیبال شد

Image caption برزیل ست اول را توفانی آغاز کرد اما در اواخر ست روسیه با دو امتیاز برنده شد.

تیم والیبال روسیه در فینال لیگ جهانی سال ۲۰۱۳ مقتدرانه و با نتیجه ۳ بر صفر برزیل را شکست داد و برای سومین بار قهرمان این لیگ شد.

ایتالیا هم در دیدار رده‌بندی بلغارستان را ۳ بر ۲ شکست داد و سوم شد.

روسیه در حالی به دیدار برزیل رفت که دو تیم در فینال المپیک لندن هم با روبرو شده بودند.

در آن بازی برزیل در حالی که دو ست اول را به راحتی برنده شده بود ناگهان اختیار بازی را از دست داد و ۳ بر ۲ بازی را به روسیه واگذار کرد.

در بازی چند روز پیش دو تیم در مرحله گروهی مرحله نهایی هم باز این روسیه بود که با نتیجه ۳ بر ۲ برزیل را برد.

اما این بار روس‌ها کار ساده‌تری داشتند و در سه ست متوالی و با نتایج ۲۵-۲۳، ۲۵-۱۹ و ۲۵-۱۹ برزیل، پرافتخارترین تیم لیگ جهانی و تیم اول رده‌بندی حال حاضر والیبال دنیا، را شکست دادند.

برزیل ست اول را توفانی آغاز کرد و خیلی زود ۵ بر صفر از روسیه پیش افتاد. اما روس‌ها بلافاصله به خود آمدند و بازی را در امتیاز ۷ مساوی کردند. در ادامه ست اول دو تیم پا به پای هم پیش رفتند و در اواخر ست بود که با یکی دو اشتباه بازیکنان برزیل و همین‌طور دو تصمیم داور که با اعتراض مربی برزیل روبرو شد، روسیه توانست با حداقل اختلاف و با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ ست را به نفع خود تمام کند.

روس‌ها در ست دوم از همان ابتدا از برزیل فاصله گرفتند و در تمام طول ست اختلاف چند امتیازی را حفظ کردند و نهایتا هم موفق شدند با نتیجه ۲۵ بر ۱۹ این ست را به پایان برسانند. ست سوم هم سرنوشتی مشابه داشت و با نتیجه ۲۵ بر ۱۹ به سود روسیه به پایان رسید.

نیکولای پاولوف که در کل این دوره لیگ جهانی امتیازآورترین بازیکن روسیه بوده در این بازی هم با کسب ۲۲ امتیاز، امتیازآورترین بازیکن میدان بود.

دیمیتری موسرسکی، بازیکن ۲۱۸ سانتیمتری و شماره ۱۳ روسیه هم نقش پررنگی در دفاع و حمله تیمش داشت و یوگنی سیوژلز، بازیکن شماره ۶ هم چندین امتیاز سرویس حساس برای روسیه گرفت.

به این ترتیب و در بیست و چهارمین دوره لیگ جهانی، روسیه برای سومین بار قهرمان شد و برزیل که سابقه ۹ بار قهرمانی در این بازی‌ها را دارد برای سومین سال متوالی دستش از مدال طلا کوتاه ماند.

این قهرمانی در حالی به دست آمد که تیم روسیه بعد از قهرمانی در المپیک ۲۰۱۲ لندن بیشتر بازیکنانش را تغییر داد و عملا با تیمی جدید به لیگ جهانی امسال آمد.

رده‌بندی نهایی

با برگزاری بازی فینال لیگ جهانی، رده‌بندی نهایی تیم‌های حاضر در بیست و چهارمین دوره لیگ جهانی هم مشخص شد. تیم ایران که در اولین تجربه حضورش در لیگ جهانی در گروه خود پنجم شد، با توجه به ۱۵ امتیازی که کسب کرد بالاتر از تیم‌های سوم و چهارم گروه دیگر ایستاد و در رده‌بندی کلی لیگ جهانی در مقام نهم به کار خود پایان داد.

تیم ملی والیبال ایران بعد از چند روز استراحت از هفتم مرداد تمرین‌های خود را برای بازی‌های مقدماتی مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۴ آغاز می‌کند.

این مسابقات مقدماتی قرار است از ۲۰ تا ۲۲ شهریور در تهران برگزار شود. ایران با پاکستان، بحرین و اندونزی همگروه است و تیم اول گروه به مسابقات قهرمانی جهان که سال ۲۰۱۴ در لهستان برگزار می‌شود، راه می‌یابد.

مسابقات قهرمانی جهان هر چهار سال یک بار (دو سال بعد از هر المپیک) برگزار می‌شود و از مهم‌ترین مسابقات جهانی والیبال است.

مطالب مرتبط