لیگ برتر ایران؛ باشگاه‌های بدهکار، قراردادهای بی‌اعتبار

Image caption دو تیم استقلال و پرسپولیس که جزء ده باشگاهی هستند که بیشترین بدهی را دارند

طبق اعلام فدراسیون فوتبال ایران، تیم‌های حاضر در لیگ برتر، لیگ آزادگان و دسته دوم که بدهکار هستند، پس از پایان مهلت مقرر با جریمه‌ای تا سقف کسر شش امتیاز مواجه خواهند شد.

این نخستین بار نیست که تیم‌ها با تهدید به محرومیت، به رعایت تعهدات‌شان فراخوانده می‌شوند.

پارسال فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده بود چنانچه باشگاه‌ها بدهی‌های معوقه‌ را تسویه نکنند، حق حضور در فصل جدید را ندارند؛ گرچه لیگ دوازدهم بدون اعمال هیچ محرومیتی برگزار شد.

قبل از لیگ سیزدهم نیز رییس کمیته انضباطی گفته بود در صورتی ‌که ۱۰ باشگاه بدهکار از جمله استقلال و پرسپولیس بدهی‌های خود را نپردازند، قرارداد بازیکنان آنها در هیات‌های فوتبال ثبت نخواهد شد و حق شرکت در لیگ سیزدهم را نخواهند داشت.

باشگاه پرسپولیس اما با حدود ۱۲ میلیارد تومان بدهی، قراردادهای جدید را ثبت کرد و مانعی بر سر راه خود ندید. حتی مدیرعاملش تلویحاً در برنامه ۹۰ گفت از تسویه حساب این تیم با جواد کاظمیان خبری نیست، زیرا پرسپولیس با بازیکنانی مانند او نتوانسته نتایج خوبی بگیرد!

فدراسیون تاکید کرده بود باشگاه‌های بدهکار حق جذب بازیکنان جدید را ندارند اما پیش از خروج پرسپولیس از فهرست تیم‌های بدهکار، بازیکنان و مربیان متعددی به پرسپولیس پیوستند و حتی پس از آغاز فصل نیز اعلام شد «فردی نیکوکار» حاضر است یک میلیارد تومان برای فسخ قرارداد محمدرضا خلعتبری در لیگ امارات و پیوستن او به پرسپولیس بپردازد.

پرسپولیس یگانه باشگاه مقروض در فوتبال ایران نیست. فهرست پارسال کمیته انضباطی، جمع کل بدهی تیم‌های لیگ برتری را ۱۲۰ میلیارد تومان برآورد کرده بود.

هستند بازیکنان بسیاری که چک‌های وصول نشده و قراردادهای تسویه نشده‌ای از دهه ۸۰ دارند! برخی حتی سال‌هاست از فوتبال خداحافظی کرده‌اند، آنها هنگامی که در برنامه ۹۰ می‌گویند بیست سال است از پرسپولیس یا استقلال طلب دارند، اظهارات‌شان تکذیب نمی‌شود.

بی اعتباری قراردادها فقط مختص لیگ برتر نیست. غلامرضا بهروان مسئول لیگ آزادگان می‌گوید به تیم‌های بدهکار حق شرکت در این لیگ داده نخواهد شد، حتی حضور در قرعه‌کشی هم امتیازی برای تیم‌های بدهکار محسوب نمی‌شود و چه بسا بعداً با حذف تیم‌های بدهکار، مجدداً قرعه‌کشی کنیم!

استقلال اهواز، شهرداری یاسوج، پاس همدان، ایران جوان بوشهر، سایپا شمال، نساجی، مس سرچشمه، شهرداری بندرعباس، گهر دورود، آلومینیوم هرمزگان، صنعت نفت آبادان، نفت و گاز گچساران و ابومسلم خراسان تیم‌های بدهکاری هستند که یک ماه برای تسویه حساب فرصت دارند. مس سرچشمه هم امتیاز خود را به شاندیز مشهد فروخته اما چون بدهکار است، از حضور شاندیز در لیگ جلوگیری خواهد شد.

حضور برخی تیم‌ها به عنوان نمایندگان ارگان‌های متمول دولتی در این فهرست جالب توجه است.

پرسشی کلیدی همواره وجود دارد، مدیران دولتی این باشگاه‌ها همواره قراردادهای اصلی را برای برآورد هزینه‌ها و اخذ بودجه از مدیران بالادستی ارائه می‌کنند. حال با توجه به اینکه بخشی قابل توجه از آن قراردادها پرداخت نمی‌شود، تکلیف مابه‌التفاوت مبالغ چه می‌شود؟

مدیران باشگاه‌ها در پی یکدیگر می‌آیند و می‌روند. سوال اساسی و بی پاسخ این است، پولی که قرار بوده نصیب بازیکنان شود، چه وضعیتی در حسابرسی ارگان مربوطه می‌یابد؟

به طور مثال، قراردادی یک میلیارد تومانی منعقد شده و در حسابداری تایید شده. حتی کپی چک‌های پرداخت شده به آن بازیکن نیز ضمیمه است. واقعیت اما این است که بازیکن فقط نیمی از آن مبلغ را دریافت کرده!

برای مواجهه با چنین وضعیتی، اظهارات مهدی تاج سرپرست سازمان لیگ نیز تازگی دارد. او خطاب به تیم‌های دسته اولی گفته هر تیم باید حدود ۸ میلیارد تومان پول داشته باشد.

زیرا «این تازه حداقل هزینه‌هاست. با قاطر نمی‌توان سفر کرد. اگر ندارید، همین حالا اشتباه نکنید و در مسابقات حاضر نشوید.۲۶ تیم حضور دارند و هیچ اصرار نداریم که همگی شرکت کنند.»

طبق گفته تاج، یازده باشگاه‌ جمعاً بیش از ۹ میلیارد تومان بدهی دارند که از ۳۷ میلیون تومان تا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون می‌شود.

او می‌گوید اداره مالیات، بازیکنانی را با استناد به قراردادهایشان ممنوع الخروج کرده. در حالی که آن بازیکنان، مانند وحید طالب‌لو فقط قرارداد بسته و موفق نشده‌اند از باشگاه خود پولی دریافت کنند.