میراث محمد بنا در بوداپست ۲۰۱۳: المپیک لندن را فراموش کنید

Image caption تیم ملی کشتی فرنگی ایران، با هدایت محمد بنا موفق شد سه مدال طلا کسب کند

امیر علی‌اکبری در مسابقات انتخابی ۱۲۰ کیلوگرم کشتی فرنگی به مقام قهرمانی رسید اما تیم ملی کشتی فرنگی ایران تکه‌تکه انتخاب می‌شود و با وجود گزینش ملی‌پوش وزن هفتم، هنوز ارنج این تیم کامل نشده.

عده‌ای در مسابقات انتخابی سالن هفتم تیر واقع در پارک شهر تهران برگزیده شدند. چند نفر قرار بود در جام پیت‌لاسینسکی لهستان انتخاب شوند که تیم از سفر بازماند. برای فوق سنگین، مسابقه جداگانه گذاشته شد و در نهایت، ۲۵ مرداد هم در دو وزن دیگر مسابقات انتخابی (بر مبنای دو برد از سه مسابقه) به انجام خواهد رسید.

محمد بنا سرمربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی ایران، این روش از نحوه انتخاب تیم ملی را «چرخ چرخ عباسی» نامیده و معتقد بود به نام قانونمندی، اشراف سرمربی بر عملکرد شاگردانش در اردوها و تمرینات نادیده انگاشته می‌شود.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران در المپیک لندن سه مدال طلا گرفت؛ سعید عبدولی هم مستحق دریافت چهارمین نشان زرین بود.

فقط یک سال گذشته اما همه چیز تغییر کرده. محمد بنا رفته، مقررات عوض شده و آن سه مرد طلایی هم در ترکیب تیم ملی نیستند. ایرانیان کشتی دوست، تشک‌های طلاخیز سالن اکسل را باید فراموش کنند.

اما اوضاع کشتی فرنگی ایران روی تشک‌های سالن لاسلو پاپ بوداپست، بوی نا امیدی مطلق هم نمی‌دهد. مثلاً همین امیر علی‌اکبری که در انتخابی تیم ملی آمادگی خود را به رخ رقبا کشیده.

امیر سال ۲۰۰۹ در دانمارک به مدال برنز جهان رسید. سال ۲۰۱۰ در روسیه روی سکوی نخست ایستاد و حالا پس از دو سال محرومیت و کسب مدال نقره یونیورسیاد، مهیای کسب سومین مدال جهانی است.

او در مسابقات انتخابی تیم ملی برای بوداپست ۲۰۱۳، مهدی نوری را ۷-۰، بهنام مهدی زاده را ۱۲-۵ و امیرحسین شربیانی را هم ۳-۰ شکست داد. در سه وزن هم قرار بود نمایندگان ایران به جام لهستان بروند.

عبدالمحمد پاپی و محمد نوربخش در ۶۰ کیلو، مهدی زیدوند در ۶۶ کیلو و حسین نوری در ۸۴ کیلو که طبق روال اکثر تورنمنت‌های یک سال اخیر ورزش ملی ایران، برنامه اعزام به این مسابقات به خاطر مشکلات مالی از دستور کار خارج شد.

در مسابقات انتخابی تیم ملی در ۵۵ کیلوگرم محمد فقیری خوش درخشید و در غیاب حمید سوریان با تسلط به عنوان قهرمانی رسید. او سال‌هاست پشت خط سوریان مانده و حالا این فرصت را دارد تا جای خالی مردی را پر کند که در این وزن شش طلای جهانی و المپیک را به ایران هدیه کرده.

در ۶۰ کیلو محمد نوربخش در حالی قهرمان شد که حتی جزو مدعوین هم نبود! البته قهرمانی او منجر به انتخاب قطعی‌اش نشده و برای اعزام به بوداپست قرار است با عبدالمحمد پاپی با سه کیلوگرم ارفاق کشتی بگیرد. قاعده دو برد از سه مسابقه برای شناخت نفر برتر اعمال خواهد شد.

در ۶۶ کیلو افشین بیابانگرد از اردبیل اول شد اما او هم انتخاب نشده. مسابقات مجدد انتخابی این وزن چهار کیلو ارفاق دارد و اصولاً چنین ارفاقی در دنیای کشتی، غیر طبیعی است. برنده دیدار مهدی زیدوند با ابوذر نورزاد به مصاف برومند اصلان خواهد رفت. برنده این کشتی هم با افشین بیابانگرد بر مبنای دو برد از سه مسابقه رویارو خواهد شد تا فرد پیروز، دوبنده تیم ملی را بپوشد.

در ۷۴ کیلو هادی علیزاده پورنیا از قم قهرمان شد و در ۸۴ کیلوگرم هم حسین نوری از استان البرز قهرمان شدند. حضور علیزاده پورنیا در بوداپست مسجل شده و در ۸۴ کیلو هم نظر کادر فنی تیم ملی بر استفاده از طالب نعمت‌پور است که تجربه بیشتری دارد و مسابقات انتخابی را به دلیل مصدومیت نتوانست به پایان ببرد.

در وزن ششم یعنی ۹۶ کیلوگرم مهدی علیاری به عنوان نخست مسابقات انتخابی رسید. اما برای این وزن هم مسابقات مجدد انتخابی تدارک دیده شده که چهار کیلو ارفاق دارد و در واقع رقابت ۱۰۰ کیلویی‌هاست!

در غیاب قاسم رضایی قهرمان المپیک لندن، برنده مسابقه داود گیل نیرنگ با مهدی عسگرزاده به مصاف سامان نوروزی خواهد رفت که گفته شده گیل نیرنگ هم تمایلی به انجام مسابقه ندارد. برنده این مسابقه با مهدی علیاری بر مبنای دو برد از سه مسابقه برای قرار گرفتن در ترکیب تیم ملی مبارزه خواهد کرد.

آنچه مشهود است، در غیاب محمد بنا باید نتایج طلایی او را هم فراموش کرد. اما کشتی ایران همواره آکنده از شگفتی بوده.

از طرفی سایر تیم‌ها هم چهره کاملی از آمادگی المپیکی خود را نخواهند داشت و در اولین سال پس از المپیک، با خانه تکانی ، جوانگرایی و البته تردیدها و پرسش‌هایی نسبت به مقررات جدید به روی تشک‌های بوداپست گام خواهند گذاشت.