شانس سپاهان برای تداوم صدرنشینی در هفته سوم لیگ برتر

Image caption سپاهان با دو برد در دو بازی اول خود در لیگ به همراه صبای قم در صدر جدول قرار گرفته است

سومین هفته لیگ برتر ایران روزهای سه شنبه و چهارشنبه در شهرهای مختلف ایران پی گیری می شود. با نگاهی به دو هفته از لیگ برتر به نظر می رسد که تیم‌های حاضر در این دوره از مسابقات هنوز به تکامل تاکتیکی نرسیده اند که طبیعی است.

در شروع فصل جدید لیگ هر تیمی حداقل نیازمند ۶ تا ۸ هفته است تا بتواند به ترکیب نهایی خود دست پیدا کند و چهره واقعی خود را بروز دهد. نکته قابل توجه در هفته ای که گذشت ناراحتی کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران از برنامه ریزی مسئولین لیگ برتر بود.

او از نبود هماهنگی لازم بین مسابقات لیگ و آماده سازی تیم ملی در راه جام جهانی برزیل گلایه مند بود. آقای کی روش در صحبت‌هایش به نکته ای جالب اشاره کرد. در پاسخ به جوانگرایی درتیم ملی او گفته است که این جوانگرایی ابتدا باید در باشگاهای لیگ برتر انجام گیرد تا او بتواند بازیکنان با استعداد را به تیم ملی دعوت کند.

در همین حال غلامحسین پیروانی سرمربی فجر جوانگرایی در لیگ برتر را نوعی خودکشی ورزشی اعلام کردند. نتیجه گرایی محض و عدم صبر کافی بین تماشاگران و مسئوولان باعث شده است تا تیمی مانند فجر که همواره بازیکنان با استعدادی را به فوتبال ایران معرفی می‌کند در همان هفته اول مورد اعتراض تماشاگران خود قرار گیرد.

فوتبال ایران نیازمند مربیانی شجاع مانند پیروانی، دایی، بوناچیچ و فرکی است تا بتوانند با میدان دادن به جوانان، فوتبال ایران را در مسیر درست خود قرار دهند. در همین دو هفته گذشته بازیکنان جوانی در ترکیب تیم‌های خود قرار گرفته اند که آینده درخشانی در پیش رو دارند.

پیام صادقیان (پرسپولیس ) اکبر ایمانی و مرتضی اسدی(ذوب آهن) محمد مهدی نظری (استقلال) نمونه ای از این بازیکنان هستند. این جوانان نشان دادند که فوتبال ایران هنوز سرشار از بازیکنان با استعدادی است که تنها نیاز دارند که به آنها اعتماد کنیم تا بتوانند توانایی های خود را بروز دهند.

بازی‌های مهم هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران

گسترش فولاد تبریز- سپاهان

شاگردان رسول خطیبی بسیار بد شانس هستند که باید هر سه دیدار ابتدایی خود را با تیم‌های اول تا سوم سال گذشته لیگ برگذار کنند.

در مسابقه ابتدایی جوانان تبریزی در حالی بازی را به قهرمان لیگ واگذار کردند که اگر مقداری هوشیار بودند می‌توانستند پیروز میدان باشند.

در بازی گذشته مقابل تراکتور سازی نایب قهرمان لیگ نیز توانستند با دوندگی بی امان و بدون ترس ار نام تراکتور به یک امتیاز بازی دست پیدا کنند.

تنها مشکل گسترش نبود تجربه کافی بین بازیکنان این تیم است. بازیکنان جوان و کم تجربه گسترش در شرایطی که تحت فشار بازی قرار می‌گیرند نمی توانند توانایی های خود را بروز دهند و دچار اشتباهات فاحشی می‌شوند.

سپاهان هر دو دیدار گذشته خود را با پیروزی پشت سرگذاشته است و برای اینکه بتواتند فاصله امتیازی خود را با دیگران بیشتر کند به چیزی جز پیروزی نمی اندیشد.

زردپوشان اصفهانی نسبت به دو حریف پیشین گسترش از شرایط بهتری برخوردارند. مجتبی جباری و امید ابراهیمی در میانه میدان نبض بازی را در اختیار می گیرند.

پاپی با تکنیک خوب خود در حمل توپ و بولکو با دوندگی در میانه میدان بیشتر جریان بازی را از ان خود می کنند.

در پیشانی خط حمله آرش افشین و محمد غلامی نیز باپرسیینگ خود خط دفاعی حریفان را وادار به اشتباه می‌کنند.

در گل اول سپاهان مقابل استقلال این تاکتیک کاملا مشهود بود. حضور پررنگ حمودی و حاج صفی از کناره ها در حمله نیز یکی دیگر از نقاط مثبت بازی سپاهان است که میتواند گسترش فولاد را دچاردرد سرکند.

فجر سپاسی – استقلال

جوانان فجر سه شنبه در شیراز میزبان آبی پوشان پایتخت هستند.

فجر هر دو بازی گذشته خود را واگذار کرده است و کادر فنی این تیم تحت فشار زیاد تماشاگران قرار دارد.

فجر تیمی بسیار جوان که نیازمند آرامش است در غیر این صورت روزهای سختی منتظر این تیم است.

