استقلال ایران -بوریرام یونایتد تایلند؛ آبی‌پوشان به‌دنبال ستاره سوم

Image caption جواد نکونام در بازی مقابل بوریرام نقش تعیین کننده در میانه زمین استقلال بر عهده خواهد داشت

استقلال تهران روز جهارشنبه در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی تهران میزبان بوریرام یونایتد تایلند خواهد بود. نماینده تایلند تیمی کاملا ناشناخته در عرصه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا است.

برای اولین بار در تاریخ این باشگاه و لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا، تیمی از باشگاه‌های تایلند توانسته به این مرحله از مسابقات راه پیدا کند.

تایلند از قدرت‌های درجه سه آسیا در فوتبال به‌حساب می آید و به رغم داشتن لیگی حرفه ای که قدمت زیادی نیز دارد به‌دلیل موضوعات حاشیه ای از قبیل تبانی که در شرق آسیا بسیار مرسوم است هیچ وقت پیشرفتی قابل قبولی در فوتبال نداشته است.

تایلندی‌ها برای اینکه بتوانند به فوتبال روز دنیا نزدیک شوند بیشتر با مربیان انگلیسی همکاری می‌کنند. معروفترین این مربیان برایان رابسون بازیکن سابق تیم ملی انگلیس و باشگاه منچستر یونایتد بود که تا چند وقت پیش سرمربیگری تیم ملی تایلند را به‌عهده داشت که به‌دلیل بیماری از سمت خود کناره گیری کرد.

بوریرام نیز در راستای همین تفکر استیو کوپر مربی از فوتبال جزیره را استخدام کردند، کوپر در چهار ماه گذشته که هدایت این تیم را برعهده گرفته توانسته به نتایج قابل قبولی دست پیدا کند.

این تیم زیر نظر او موفق شد از مرحله گروهی لیگ قهرمانان صعود کند و در مرحله حذفی بنیادکار ازبکستان را نیز از پیش روی بردارد. این تیم با روشی کاملا دفاعی بازی می‌کند.

کوپر با اتخاذ سیستم ۲-۳-۵ و به‌کارگیری پنج مدافع تمامی فضاهای موجود در یک سوم دفاعی را پر می‌کنند و بیشتر به‌دنبال گل نخوردن هستند تا بتواند در زمان هایی از بازی و با استفاده از توانایی بازیکنان اسپانیایی و لژیونر خود در ضد حمله به گل برسند.

در جناح چپ خط دفاعی این تیم بازیکنی اسپانیایی بنام اوسمار در نقش هافبک-مدافع از بازیکنان تاثیرگذار این تیم است.

در پیشانی خط حمله بوریرام هیرانو ژاپنی بیشترین نقش را ایفا می‌کند، این تیم با جذب چند بازیکن اسپانیایی مانند ردندو در دفاع، برونو در هافبک و خسوس بروکال در خط حمله خود را برای این دوره مسابقات تقویت کرده است.

کوپر سرمربی تیم تایلندی گفته است که تمامی توان خود را معطوف به بازی‌های داخلی کرده و حضور در این مرحله از مسابقات آسیایی تجربه بزرگی برای این تیم است،

اما این مربی انگلیسی، در بازی مقابل استقلال به‌دنبال دو هدف است؛ در ابتدا او سعی دارد تا فشار و استرس ناشی از حساسیت این بازی‌ها را از بازیکنانش دور کند و در درجه دوم تمرکز تیم استقلال را در این بازی حساس برهم زند.

بیشتر کارشناسان بوریرام را حریفی جدی برای استقلال نمی دانند و همین موضوع می‌تواند کار دست آبی پوشان دهد. بوریرام نشان داده است که از سیستم دفاعی قدرتمندی برخوردار است و اگر استقلال نتواند در تهران با پیروزی پرگل بازی را به‌سود خود پایان دهد در بانکوک و با توجه به شرایط آب و هوایی این شهر مشکلاتی فراوانی خواهد داشت.

استقلال با تیمی کاملا منظم و با برنامه روبرو است و اگر برای بازکردن خط دفاعی متراکم این تیم برنامه خاصی نداشته باشد روز سختی را پیش رو خواهد داشت.

استقلال به رغم نتایج نسبتا خوب در لیگ ایران با مشکلات فراوانی در خطوط دفاعی و میانی خود روبرو است.

حرکات انفرادی بازیکنانی مانند مجیدی قاضی و برهانی باعث شده تا استقلال بتواند در بازهای داخلی کاستی های تاکتیکی و تیمی خود را جبران کند.

مدافعان مرکزی استقلال در نبود پژمان منتظری که در جناح راست به بازی گرفته می‌شود ضربه پذیر هستند. عدم بازیخوانی مناسب عمران زاده و صادقی و کندی این دو بازیکن پاشنه آشیل استقلال است.

در جناح چپ، استقلال از فصل گدشته تا به حال نتوانسته بازیکنی قابل اطمینانی جذب کند. هاشم بیگ زاده، حسن اشجاری، عباس محمد رضایی، نیکبخت واحدی و پژمان نوری نمونه ای از این بازیکنان هستند که از فصل گذشته تا به حال در این پست آزمایش شده اند و تنها بیگ زاده تا حدودی توانسته در مقطعی مشکلات استقلال را برطرف کند که مصدومیت او نیز باعث شده است تا جناح چپ استقلال بسیار ضعیف عمل کند.

در خط هافبک نبود بازیکنی طراح و خلاق به‌خوبی در آرایش تیمی استقلال مشهود است. آبی پوشان با از دست دادن جباری بازیساز اصلی خود را از دست داده اند.

نبود بازیکنی با خصوصیات جباری در کنار نکونام که هماهنگی بسیار خوبی با یکدیگر داشتند باعث شده است تا نقش نکونام نیز در روند تاکتیکی استقلال کم رنگ شود.

جناح راست استقلال با حضور خسرو حیدری نقطه مثبت این تیم است. اما حیدری در صورتی می‌تواند نقش خود را به‌نحو شایسته ایفا کند که حمایت خوبی در پشت سر خود احساس کند.

بازی پژمان منتظری در جناح راست خط دفاعی تا حدود زیادی این مشکل را برطرف می‌کند اما نبود منتظری در مرکز خط دفاعی مشکلات استقلال را بیشتر کرده است.

اگر امیر قلعه نویی بتواند این مشکل را برطرف کند حیدری می‌تواند برگ برنده استقلال در این دیدار باشد. با توجه به تراکم زیاد بازیکنان تایلندی در یک سوم خط دفاعی وجود بازیکنی در کناره های زمین که بتواند مدافع مستقیم خود را از پیش رو بردارد و با دور زدن و پاس به عقب دیگر هافبک‌ها را در موقعیت گل زنی قرار دهد حیاتی به‌نظر می رسد.

خط حمله استقلال با بازیکنانی مانند مجیدی، قاضی و برهانی هر لحظه می‌توانند نتیجه بازی را تغییر دهد. مطمئنا در این بازی و با درنظرگرفتن استراتژی تیمی بوریرام فضای زیادی در اختیار مهاجمان قرار نمی گیرد و آنها باید قدر موقعیت ها را بدانند و در اولین فرصت استقلال را صاحب گل کنند.

در این شرایط خط دفاعی بوریرام باز می شود و استقلال می تواند به گل‌های بیشتری دست پیدا کند. استقلال باید بسیار هوشیار باشد و در صورت گره خوردن بازی در ضربات ایستگاهی و استفاده از قدرت سرزنی مدافعان خود می تواند به گل برسد.