قهرمانی بسکتبال آسیا؛ ایران از اردن انتقام گرفت

تیم ملی بسکتبال ایران در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات قهرمانی آسیا، ۹۴ بر ۵۰ تیم ملی اردن را شکست داد و بدون شکست به مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها راه یافت.

Image caption ایران تنها تیم در رقابت‌های قهرمانی آسیاست که با هقت پیروزی متوالی به نیمه نهایی راه یافته است

سال گذشته در مسابقات جام ملت‌های آسیا اردن با شکست ایران به مرحله نیمه نهایی صعود کرده بود، اما تیم ملی بسکتبال ایران با شکست این تیم انتقام آن ناکامی را گرفت.

در کوارتر اول ایران با ترکیب اصلی خود یعنی مهدی کامرانی، حامد آفاق، صمد نیکخواه‌بهرامی،‌ اوشین ساهاکیان و حامد حدادی بازی را آغاز کرد.

دفاع منطقه ای خوب ایران اجازه نفوذ به بازیکن آمریکایی اردن یعنی جیمی باکستر را نمی داد. در پانزده دقیقه اول ایران با شوت های از راه دور و استفاده از حامد حدادی در زیر سبد امتیاز شرایط را برای اردن سخت کرد.

شوت های سه امتیازی و رییاندهای خوب و گردش سریع بازی باعث شد، ایران در کوارتر اول ۳۱ بر ۱۱ به پیروزی برسد.

در کوارتر دوم باز هم ایران با کنترل بازیکن محوری اردن یعنی باکستر و دفاع مناسب بازی را در اختیار خود گرفت. زیاد شدن فاصله امتیازها باعث شد بچیرویچ در این کوارتر بیشتر از بازیکنان جوان تر تیم استفاده کند.

حرکات زیر تو حامد حدادی در پانزده دقیقه امتیازهای ایران را بیشتر می کرد، از سوی دیگر شوت‌های بازیکنان اردنی موفق نبود و همین باعث شد این تیم در کوارتر دوم هم بازنده شوند.

در پایان نیم ساعت اول، ایران ۵۳ بر ۲۸ از اردن پیش افتاده بود.

کوارتر سوم همانند نیم ساعت اول بازی با حرکات خوب ایران آغاز شد. دفاع خوب، باعث شده بود که بازیکنان اردن قدرت عمل مناسب را نداشته باشند.

در ادامه پرتاب‌های سه امتیازی حامد آفاق در کوارتر سوم فاصله امتیازی دو تیم را بیشتر کرد. ایران کوراتر سوم را ۷۴ بر ۳۶ به پایان برد.

اردن کوارتر پایانی مسابقه را بهتر آغاز کرد، بازیکنان این تیم با فشار بر روی بازیکنان ایران و دفاع منطقه ای توانستند امتیازآوری کنند.

اما نفوذهای خوب محمد جمشیدی و همچنین عملکرد مناسب بازیکنان ایران در دفاع باعث شد ایران دوباره فاصله امتیازی خود را با اردن حفظ کند.

در نهایت و با پایان کوارتر چهارم ایران ۹۴ بر ۵۰ اردن را شکست داد و به نیمه نهایی مسابقات قهرمانی آسیا راه یافت. ایران در مرحله نیمه نهایی با چین تایپه بازی خواهد کرد.