مقامات آلمان خواستار انتشار گزارش 'دوپینگ با حمایت دولت' شدند

Image caption بر اساس گزارش ها، بعضی از آزمایش ها روی افراد زیر سن قانونی انجام شده است

سیاستمدران و مسئولان ورزشی در آلمان خواستار انتشار گزارشی شده‌اند که در آن ادعا شده است ورزشکاران آلمان غربی در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی با حمایت دولت و به طور سیستماتیک دوپینگ می‌کرده‌اند.

به گزارش رسانه های آلمان، مطالعات دانشگاه هومبولت آلمان که نتایج آن انتشار عمومی نیافته، تنها دولت آلمان شرقی نبوده است که پژوهش‌هایی بر روی مواد نیروزا انجام داده، بلکه دولت آلمان غربی نیز ضمن پژوهش، از این مواد برای ارتقای ورزشکاران خود استفاده کرده است.

بخشی از این گزارش طی دو روز اخیر به رسانه های آلمانی درز پیدا کرده است.

بر اساس نوشته روزنامه آلمانی زودویچه زایتونگ که روز شنبه ۳ اوت بخشی از این گزارش را افشا کرد، دولت آلمان غربی بودجه انجام آزمایشهایی را با داروهای نیروزا شامل استروئیدهای آنابولیک، تستوسترون، استروژن و اریتروپوئتین تامین می کرده است.

این گزارش که به سفارش موسسه فدرال علوم ورزشی تهیه شده است، قرار بود سال گذشته انتشار یابد.

اما انتشار آن به علت نگرانی های ناشی از حقوق حریم خصوصی و مسائل قانونی ناشی از انتشار اسامی به تاخیر افتاده است.

موسسه فدرال علوم ورزشی در سال ۱۹۷۰ در حوزه فعالیت وزارت کشور تاسیس شد.

مایکل واسپر، عضو اتحادیه المپیک آلمان در گفتگویی با شبکه تلویزیونی ز د اف (ZDF) گفت: "پژوهش هایی در زمینه مواد نیروزا با استفاده از بودجه مالیاتی و به سفارش موسسه فدرال علوم ورزشی، توسط پژوهشگران انجام شده است. اما شما این تحقیقات را نمی توانید با دوپینگ سازمان یافته و به حمایت دولت مقایسه کنید."

او افزود: "ما می خواهیم این گزارش هرچه زودتر در اختیار ما قرار گیرد تا بتوانیم آن را ارزیابی کنیم."

بر اساس گزارش ها، بعضی از آزمایش ها روی افراد زیر سن قانونی انجام شده است.

مارتین گرستر، مسئول امور ورزشی حزب مخالف سوسیال دمکرات گفت: "افشای ذره ذره این مطالب به مراتب دردناک تر از کل قضیه است. ما می خواهیم هر چه زودتر به حقیقت پی ببریم."

در بخشی از گزارش، ادعا شده است که آثار بسیار کمی از ماده ممنوعه افدرین در سه تن از بازیکن فوتبال آلمان که در جام جهانی ۱۹۶۶ شرکت داشتند، کشف شده است.

مطالب مرتبط