کی‌روش: می‌خواهم ایران به مرحله دوم جام‌جهانی صعود کند

Image caption کارلوس کی‌روش هدف از حضور در جام جهانی با ایران را صعود به مرحله دوم این رقابت‌ها عنوان کرده است

کارلوس کی روش در گفتگویی با سایت فیفا گفته که قصد دارد با ایران به مرحله دوم جام جهانی صعود ولی به نظر او این هدف تنها با برنامه ریزی بلند مدت و فشرده محقق خواهد شد.

کارلوس کی‌روش پس از راهیابی به جام جهانی فوتبال همراه با تیم ملی ایران، نامش به عنوان اولین مربی پرتغالی که دوبار پیاپی به جام جهانی صعود کرده، در تاریخ این رقابت‌ها به ثبت رسیده است.

در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، تیم ملی پرتغال با هدایت کی‌روش تا مرحله یک هشتم پیش رفت و با باخت یک بر صفر مقابل اسپانیا از دور رقابت‌ها حذف شد و این بار با تیم ملی ایران بار دیگر به صحنه بزرگترین رخ داد فوتبال جهان بازگشته است.

جام جهانی برزیل نزدیک است و حضور تیم ملی در این رقابت‌ها شاید همان نیاز اصلی فوتبال ایران برای آغاز دورانی جدید باشد.

در مرحله گروهی مسابقات راهیابی به جام جهانی تیم ملی ایران با شانزده امتیاز، تیم اول گروه یک آسیا شد، تیم ملی با پیروزی در بازی آخر مقابل کره جنوبی باعث شد ازبکستان با وجود پیروزی پر گل مقابل قطر به دیدار حذفی راه پیدا کند.

با وجود نقد‌های مختلف در زمان مسابقات مقدماتی جام جهانی برزیل، ایران برای چهارمین بار در تاریخ خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کند.

کارلوس کی روش درباره علت موفقیت تیم ملی ایران و حضور در جام جهانی برزیل می‌گوید:" این نتیجه دو سال کار و تلاش تیم ملی بود، اعضای تیم در طول مسابقات با هم متحد بودند. با روحیه و تعصب بالا در هر بازی ما موفق شدیم بهترین عملکرد را در هر مسابقه به نمایش بگذاریم."

سرمربی سابق تیم ملی پرتغال درباره عملکرد ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی گفته است:

"ما با اندکی شانس که همیشه برای رسیدن به موفقیت به آن نیاز هست، توانستیم امتیازاتی که لازم داشتیم را به دست بیاوریم. راهیابی به جام جهانی دستاورد بی نظیری است و ما حتی توانستیم بالاتر از کره و به عنوان تیم اول صعود کنیم تا هیچ گونه شک و شبه ای باقی نماند. من از همه چیز بسیار راضی هستم."

سرمربی تیم ملی ایران همواره در طول مسابقات بازیکنان را از فشارهای بیرونی محافظت کرد و از آنها تعریف و تمجید می‌کرد: "مهمترین مسئله گروهی از بازیکنان بود که من در دوسال گذشته با آنها کار کردم. همه ما از رئیس فدراسیون فوتبال تا بازیکنان، هم بیرون و هم درون زمین همواره با هم متحد بودیم."

"این موضوع کلید اصلی موفقیت ما بود و ما هیچ گاه از مسائل کوچکی که به‌وجود می آمد نمی ترسیدیم. ما به انتقادات اهمیتی نمی‌دادیم، چرا که به کارمان باور داشتیم. بازیکنان چه از نظر تکنیکی و چه از نظر ذهنی عالی بودند."

با تمام این مسائل، کی‌روش این مسئله را پنهان نمی‌کند که در برخی مواقع مجبور شده برخی قوانین مثل این که "هیچ بازیکنی بالاتر از تیم نیست" را به تیم تحمیل کند:" این موضوع اصلا آسان نبود چرا که ما در برخی از مواقع باید تصمیماتی بگیریم که مورد قبول همه نیست اما پیام آن روشن است؛ هیچ کس بالاتر از منافع تیم نیست."

