جدال مدعیان در هفته اول لیگ برتر فوتبال ایران

Image caption علی دایی سرمربی پرسپولیس در اولین بازی لیگ برتر مقابل تراکتور سازی تبریز قرار خواهد گرفت

لیگ سیزدهم از هفته اول با دیدارهایی حساس و پر حاشیه آغاز خواهد شد. دو تیم پرطرفدار پایتخت یعنی پرسپولیس و استقلال مقابل دو تیم تبریزی یعنی، تراکتور سازی و گسترش فولاد قرار خواهند گرفت. و در سوی دیگر سپاهان در اصفهان میزبان فولاد خوزستان است.

پرسپولیس-تراکتورسازی

در اولین بازی لیگ سیزدهم تراکتوزسازی تبریز در تهران به مصاف پرسپولیس می‌رود. این دیدار از جذابیت‌های خاصی برخوردار است. حضور علی کریمی و کریم انصاریفرد بازیکنان پیشین پرسپولس در ترکیب تراکتور حساسیت‌های این بازی را دوچندان کرده است.

تراکتور امسال با جذب این دو بازیکن و همچنین بازیکنانی همچون سعید دقیقی،میثو بائو، فرشید طالبی و حامد لک و سپردن نیمکت مربیگری اش به مجیدجلالی به نظر می رسد که اسب خود را برای قهرمانی زین کرده است و تماشاگران پرشور تبریزی به مقامی کمتر از قهرمانی هم راضی نخواهند شد.

در مقابل پرسپولیس و خصوصا علی دایی سرمربی این تیم بدون هیاهو و با کمترین سر و صدا در زمان نقل و انتقالات و با جذب بازیکنان جوان و آینده داری مانند پیام صادقیان،میلاد غریبی، امیدعالیشاه و مهرداد کفشگری در کنار بازیکنان باتجربه به دنبال ساختن تیمی جوان و تاکتیکی هستند که مطمئنا می‌تواند در ادامه لیگ حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

نکته قابل توجه اصولی است که علی دایی همیشه به آن پایبند بوده و با کنار گذاشتن کریم انصاریفرد که از دست پرورده های خود او است به دیگر بازیکنان پرسپولیس این پیام را می‌رساند که در هر شرایطی باید در چهارچوب انضباطی او قرار گیرند.

با توجه به اولین دیدار هیچ یک از دو تیم نمی خواهند بازنده این مسابقه باشند و فصل را با شکست آغاز کنند به همین دلیل باید منتظر بازی بسته و محتاطانه هردو تیم باشیم.

استقلال خوزستان-ذوب آهن

استقلال خوزستان در اولین حضور خود در لیگ برتر با مربیگری عبدالله ویسی که سال گذشته در پیکان کارنامه موفقی نداشته، لیگ را آغاز خواهد کرد.

ویسی برخلاف سال پیش سعی کرده است تا با تلفیقی از بازیکنان جوان و با تجربه اشتباهات فصل پیش را تکرارنکند.

سهراب بختیاری زاده، حسین کعبی، میلاد میداوودی و ایمان مبعلی بازیکنان بومی و باتجربه ای هستند که می‌توانند در شرایط بحرانی عصای دست ویسی باشند.

ذوب آهن به دلیل مسابقات پلی آف خیلی دیر مراحل آماده سازی پیش از فصل را شروع کرده است و لوکا بوناچیچ سرمربی این تیم برای آمادگی این تیم زمان زیادی در اختیارنداشته است.

استقلالی ها چهارشنبه در اهواز می‌توانند روز سختی را برای ذوبی ها رقم بزنند.

گسترش فولاد تبریز-استقلال تهران

Image caption استقلال در نهایت توانست جواد نکونام و آندارنیک تیموریان را در این تیم نگه دارد

گسترش فولاد پنج شنبه در اولین بازی خود در لیگ برتر به دیدار استقلال قهرمان فصل گذشته لیگ خواهد رفت.

رسول خطیبی مربی-بازیکن گسترش به‌خوبی می‌داند که شرایط لیگ برتر تفاوت‌های فراوانی با لیگ یک دارد و اگر می‌خواهد در اولین تجربه دچار مشکل نشود باید از همان ابتدا مشکلات روحی و روانی تیم خود را برطرف کند.

ایمان موسوی که از استقلال به این تیم اضافه شده است از انگیزه های خاصی برخوردار است.او با دوندگی بی امان خود می‌تواند مدافعان نسبتا کند استقلال را آزار دهد.

استقلال با حفظ بیشتر نفرات سال گذشته و جذب بازیکنان با تجربه ای مانند پژمان نوری، نیکبخت واحدی، تیموریان، قاضی، جمشیدیان و همچنین جاسم کرار نشان داده است که بیشتر به فکر لیگ قهرمانان آسیا است تا بتواندبا این بازیکنان باتجربه در بازی‌های مهم پیشرو به مقام قهرمانی دست پیدا کند.

با نگاهی به استقلال کمبود بازیکنی طراح و خلاق در ترکیب تیمی آنها احساس می‌شود با جداشدن جباری بازیکنی با این خصوصیت در استقلال وجود ندارد.کرار و جمشیدیان شاید جایگزین مناسبی برای جباری باشند اما مطمئنا از لحاظ فنی فاصله فراوانی با او دارند.

صبا قم-ملوان انزلی

صبا بعد از دوران صمد مرفاوی با محمد مایلی کهن فصل را شروع می‌کند.

تماشاگران صبا به رغم نتایج خوب مرفاوی انتظارات فراوانی از او داشتند که در نهایت موجب قطع همکاری او با صبا شد به همین دلیل محمد مایلی کهن باید این انتظارات را برآورده کند که در غیر این صورت مشکلات فراوانی در قم خواهد داشت.

رضا عنایتی با 37 سال سن مرد اول خط حمله این تیم است و جدا شدن میلاد نوری بازیکن طراح این تیم می‌تواند در روند تاکتیکی آنها تاثیر منفی بگذارد.

مایلی کهن نشان داده است که اعتقاد ویژه ای به جوانان دارد پس باید منتظر حضور جوانان آینده داری در صبا باشیم.

ملوان برای اولین بار نیمکت مربیگری خود را به مربی غیربومی سپرده است. دراگان اسکوچیچ مربی صربستانی ملوان باید در انتظار روزهای سختی باشد. مشکلات مالی و شرایط فوتبال انزلی می‌تواند جدی ترین مشکل این مربی در فصل پیش رو باشد.

راه آهن –مس کرمان

راه آهن بعد از جدایی دایی با منصور ابراهیم زاده به توافق رسید.

راه آهن تنها تیم کاملا خصوصی فوتبال ایران است که درگیر و دار نقل و انتقالات بدون توجه به هیاهوی موجود با جذب بازیکنان جوان و حفظ بیشتر بازیکنان کلیدی خود فصل را شروع خواهد کرد.

اضافه شدن طالب لو، امین منوچهری و میلاد نوری نشان می‌دهد که این تیم بر مبنای نیاز خود اقدام به یارگیری کرده است.

مس در تهران شانسی در مقابل راه آهن ندارد مشکلات فراوان مس و درگیری مربیان این تیم با هواداران و استعفا سرمربی این تیم مجتبی تقوی به‌دلیل ضرب و شتم کمک او بیژن طاهری این تیم را در شرایط بحرانی قرارداده است.

سپاهان –فولاد

Image caption سپاهان با خرید مجتبی جباری و جند بازیکن سرشناس دیگر در فصل نقل و انتقالات پر کار بود

دو مدعی دیگر لیگ باید در اولین مسابقه در اصفهان با هم روبرو شوند. سپاهان با جذب ستاره های فوتبال ایران از همین حالا و روی کاغذ شانس اول قهرمانی به حساب می‌آید.

رحمان احمدی، شجاع خلیل زاد، مجتبی جباری، آرش افشین، علی حمودی و هادی عقیلی ملی پوشان فعلی و سابق سپاهان هستند که هر تیمی آرزوی در اختیارداشتن آنها را دارد.

سپاهان با این همه بازیکن به هیچ عنوان نمی خواهد در اصفهان امتیازی از دست بدهد.

فولاد که از باثبات ترین تیم‌های حال حاضر فوتبال ایران به حساب می‌آید، به‌خوبی از شرایط سپاهان آگاهی دارد. بیشتر بازیکنان کلیدی فصل گذشته فولاد در این تیم حضور دارند و تنها آرش افشین از این تیم جدا شده است که باید در مقابل تیم سابق خود قرار گیرد.

حسین فرکی برای جایگزینی او فرزاد حاتمی را جذب کرده است در حالی که نوع بازی این دو تا حد زیادی با یکدیگر باهم تفاوت دارد، شاید آقای فرکی قصد دارد تا تاکتیک تیمی خود را تغییردهد.

فجر سپاسی –نفت تهران

غلام پیروانی یک بار دیگر به تیم سابق خود یعنی فجرسپاسی بازگشته است.

او به‌خوبی از شرایط تیم فجر آگاهی دارد و شاید بهترین گزینه برای این تیم باشد اما نباید از نتایج خوب محمود یاوری در سال گذشته به رغم جداشدن بازیکنان کلیدی این تیم در نیم فصل به‌ راحتی گذشت.

جوانگرایی از نقاط مثبت کاری غلام پیروانی است و امسال نیز باید شاهد معرفی بازیکنان جوان و با استعدادی باشیم که درسال‌های آینده جذب باشگاه‌های بزرگ ایران خواهند شد.

در فجر تنها مهرزاد معدنچی بازیکنی شناخته شده است که می‌تواند کمبود تجربه را در این تیم جبران کند.

نفت تهران با یحیی گل محمدی و جذب بازیکنانی همچون مهرداد اولادی و محمد نزهتی که هردو از ملوان به این تیم ملحق شده اند به‌دنبال کسب سهمیه آسیایی است.

گل محمدی فصل پرتنشی را در پرسپولیس سپری کرد که این موضوع می‌تواند تجربه خوبی برای او در دیدارهای پیش رو باشد. بازی در شیراز و چمن مصنوعی این شهر مطمئنا بر روی بازی نفت تاثیرگذار خواهد گذاشت.

داماش-سایپا

تیم پرحاشیه و پرطرفدار خطه شمال در رشت میزبان سایپا است.

افشین ناظمی به‌دلیل حفظ داماش در لیگ برتر،به‌عنوان سرمربی این تیم باقی ماند.

اما تجربه امید هرندی نشان داده است که مسئولان داماش کمتر به مربیان بومی این تیم در قبال نتایج نه چنان مناسب اعتماد می‌کنند.

داماش پنج شنبه به مصاف سایپا خواهد رفت.نارنجی پوشان سایپا با فیرات سرمربی ترک تبار خود قصد دارند تا ناکامی های چند سال اخیر خود را جبران کنند اما کارنامه فیرات به‌عنوان سرمربی درفوتبال ایران چندان درخشان نیست.