داربی جنوب در هفته ششم لیگ برتر ایران

Image caption در یکی از بازی‌های این هفته یحیی گل محمدی و علی دایی دو بازیکن سابق پرسپولیس روبروی هم قرار خواهند گرفت

پیش از اینکه نگاهی داشته باشیم به بازی‌های مهم این هفته لیگ برتر باید به موضوع کیفیت توپ‌های لیگ برتر اشاره کنم که این‌روزها تبدیل به بحث داغ فوتبال شده است.

کیفیت پایین توپ‌های به‌کارگرفته شده در لیگ باعث شده است که بعضی از مربیان و حتی بازیکنان اشکالات تکنیکی و فنی بازی را به کیفیت بد این توپ‌ها ربط دهند.

عدم دقت در پاس‌ها و کنترل ضعیف بازیکنان از مواردی است که مربیان و بازیکنان به آن اشاره می‌کنند. شاید کیفیت توپ‌ها در لیگ برتر ایران به‌خوبی توپ‌های شناخته شده‌ای همچون آدیداس نباشد اما مطمئنا نسبت به سال‌هایی که من فوتبال بازی می کردم به مراتب بهتر و با کیفیت تر است.

سوال اینجاست که چرا در آن زمان هیچ وقت چنین موضوعاتی مطرح نمی شد؟ در فوتبال روز دنیا همه عواملی که مربوط به فوتبال است در حال پیشرفت است.

کیفیت توپ‌ها، زمین مسابقات و لباس‌های ورزشی نسبت به یک دهه گذشته به‌مراتب بهتر شده و در کنار این عوامل کیفیت بدنی بازیکنان،تکنیک‌های فردی وتاکتیک‌های تیمی نیز پیشرفت چشمگیری داشته است.

مشکلات تکنیکی بازیکنان ایرانی در کنترل و حفظ توپ و دقت در پاس‌ها ربطی به کیفیت توپ‌ها ندارد بلکه به نوع تمرینات در سنین جوانی و حتی به شیوه تمرینات حال حاضر فوتبال ایران مربوط می شود.

تمرینات تکنیکی همواره بخشی ازبرنامه هفتگی تیم‌های حرفه ای دنیاست که از عوامل اصلی پیشرفت بازیکنان در هر مرحله ای است. متاسفانه موضوعی که کمتر در تمرینات تیم‌های ایرانی به آن پرداخته می شود.

بازی‌های مهم این هفته لیگ برتر فوتبال

پرسپولیس- نفت تهران

پرسپولیس امسال نسبت به سال گذشته، کاملا دگرگون شده است.

تیمی که در سال گذشته با یک بازیکن بیشتر هم نمی‌توانست حریف خود را شکست دهد در بازی گذشته در همان ابتدای کار با از دست دادن یکی از بازیکنانش نه تنها عقب نشینی نمی‌کند بلکه در مقابل تیم خوب و با کیفیت ملوان به پیروزی نیز می‌رسد.

حس برتری طلبی پرسپولیس مدیون شخصیت تیمی است که مربی این تیم علی دایی به قرمز پوشان تزریق کرده است.

پرسپولیس از لحاظ فنی در شرایط ایده آلی نیست اما به معنای واقعی یک تیم است که تمامی بازیکنانش برای یکدیگر بازی می کنند.

این ویژگی از عوامل اصلی نتایج خوب پرسپولیس تا به اینجای لیگ است. صرف نظر از این موضوع نباید از نقش بازیکنان جوان این تیم مانند صادقیان و عالیشاه به راحتی گذشت.

عالیشاه بازیکنی است که توسط خود دایی در راه آهن به فوتبال ایران معرفی شد و در بازی گذشته به‌خوبی توانست جواب اعتماد سرمربی پرسپولیس را بدهد.

نفت با یحیی گل محمدی به خوبی از توانایی های بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس آگاهی دارد. تقابل گل محمدی و دایی دو هم تیمی و همکار سابق از جذابیت‌های خاص این بازی است.

در نفت اولادی، نوروزی و رسول نویدکیا از بازیکنان با تجربه ای هستند که نقش کلیدی در این دیدار دارند.بازی در استادیوم تختی تا حدودی می تواند روند بازی را به نفع نفت تغییر دهد.

سپاهان – صبا

سپاهان در اصفهان میزبان صبا قم است. کرانچار به مانند سال گذشته فصل را خیلی خوب شروع نکرده و با توجه به دو شکست هفته‌های گذشته این تیم پر مهره به نوعی وارد بحران شده است.

زردپوشان اصفهانی در سه دیدار گذشته خود تنها موفق به کسب یک امتیاز شده اند و این برای تیمی که در کورس قهرمانی قرار دارد نشان دهنده بحرانی است که کادر فنی تیم نتوانسته از آن خارج شود.

