مروری بر تیم‌های دومین دوره لیگ برتر افغانستان

طوفان هریرود؛ قهرمان سال گذشته

در این تیم تغییرات عمده و اساسی صورت نگرفته است و با ترکیب ابتدایی سال گذشته در این مسابقات به رقابت خواهد پرداخت.

وحید ندیم، رفیع بارکزی، معروف محمدی، علی احمد یارزاده، فرزاد عطایی، حمیدالله کریمی و غلام رضا یعقوبی بازیکنان اصلی این تیم در دومین دوره لیگ برتر فوتبال افغانستان خواهند بود و سید معین حامدی مانند سال گذشته هدایت این تیم را بعهده دارد.

سیمرغ البرز؛ نایب قهرمان سال گذشته

این تیم نیز با ترکیب سال گذشته در دومین دور لیگ برتر حضور دارد.

فهیم شریفیار مربی سال گذشته این تیم بازیکنانی مانند منیرالحق ندیم، مصطفی رضایی و فیاض حمید را در اختیار دارد تا بتواند مانند اولین دوره لیگ برتر، به مراحل نهایی راه یابد.

شاهین آسمایی

تیم پایتخت؛ تنها شاهد سه یا چهار بازیکن سال گذشته است، این تیم با تغییرات چشم گیری انتخاب شده است.

در این تیم در کنار تغییر بازیکنان، شاهد تغییرات در کادر رهبری و مربیگری این تیم نیز هستیم.

ظاهر حسنی سرمربی پیشین تیم ملی ۱۴ سال افغانستان و کمک مربی تیم ملی ۱۹ سال افغانستان، بعنوان سرمربی تیم شاهین آسمایی و حبیب الله بخشی سرمربی تیم اردو بعنوان کمک مربی این تیم انتخاب شده اند. همچنان عبدالصبور ولیزاده رئیس فدراسیون فوتبال کابل نیز بعنوان مدیر این تیم گماشته شده است.

فرشاد میری، مجتبی فیض، کاووش حیدری و مقدر قاریزاده چهار بازیکن باقیمانده این تیم از اولین دوره لیگ برتر هستند.

میوند اتلان

این تیم تغییر ۵۰ درصدی داشته است؛ علی هزاره و بشیر سادات دو بازیکن سابق تیم ملی فوتبال افغانستان هستند که امسال توانستند در ترکیب تیم میوند اتلان حضور یابند و در کنار عبدالقیوم سپاند، فیض محمد فیض و زیرک در دومین لیگ برتر به میدان بروند.

تغییر سرمربی این تیم مهمترین تغییر در تیم میوند اتلان است، سمیع الله غیرتمل که سال گذشته سرمربی این تیم بود؛ امسال بعنوان بازیکن در این تیم به میدان میرود و مختار مربی جوان ولایت کندهار سرمربی این تیم است.

موج‌های اباسین

بازیکنان ولایت های غزنی، لوگر و پکتیا در انتخابات دومین دور تیم موجهای اباسین از خود شایستگی های زیادی نشان دادند و توانستند امسال در کنار بازیکنان خوب ولایت خوست در ترکیب نهایی این تیم قرار بگیرند.

قیام الدین قربانی امسال توانست توجه مسئولان فدراسیون فوتبال را بخود جلب کند و بعنوان سرمربی تیم موجهای اباسین انتخاب شود.

بازان سپین غر

این تیم نیز با اکثر بازیکنان سال گذشته و بازیکنان جدید از تیم های ملی رده های سنی افغانستان به میدان خواهد آمد.

تنها تغییر در این تیم، حضور احسان الله شیرزاد سرمربی تیم ملی ۱۹ سال افغانستان و سرمربی سال گذشته شاهین آسمایی است. این سرمربی در حالیکه سال گذشته با تیم شاهین آسمایی نتیجه قابل قبولی دریافت نکرد؛ امسال هدایت بازان سپین غر را به عهده گرفته است.

