داربی استقلالی ها در اهواز

Image caption پرسپولیس جمعه در تهران میزبان فولاد صدرنشین است

هفته هفتم لیگ برتر فوتبال با داربی استقلالی ها در اهواز و دیدار فولاد مقابل پرسپولیس در تهران پی گیری می شود. صرف نظر از بازیهای این دو تیم پیش از داربی بزرگ پایتخت مسائل و موضوعات مختلفی درهفته گذشته موجب شده است تا ضعف فوتبال ایران یکبار دیگر آشکار شود. جدا شدن غیرمنتظره مجتبی جباری از سپاهان و بازگشت محمد رضا خلعتبری از لیگ امارات و پرداخت هزینه هنگفت ناشی از این انتقال نمونه اتفافاتی است که در هفته گذشته در صدر اخبار قرار داشت. اما مهمترین موضوعی که نشان از بی برنامه گی فوتبال ایران است لغو اردوی تیم ملی به کشور پرتغال به دلیل مشکلات مالی بود.

این مسئله باعث ناراحتی آقای کی روش سرمربی تیم ملی نیز شد.طبق قوانین فیفا فدراسیون فوتبال هر کشوری ارگانی کاملا مستقل و جدا از حکومتهای یک کشوراست. اما فدراسیون فوتبال ایران که ظاهرا مستقل به نظر می رسد از لحاظ مالی کاملا به کمکهای دولتی و وزارت ورزش وابسته است. با وجود اینکه نزدیک به سه ماه است که حضور ایران در جام جهانی مسجل شده است اما اردوی این تیم جهت آماده سازی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به دلیل کمبود منابع مالی برگزار نمی شود. حال سوال اینجاست که چرا مسئولین فدراسیون فوتبال نتوانسته اند هزینه مربوط به این اردو را تهیه کنند.

شاید انتخابات ریاست جمهوری و جابجایی وزیر ورزش یکی از این دلایل باشد اما چرا پیش از انتخابات و در دولت پیشین هزینه های مربوط به این اردو تخصیص داده نشده است.آقای کفاشیان و همکاران او نزدیک به سه ماه وقت داشتند تا با برنامه ریزی درست و تامین منابع مالی مورد نظر اردویی مناسب برای تیم ملی فراهم کنند. اما متاسفانه بنظر می رسد که فدراسیون فوتبال ایران با برنامه ریزی بلند مدت بیگانه است و کمتر پیش می آید که فوتبال ایران دارای اهداف از پیش تعیین شده ای در دراز مدت باشد.

بازیهای مهم هفته هفتم لیگ برتر ایران

پرسپولیس – فولاد

پرسپولیس جمعه در تهران میزبان فولاد صدرنشین است. فولاد در بهترین شرایط قرار دارد. وجود بازیکنان با تکنیک و تاکتیک پذیر به حسین فرکی این اجازه را می دهد تا درهر شرایطی استراتژی تیمی خود را تغییر دهد. در بازی گذشته این تیم مقابل استقلال خوزستان فرزاد حاتمی در نقش تک مهاجم به بازی گرفته شد. در دیدارهای پیشین تمامی برنامه های تهاجمی فولاد به پریرا ختم می شد ولی با این جابجایی مدافعین استقلال خوزستان تا حدود زیادی دچار سردرگمی شدند.

اصل غافلگیری یکی از حربه های مهم در فلسفه مربیگری است که حسن فرکی بخوبی از آن در دیدار گذشته استفاده کرد. به همین دلیل ترکیب و استراتژی فولاد در مقابل پرسپولیس نیز می تواند دچار تغییراتی شود تا قرمزپوشان نتوانند برنامه از پیش تعیین شده ای را جهت مهار بازیکنان کلیدی فولاد اجرا کنند. پرسپولیس در بازی مقابل نفت کم شانس بود و گل دقایق پایانی این تیم روند رو به رشد پرسپولیس را تا حدودی کند کرده است. پرسپولیس در بازی گذشته در خط دفاعی متزلزل نشان می داد . در شرایطی که حسین ماهینی در تقابل یک در مقابل یک در کنار خط براحتی مغلوب حریفش شد مدافعین میانی پرسپولیس اصل اولیه پوشش را به هیچ عنوان رعایت نکردند. پرسپولیسی ها اگر یکبار دیگر دچار چنین اشتباهاتی در بازی آینده شوند فولاد با دارا بودن بازیکنان خطرناکی به مانند شریفات وپریرا هر لحظه میتوانند دروازه پرسپولیس را با خطر مواجهه کنند.

