محرومیت چهار ساله برای دونده‌هایی که از مواد نیروزا استفاده کنند

Image caption نتیجه آزمایش دوپینگ تایسون گی و آسافا پاول هر دو در یک روز مثبت اعلام شد

از سال ۲۰۱۵، در صورت مثبت بودن دوپینگ ورزشکاران رشته دو ومیدانی، آنها از سوی فدراسیون بین المللی این رشته ورزشی با چهارسال محرومیت روبرو خواهند شد.

بر اساس اطلاعیه جدید فدراسیون بین المللی دو ومیدانی، ورزشکارانی که نتیجه آزمایش دوپینگ آنها مثبت باشد، ۴ سال از حضور در رقابت‌های ورزشی محروم خواهند شد.

از سال ۱۹۹۷ و برای هماهنگی بیشتر با سایر فدراسیون‌های ورزشی، دوران محرومیت دونده‌ها از ۴ سال به ۲ سال کاهش پیدا کرده بود.

اما پس از مثبت بودن آزمایش دوپینگ چند دونده سرشناس، فدراسیون بین المللی دو ومیدانی تصمیم گرفت که میزان دوران محرومیت را بار دیگر به چهارسال باز گرداند.

در بیانیه این فدراسیون بین المللی آمده است:" فدراسیون بین المللی دو ومیدانی در مقابل بخش اعظم دونده‌ها و مسئوولانی که ورزش پاک را باور دارند، مسئولیت اخلاقی دارد."

در یک ماه گذشته نتیجه آزمایش دوپینگ دو نفر از سریعترین دونده‌های دو صد متر، یعنی تایسون گی و آسافا پاول مثبت اعلام شد و همین مسئله یکی از دلایل بازنگری در میزان دوران محرومیت توسط فدراسیون بین المللی دو ومیدانی است.

فدراسیون بین المللی دو ومیدانی از آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) درخواست کرده که میزان محرومیت ورزشکارانی را که از مواد نیروزا استفاده می کنند در همه رشته‌ها افزایش دهد.

در ادامه بیانیه این فدراسیون آمده است:" قوانین جدید آژانس مبارزه با دوپینگ که از اول ژانویه ۲۰۱۵ اجرایی خواهد شد، باعث خواهد شد که ما مجازات‌های سختگیرانه تری را در مقابل ورزشکارانی که مرتکب دوپینگ می‌شوند، اعمال کنیم."

"فدراسیون بین المللی دو ومیدانی برای نشان دادن تعهد خود در مقابله با دوپینگ، دوران محرومیت ورزشکارانی را که از مواد نیروزا استفاده کردند به چهار سال باز می‌گرداند."

جز آسافا پاول و تایسون گی، ۳۱ دونده اهل ترکیه، که در میان آنها اسرف آپاک دارنده مدال طلای المپیک لندن هم بود، به دلیل استفاده از مواد نیروزا دوسال از حضور در رقابت‌های مرتبط با این رشته محروم شدند.