سپاهان نظم تیمی مناسبی ندارد. برای مثال در زمانی که لازم نیست هادی عقیلی کاپیتان و مدافع میانی این تیم جهت گلزنی پست خود را ترک می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا نظم تیمی سپاهان بهم بریزد.

تیم باتجربه ای همچون سپاهان باید نظم تیمی خود را تحت هر شرایطی حفظ کند. صبا تیمی کاملا جوان و با برنامه است که به مانند سپاهان درچند بازی گذشته خود نتایج خوبی کسب نکرده است.

صبا به رغم دو شکست برخلاف سپاهان چهره خوبی از خود به‌نمایش گذاشته است و تنها بدشانسی فوتبال گریبان این تیم را گرفته است.در کنار رضا عنایتی باتجربه، فرید بهزادی جوان، بازیکن با کیفیتی است که سپاهانی ها باید مراقب او باشند.

تراکتور سازی – فجر سپاسی

تراکتور سازی در تبریز مقابل مس به دلیل کم دقتی بازیکنانش در زدن ضربات آخر دو امتیار حساس را از دست داد.

علی کریمی، انصاریفرد و ابراهیم زاده می‌توانستند تراکتور را در دیدار گذشته به پیروزی برسانند اما موقعیت‌های زیادی را از دست دادند.

نکته قابل توجه در بازی تراکتور میل به تهاجم و حضور پر تعداد بازیکنان این تیم در زمان حمله است.تراکتور در بازی گذشته موقعیت‌های زیادی را از دست داد و بازی تهاجمی این تیم باعث شده بود تا در دقایقی اسیر ضد حملات مس شود.

فجر به‌خوبی می‌تواند در صورتی که تراکتور مثل بازی گذشته بی مهابا حمله کند در ضد حمله این تیم را زمین گیر کند.

جوانان شیرازی در بازی گذشته مقابل سپاهان این تاکتیک را به‌خوبی پیاده کردند و توانستند به پیروزی برسند. پیروزی مقابل سپاهان باعث افزایش اعتماد به‌نفس شاگردان پیروانی شده است.

جابر انصاری در ترکیب فجر بازیکنی تاثیرگذاری است که می‌تواند دردسرهای زیادی را برای تراکتور به‌وجود بیاورد.

فولاد – استقلال خوزستان

فولاد در داربی اهواز جهت تداوم صدرنشینی چاره ای جز شکست استقلال خوزستان ندارد.

فولادی ها از با ثبات‌ترین تیم‌های حال حاضرفوتبال ایران هستند که توانسته‌اند روند رو به رشد خود از سال گذشته ادامه دهند.

لوسیانو پریرا به‌خوبی توانسته در نقش بازیکنی تمام کننده فولاد را در صدرجدول نگه دارد. نقطه قوت فولاد در خط میانی این تیم است صرف نظر از بختیار رحمانی، ایوب کلانتری جوان، بازیکنی باهوش و باتکنیک است که توانسته نبض میانه میدان فولاد را در دست گیرد.

استقلال خوزستان در چند بازی گذشته نتوانسته نتایج خوبی کسب کند.بازیکنان با تجربه ای مانند سهراب بختیاری زاده،کعبی و مبعلی می‌توانند به عبدالله ویسی در این شرایط کمک کنند.

ویسی از مربیان جوان و خوش فکر فوتبال ایران است که این روزها توسط بازیکنان قدیمی استقلال خوزستان مورد انتقاد قرارگرفته است. ویسی زمانی که تیمش وارد بحران می‌شود دچار نوعی سردرگمی می‌شود که می‌تواند در آینده کاری این مربی جوان تاثیرات منفی بگذارد.

استقلال تهران – راه آهن سورینت

استقلال خسته اما تا حدودی راضی از نتیجه مقابل بوریرام تایلند، میزبان راه آهن خواهد بود.

استقلال این‌روزها تمام تمرکزش معطوف به لیگ قهرمانان آسیا است و شاید همین موضوع در بازی مقابل راه آهن تاثیرگذار باشد.

به رغم تمامی مشکلات حاشیه ای در اطراف آبی پوشان این تیم تا به حال نتایج خوبی کسب کرده است. بازیکنان با تجربه استقلال با توانایی خود هر لحظه می‌توانند این تیم را از بن بست خارج کنند.

راه آهن که سرانجام توانست پسوند سورینت را که شرکت خریدار این باشگاه است را به نام این تیم اضافه کند، با مربی با دانش خود منصورابراهیم زاده از توانایی های فردی بازیکنان استقلال آگاهی دارد.

نکته قابل توجه در این مسابقه تقابل وحید طالب لو و پیروز قربانی بازیکنان سابق استقلال با تیم پیشین خود است که به جذابیت های این بازی می افزاید.