قهرمانان اروپا در انتظار قرعه کشی

Image caption بایرن‌مونیخ که فصل گذشته قهرمان این مسابقات شد با سرمربی جدید، پپ گواردیولا وارد رقابت‌ ها می شود

قرعه‌ کشی رقابت‌ های لیگ قهرمانان اروپا ۱۴-۲۰۱۳ امروز، پنجشنبه ۲۹ اوت، ساعت ۱۷:۴۵ دقیقه به وقت محلی در موناکو برگزار می شود و تیم های بزرگ اروپا بی صبرانه منتظر نتیجه آن هستند.

بایرن‌مونیخ که فصل گذشته (۲۰۱۳) قهرمان این مسابقات شد با سرمربی جدید، پپ گواردیولا وارد رقابت‌ ها می شود.

بایرن مونیخ در فصل گذشته با نتیجه ۲-۱ مقابل بوروسیا دورتموند در ورزشگاه ومبلی به برتری رسید.

پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی دو بار در سال‌ های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ با بارسلونا قهرمان این مسابقات شده است.

به همین دلیل ورود به این دوره از رقابت ها برای بارسلونا قدری نگران کننده تر است. بارسلونا با سرمربی جدید خود، خراردو مارتینو که جایگزین تیتو ویلانووا شده، امیدوار است بتواند جام قهرمانی ۲۰۱۴ را بالای سر ببرد.

تیتو ویلانووا سر مربی سابق به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در ماه ژوئیه استعفا داد.

رئال مادرید موفق ترین تیم در تاریخ این رقابت هاست که ۹ بار قهرمان این جام معتبر شده‌ است. رئال مادرید در همان ۵ فصل اول پی در پی در این جام، قهرمان شده است و آخرین قهرمانی اش در سال ۲۰۰۲ بوده‌است.

در قرعه کشی امروز ۳۲ تیم به هشت گروه چهار تیمی تقسیم می شوند.

این ۳۲ تیم در چهار گروه هشت تیمی بر اساس عملکرد چند ساله گذشته شان تقسیم بندی شده اند. بجز منچستر سیتی باقی تیم های انگلیسی حاضر در این مسابقات (آرسنال، چلسی و منچستر یونایتد) در سید اول قرار دارند.

بر اساس آیین‌نامه‌های اتحادیه فوتبال اروپا تیم‌هایی از یک کشور امکان قرار گرفتن در یک گروه را نخواهند داشت. اما تیم های انگلیسی امکان دارد در قرعه کشی با سلتیک (تیم اسکاتلندی) هم گروه شوند.

همچنین امتیاز‌هایی که اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) به هر یک از تیم‌ها بر اساس نتایج آنها در سال‌های گذشته اختصاص می‌دهد، جایگاه این تیم‌ها را در گروه های چهارگانه تعیین می‌کند.

آرسنال تنها تیمی است که بدون دستیابی به قهرمانی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا به سید اول راه می یابد.

این تیم بر اساس عملکرد خوب خود در سال های اخیر در میان سر گروه های لیگ قهرمانان جای گرفته است.

این مسابقات از دو دور تشکیل می شود. در دور مقدماتی (گروهی)، هشت گروه ۴ تیمی، بین ماه های سپتامبر تا دسامبر در مسابقات رفت و برگشت با رقبای خود در همان گروه رقابت می کنند تا از هر گروه ۲ تیم به دور حذفی راه پیدا کند.

آرسنال، منچستر یونایتد و چلسی در یک سید قرار دارند و امکان ندارد در برابر هم سیدی خود یعنی بایرن مونیخ، بارسلونا، رئال مادرید، پورتو یا بنیفیکا قرار گیرند.

اما این خطر برای منچسترسیتی وجود دارد تا بار دیگر مانند سال گذشته در گروه مرگ قرار گیرد.

فینال این مسابقات در استادیو دا لوز در لیسبون پرتغال در ۲۴ مه برگزار خواهد شد.