سپاهان – داماش

داماش جمعه در رشت میزبان سپاهان است. داماش بعد از چند بازی نه چندان امیدوارکننده توانست در تبریز فولاد گسترش را شکست دهد. داماش بخوبی از تجربه خود در دیدار گذشته استفاده کرد و توانست به سه امتیاز حساس دست پیدا کند. نماینده شهر باران برای فرار از بحران مجدد نیازمند امتیاز است و شرایط این روزهای سپاهان نیز این اجازه را به شاگردان ناظمی میدهد تا به امتیاز این دیدار امیدوارباشند.سپاهان که از منظم ترین تیمهای فوتبال ایران است در مورد جباری با مشکلاتی روبرو شده است.

جباری در شرایطی در هفته ششم از سپاهان کنارگذاشته شده است که کمتر چنین اتفاقاتی را در فوتبال حرفه ای دنیا می بینیم. اینکه جباری از لحاظ روانی نتوانسته خود را با محیط جدید منطبق کند موضوعی است عادی که برای هر فوتبالیست حرفه ای ممکن است رخ دهدوتنها نیازمند زمان است تا بازیکن بتواند با شرایط جدید کنار بیاید. به نظر می رسد که جدایی جباری از استقلال و پیوستن او به سپاهان تصمیمی کاملا احساسی بوده است و این بازیکن دیگر تمایلی به بازی در اصفهان ندارد. مربی و مسئولین سپاهان که از باتجربه های فوتبال ایران هستند می توانند بخوبی این مشکل را حل و فصل کنند. آرش افشین نیز هنوز نتوانسته تمامی توانایی هایش را در ترکیب سپاهان بروز دهد در مقابل محمد غلامی در دیدارهای گذشته عصای دست کرانچارشده است . تقابل غلامی با هم تیمی های سابقش ازنکات جذاب این بازی است.

تراکتور – سایپا

تراکتور بعد از چند بازی خوب در دو بازی گذشته خود مقابل تیمهای نه چندان مطرح نتوانست به پیروزی برسد. برای تیمهایی که درکورس قهرمانی قراردارند کسب امتیاز از تیمهای پایین جدول حیاتی است اما تراکتور تا به اینجا در این مورد موفق نبوده است. اختلافاتی نیز در تراکتور به گوش می رسد که آقای جلالی باید هر چه زودتر این مشکلات را برطرف کند. سایپا بعد از پیروزی مقابل پرسپولیس در مسیر درستی قرار گرفته است.پیروزی هفته گذشته این تیم مقابل مس نیز گواه این ادعا است. سایپا تیمی کاملا جوان و با انگیزه است که می تواند تراکتور را جمعه در تبریز تحت فشار قرار دهد.

استقلال تهران – استقلال خوزستان

استقلال بدنبال نتایج خوب خود شنبه در اهوازمهمان استقلال خوزستان است.استقلال در جنوب همیشه میزبان است و تماشاگران پرشورجنوبی تعلق خاطر خاصی به آبی پوشان پایتخت دارند.استقلال به دنبال افتخاری تازه در آسیا است و همین موضوع موجب انگیزه خاصی در بین بازیکنان این تیم شده است. با وجود اینکه تیم بزرگ پایتخت با مشکلات فراوان مالی دست به گریبان است اما این مسئله باعث نشده است تا خللی در روند رو به رشد این تیم بوجود بیاید.

این روزها بازیکنان استقلال نشان داده اند که همه چیز موضوعات مادی نیست و انگیزه قهرمانی در آسیا قدرت این تیم را دو چندان کرده است. بدون تردید ساموئل در دیدار گذشته مرد برتر میدان بود. او با حرکات منحصر بفرد خود قدرت خط میانی استقلال را دو چندان کرده است. استقلال خوزستان در نبود سهراب بختیاری زاده در خط دفاعی با مشگل روبرو است اما ایمان مبعلی و خصوصا میلاد میداودی در این دیدار انگیزه های خاص خود را دارند. میداودی می خواهد به قلعه نویی ثابت کند که درمورد او اشتباه کرده است و این دیدار بهترین فرصت برای اوست تا بتواندخود را ثابت کند.