آقای پیروانی به‌خوبی از شرایط فوتبال ایران آگاهی دارد. شاید دوره چند ساله او از لیگ برتر باعث شده است که هنوز نتوانسته خود را در این رده از فوتبال تطبیق دهد.

مربیانی مانند جلالی و فیرات نیز با همین مشکل دست به گریبانند. استقلال در بازی گذشته بسیار کند و سنگین بنظر می‌رسید. وتنها زمانی که فردین عابدینی و محمد مهدی نظری به ترکیب استقلال اضافه شدند این تیم توانست بازی را در دست بگیرد.

خط هافبک استقلال نیازمند بازیکنی انرژیک و دونده است تا بتوانند کمبود شعاع حرکتی بازیکنانی مانند نکونام و نوری را پوشش دهند.

در کناره های زمین مکمل بازیکنان پا به سن گذاشته ای همچون نوری و صادقی باعث شده بود که استقلال در جناح چپ بسیار ضعیف عمل کند.

در سمت راست نیز تنها زمانی خسرو حیدری توانست مثمر ثمر باشد که عابدینی به ترکیب اضافه شد و این موقعیت برای حیدری بوجود آمد تا به یک خط جلو تر نقل و مکان کند و با ارسال‌های خود سپاهان را تحت فشار قرار دهد.

استقلال با سیستم مورد علاقه امیر قلعه نویی که ۲-۴-۴ لوزی است نیازمند بازیکنانی تاثیر گذار در دو جناح است که در حال حاضر کمبود چنین بازیکنانی در ترکیب استقلال مشهود است.

استقلال باید بیشتر به جوانانش اعتماد کند بازیکنانی مانند عابدینی وخصوصا نظری که باید در این دیدار مقابل هم تیمی های سابق خود قرار گیرد می‌توانند عصای دست قلعه نویی در دیدار مقابل فجر باشند.

صبا قم – فولاد خوزستان

صبا با مربیگری محمد مایلی کهن به همراه سپاهان تنها تیم شش امتیازی جدول است.

این تیم سه شنبه در قم میزبان فولاد است. ترکیب صبا نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی نداشته است که می تواند یکی از دلایل برتری این تیم در این روزها باشد.

رضا عنایتی در خط حمله همه امید این تیم است و آقای مایلی کهن با ترکیبی از جوانانی مانند فرید کریمی و با تجربه هایی مانند کاشی و بیات تعادلی منطقی در تیم خود بوجود آورده که تا به اینجا نیز عامل موفقیت این تیم بشمار می اید.

فولاد به‌خوبی از نقاط قوت صبا آگاهی داشته و می‌داند که بازی سختی را پیش رو دارد.

در فولاد بختیار رحمانی بدون تردید مغز متفکر این تیم است که با قدرت رهبری خود در میانه میدان تاکتیک فولاد را به‌خوبی پیاده می‌کند.

اضافه شدن فرزاد حاتمی در خط حمله این اجازه را به فولاد می‌دهد تا با تاکتیک‌های مختلفی به دروازه صبا حمله کند.

حاتمی بازیکنی است که شروع بسیار خوبی دارد و معمولا در هفته های ابتدایی بازی‌های بسیار خوبی را از خود به‌نمایش می گذارد اما بعد از چند هفته دچار افتی شدید می‌شود.

امیدوارم آقای فرکی بتواند این مشکل را بطرف کند تا حاتمی به روند گل زنی خود تا پایان لیگ ادامه دهد.

پرسپولیس – مس کرمان

مس کرمان بعد از جریانات بسیار نگران کننده ای که دچار آن شده بود به پیر فوتبال ایران آقای یاوری روی آورد.

نظم و انضباط منحصر به‌فرد آقای یاوری یکی از علت های اصلی موفقیت او در هر تیمی است.

او در همین دو هفته گذشته نیز توانست به رغم نابسامانی هایی که در اطراف تیم مس قرار داشت تمامی حاشیه ها را کنترل کند.

بازگشت لوسیانو بازیکن برزیلی و آقای گل سابق لیگ به ترکیب مس می‌تواند از نقاط قوت خط حمله این تیم در دیدار چهار شنبه شب مقابل پرسپولیس باشد.

علی دایی خوب می‌داند که برای اینکه از صدر جدول فاصله نگیرد باید تمامی دیدار خانگی خود را پیروز شود.

قرمزپوشان پایتخت تیمی کاملا منظم و با برنامه نشان می‌دهند اما نبود بازیکنی طراح که بتواند با قدرت رهبری خود تاکتیک تیمی را به‌نحو شایسته در زمین پیاده کند از مشکلات دایی به‌شمار می آید.

دهنوی و حقیقی بازیکنان تاثیر گذاری هستند که بیشتر توپ‌های میانه میدان را از آن خود می‌کنند اما در دادن پاسهای آخر که میتواند تیر خلاص باشد از تکنیک مناسبی برخوردار نیستند.

محمد نوری نیر فاقد قدرت رهبری در میانه میدان است .اگر دایی می خواهد در کورس قهرمانی باقی بماند و در بازی‌های دشوار آینده دچار مشکل نشود باید هر چه زودئتر این مشکل را برطرف کند.