موجهای آمو

در ترکیب این تیم هم تغییرات نسبی صورت گرفته و تعدادی از بازیکنان انتخاب نشده در تیم شاهین آسمایی و کابل؛ بخت خود را در زون شمال شرق و حضور در تیم های بدخشان و بغلان آزمودند. تعدادی از این بازیکنان توانستند به عضویت تیم موجهای آمو درآیند.

این تیم با سرمربی و کمک مربی سال گذشته خود گام به دومین دور لیگ برتر فوتبال افغانستان خواهد گذاشت.

عقابان هندوکش

در ترکیب بازیکنان و کادر رهبری این تیم، تغییر ۹۰ درصدی صورت گرفته است.

تیم های منتخب ولایت های پروان، پنجشیر، کاپیسا، بامیان و دایکندی در زون مرکز با یکدیگر به رقابت پرداختند و به جز تیم دایکندی؛ بازیکنان دیگر ولایت ها را بازیکنان کابل تشکیل می داد.

در این زون و در ناباوری هر چه تمام، دو تیم دایکندی و پنجشیر به دیدار نهایی راه یافتند و در نهایت تیم پنجشیر توانست با نتیجه دو بر یک به پیروزی رسیده و قهرمانی در این زون را به دست آورد.

به جزء صبور اسیر، غفور اسیر و زمری سالنگی تمام بازیکنان این تیم چهره های جدید هستند. و الیاس منوچهر کمک مربی سابق تیم ملی فوتبال افغانستان و سرمربی تیم فروزی، قهرمان لیگ برتر کابل، هدایت آن را در دومین دور لیگ برتر فوتبال به دوش دارد.

دومین فصل لیگ برتر فوتبال در افغانستان و مسابقات انتخاباتی بازیکنان از ۲۰ ثور آغاز شد.

مانند فصل گذشته، مسابقات انتخاباتی از کابل شروع شد و بعد در هر زون؛ ۲۶ بازیکن به فهرست اولیه تیم های منتخب راه یافتند؛ اما امسال نحوه انتخاب بازیکنان متفاوت با سال گذشته بود.

سال گذشته شکل گیری تیم ها نه به اساس معیارهای فوتبال، بلکه به شکل نمایشات تلویزیونی انجام می شد. امسال بهبود قابل ملاحظه ای در تشکیل تیم ها به وجود آمده، نماینده های فدراسیون فوتبال، بازیکنان نخبه هر زون را در قالب ۴ تا ۶ تیم تقسیم کردند.

سپس مسابقات میان تیم های هر زون صورت گرفته و در نهایت، ۲۶ بازیکن، به تیم لیگ برتری آن زون راه یافت.

در این روزها؛ مسئولان لیگ برتر و فدراسیون فوتبال افغانستان، دوباره به زون ها رفته و بازیکنان تیم ها را از ۲۶ بازیکن به ۱۸ بازیکن کاهش دادند و در نهایت هر تیم با ۱۸ بازیکن، تعیین شد.

در دومین فصل لیگ برتر، همان هشت تیم سال گذشته شرکت می کنند.

هشت تیم در دو گروه چهار تیمی تقسیم می شوند و هر تیم سه مسابقه انجام داده و در پایان، تیم های اول و دوم گروه که بیشترین امتیاز را کسب کردند، به مرحله نیمه نهایی راه پیدا می کنند.

در مرحله نیمه نهایی، مسابقات به شکل رفت و برگشت صورت می گیرد و برنده های مسابقات نیمه نهایی به بازی نهایی راه پیدا خواهند کرد.

تا آنجایی که لیست بازیکنان راه یافته به تیم های لیگ برتر بدست ما رسیده است در تمام تیم های امسال؛ تغیرات عمده ای صورت گرفته و تنها تعداد کمی از بازیکنان سال گذشته حضور دارند.

تنها دو تیم طوفان هریرود، قهرمان و سیمرغ البرز، نائب قهرمان دوره گذشته؛ از اکثریت بازیکنان سال گذشته شان بهره می برند. اولین مسابقه دومین دور لیگ برتر فوتبال افغانستان، ۲۲ آگست و مسابقه نهایی روز ۱۱ اکتوبر انجام می شود.

در ذیل به چند تغییر عمده در هشت تیم لیگ برتر امسال اشاره می شود: