اشک‌های مژده مردانی و بقیه ماجراهای المپیک ناشنوایان

Image caption مژده مردانی پس از کسب عنوان قهرمانی با اشک‌های خود تماشاگران را متاثر کرد

المپیک ناشنوایان در بلغارستان با درخشش کاروان ورزش ایران در حال پیگیری است. ایران در همان رشته‌هایی مدال می‌گیرد که در بازی‌های المپیک هم مدال آورده. کشتی آزاد و فرنگی، تکواندو، پرتاب دیسک. به انضمام کاراته که در جدول این مسابقات گنجانده شده اما در فهرست بازی‌های المپیک نیست!

سجاد پیرای قرچمن هم در پرتاب دیسک نایب قهرمان شد تا دقیقاً مدال احسان حدادی در المپیک لندن را تکرار کند. جودو تنها رشته‌ای است که ایران در المپیک ناکام بوده اما ناشنوایان توانسته‌اند دو مدال برنز بگیرند.

کاروان ایران تا روز شنبه ۲۷ مدال کسب کرده و در رده هفتم قرار دارد که شامل ۶ طلا، ۴ نقره و ۱۷ برنز است. صدر جدول در اختیار روسیه است که توانسته از مرز ۵۰ مدال طلا عبور کند. کره جنوبی، اوکراین، چین، بلاروس در رده‌های بعدی قرار دارند.

اولین دوره المپیک ناشنوایان، سال ۱۹۲۴ در پاریس برگزار شد و مسابقات صوفیا بیست و دومین دوره این بازی‌هاست. ایران در ادوار گذشته همواره در مسابقات کشتی آزاد حضور داشته، مدال‌های طلا را درو کرده و سپس به تدریج در رشته‌های دیگر هم حضور یافته. امسال نیز نخستین بار است که ایران در مسابقات کاراته، تکواندو، جودو و شنای المپیک ناشنوایان مشارکت کرده.

این مسابقات، بازی‌های زمستانی هم دارد که از سال ۱۹۴۹ در اتریش بنیان‌گذاری شده و دور تازه آن سال ۲۰۱۵ در ونکوور برگزار خواهد شد.

در روز اول مسابقات جودو از المپیک ناشنوایان، ایران به دو مدال برنز دست یافت. علی سلحشور در ۶۰ کیلو و حسین الله کریمی در ۸۱ کیلو روی سکوی سوم ایستادند. اما مانند ادوار پیشین، موفقیت‌های چشمگیر در کشتی آزاد رقم خورد.

حسین نوری در ۶۶ کیلو رقیب اهل بلغارستان را مقابل دیدگان هموطنانش شکست داد و طلا گرفت. رسول دریانی در ۸۴ کیلوگرم هم موفق شد با پیروزی مقابل نماینده ترکیه روی سکوی نخست بایستد. تیم کشتی آزاد ناشنوایان که توسط محسن کاوه مربی سابق تیم ملی هدایت می‌شود، با محمد محبوبی در فوق سنگین به مدال نقره رسید. فرود حجتی هم در وزن اول سوم شد. این تیم در چهار وزن دوم بخت کسب چهار مدال دیگر هم دارد.

قاسم مقیسه تنها شناگر ایران در المپیک ناشنوایان در ۱۰۰متر کرال سینه از رسیدن به فینال بازماند. در این ماده ۵۸ شناگر حضور داشتند. مقیسه در مواد ۵۰ متر کرال سینه، کرال پشت و قورباغه هم شرکت کرده و از رسیدن به مرحله نهایی بازمانده بود.

تیم ملی فوتبال ناشنوایان ایران در اولین مسابقه خود به مصاف دانمارک رفت که این بازی با نتیجه ۵ بر یک به سود ایران به اتمام رسید. ایران با کره جنوبی ۲-۲ مساوی شد و همین نتیجه را با اوکراین هم تکرار کرد. در دور بعد و برای کسب مکان پنجم تا هشتم، بازیکنان ایران ۳-۰ از سد یونان گذشتند.

ایران بدون اینکه شکستی متحمل شده باشد، برای کسب مقام پنجم باید با ایرلند رویارو شود! فینال فوتبال را روسیه و اوکراین برگزار خواهند کرد.

محمد خدایار در کاراته طلایی شد. در همین رشته امیر دانیالی موفق شد به عنوان قهرمانی ۷۵ کیلوگرم برسد. او حریفانی از پرتغال، اوکراین و تایوان را شکست داد و به فینال رسید تا ضمن برتری مقابل رقیب اهل ترکیه روی سکوی نخست بایستد. فاطمه قلی‌زاده، محمدرضا هوشیار و مرتضی جدایی هم سه مدال برنز کسب کردند.

میثم قبشه دزفولی در کشتی فرنگی مدال نقره گرفت. مهدی بخشی، مجید توکلی، محمد مرادی و محمد امین نعمتی در همین رشته روی سکوی شماره سه ایستادند.

مریم خدابنده و سحر حسینی‌نژاد (تکواندو)، زهرا ابراهیمی (پومسه)، بهاره صفری و عاطفه بعیات (کاراته) محمد کاظم‌زاده و میثم عابدی (تکواندو)، میثم اخوان (کاراته) و تیم کاتای تیمی مردان برنز گرفته بودند.

محمدرضا عبدالمحمدی سرمربی تیم ملی کاراته ناشنوایان درباره عملکرد تیمش گفت: هم قسم شده بودیم که بتوانیم بهترین نتیجه را کسب کنیم. با وجود اینکه دو رزمی‌کارمان را در روز آخر از دست دادیم ولی خوشبختانه در نهایت سه مدال طلا و چهار برنز کسب کردیم.

کاراته‌کا‌های ایران در مسابقات تیمی به فینال رسیدند. ایران در فینال به مصاف تیم قدرتمند روسیه رفت و موفق شد با نتیجه ۳ بر ۲ این تیم را شکست دهد و به عنوان قهرمانی برسد. جدایی، خدایار، موسوی، اخوان، هوشیار و دانیالی شش ملی پوش کاراته ایران در بخش تیمی بودند.

در بخش کاتا مژده مردانی توانست به نشان زرین دست یابد. مردانی حریفانی از روسیه و اوکراین را شکست داد. سپس مبارز ترکیه‌ای را پشت سر گذاشت و به فینال رسید. او در فینال و در رقابتی نزدیک با بانوی ونزوئلایی به برتری رسید و پس از کسب عنوان قهرمانی با اشک‌های خود تماشاگران را متاثر کرد.

در والیبال، ایران ۳-۱ ایتالیا را مغلوب کرد و ۳-۰ به اوکراین باخت. والیبالیست‌های ایران در گروه خود با ترکیه هم بازی کردند و ۳-۱ شکست خوردند اما ژاپن را در سه ست پیاپی از پیش رو برداشتند.

در مرحله یک چهارم نهایی، ایران به مصاف آلمان رفت و موفق شد این تیم را با نتیجه ۳-۰ شکست دهد. ایران با این پیروزی به مرحله نیمه نهایی راه یافت و ۳-۰ مغلوب روسیه شد. والیبال ایران برای کسب مدال برنز مجدداً باید با ترکیه رویارو شود.