کی‌روش در طول بازی‌‌های ایران در راه جام جهانی، دوتن از بازیکنان باسابقه ایران را به دلایل انضباطی به تیم ملی دعوت نکرد، او درباره این موضوع گفته است:"برای همین ما باید بازیکنانی با اراده قوی و رویکردی مناسب را انتخاب می‌کردیم. من بازیکنانی می‌خواستم که در اختیار تیم باشند نه اینکه تیم در اختیار آنها باشد. به همین علت ما تیمی با عزت نفس بالا را دور هم جمع کردیم که باعث خوشحالی میلیون‌ها ایرانی شد."

پیشرفت با بهترین‌ها

هدف‌های تیم ملی برای جام جهانی برزیل چیست؟ کارلوس کی‌روش در پاسخ به این سوال می‌گوید:" واقع بینانه، آیا ایران می تواند قهرمان جام جهانی شود؟ مسلما هیچ کس چنین موضوعی را قبول ندارد. ما از چنین هدف بزرگی بسیار دور هستیم. فوتبال ایران فاصله زیادی با قدرت‌های بزرگ فوتبال نظیر برزیل، اسپانیا، آرژانتین، آلمان، انگلستان و یا ایتالیا دارد. ما باید این موضوع را بپذیریم."

مربی سابق رئال مادرید در این گفت و گو گفت:"ما باید تیمی با ارزش و قابل اطمینان را تشکیل دهیم که همه هواداران تیم ملی فوتبال به آن افتخار کنند. چگونه این کار را انجام دهیم؟ با برنامه ای فشرده و منظم. بدون چنین برنامه‌ای ما نمی‌توانیم با تیم‌های بزرگ رقابت کنیم."

"فوتبال ایران به شرطی پس از جام جهانی قدمی به جلو خواهد برداشت که بتواند در این رقابت‌ها عملکردی خوب از خود به جا بگذارد. جام جهانی باعث خواهد شد که ایران زمین‌های بهتر، لیگ با کیفیت تر، مربیان بهتر و فوتبال جذاب‌تری داشته باشد. آنچه ما از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل می‌خواهیم این است فوتبالمان از چیزی که امروز هست بهتر شود."

کارلوس کی‌روش هدف بلند مدتی از حضور در جام جهانی در ذهن دارد:" بطور کلی،هدف ما از حضور در جام جهانی این است که گام بزرگی به جلو برداریم و به جایی برسیم که در حال حاضر کره جنوبی و ژاپن هستند و به طور قطع جزء سه تیم برتر آسیا باشیم."

جو ماراکارنا

کار لوس کی‌روش که بازی فینال جام کنفدراسیون‌ها بین برزیل و اسپانیا را از نزدیک در ورزشگاه ماراکانا تماشا کرده است درباره جو ورزشگاه می‌گوید:" من به برزیل رفته بودم تا از نزدیک در فضای جام جهانی قرار گیرم، جو ورزشگاه‌ها در زمان جام جهانی بسیار جدی و سخت خواهد بود و در این رقابت‌ها جایی برای مبتدی‌ها نخواهد بود."

سرمربی تیم ملی ایران در سفر خود به برزیل از کمپ‌های مختلف تمرینی دیدار کرد، او در این باره می‌گوید:" من امکانات تمرینی و ورزشی مختلف را مورد بررسی قرار دادم تا بهترین تصمیم را برای زمانی که تیم وارد برزیل می‌شود، بگیرم. ما زمین و هتل‌های خوبی را بررسی کردیم، این موضوع هدف من از سفر به برزیل بود."

کی‌روش در توصیف فضای بازی فینال جام کنفدراسیون بین برزیل و اسپانیا می گوید:" جو فینال این رقابت‌ها بی نظیر بود. شما می توانستید حس کنید که جام جهانی در سال آینده چه حال و هوایی خواهد داشت. ماراکانا نشان داد که جام جهانی چگونه خواهد بود. برزیل در آن بازی عادلانه به پیروزی رسید چرا که تیم اسپانیا در شرایط ایده آل خود نبود."