آیا شانس مادريد از توکيو و استانبول برای ميزبانی المپيک بیشتر است؟

دیترویت، مرکز پیدایش موسیقی و گروه های موتاون، محل تولد فیلمنامه نویس متوفی، المور لنارد و بزرگترین شهر ورشکسته در تاریخ آمریکا، هفت بار بین سال های ۱۹۳۹ و ۱۹۶۶ برای میزبانی مسابقات المپیک تقاضای شرکت داده بود.

تنها زمانی دیترویت دست از تلاش هایش برداشت که سال ها افزایش نرخ بیکاری و تنش ها و اختلافات نژادی منجر به شورش های ۱۹۶۷ شد که خود زمینه ساز ورشکستگی بزرگ ۲۰۱۳ بود.

خاطره مونترال که برای جبران ضررهایش بعد از میزبانی المپیک به اعمال مالیات اضطراری تنباکو نیاز داشت و یا منظره علف های هرز که در استادیوم جدید بیس بال در آتن سبز شده بود، اکنون با تصاویری از گزارشگران بشاش و خوشرو و مراسم پر زرق و برق افتتاحیه جایگزین شده است.

المپیک دوباره با جلال و شکوه قد علم کرده و بزرگترین علاقه مندان به کسب میزبانی اش در ۲۰۲۰ در آن سر دنیا به رقابت می پردازند.

نمایندگان مادرید، توکیو و استانبول، سه نامزد برتر برای کسب میزبانی المپیک ۲۰۲۰ به بوینوس آیرس می روند تا در مقابل کمیته المپیک توانمندی های خود را در آخرین مرحله گزینش به نمایش بگذارند. اما چطور شده است که مادرید از دو شهر دیگر بیشتر توجه برگزارکنندگان این مسابقات را جلب کرده است.

هر سه آنها قبلا هم به این مرحله رسیده بودند. استانبول در ۲۰۰۰ در این مرحله شکست خورد، پایتخت اسپانیا در ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹، و ابر شهر ژاپنی که یک بار در ۱۹۶۴ میزبان المپیک بود، در ۲۰۱۶ رای کافی نیاورد.

Image caption هر سه شهر قبلا هم به این مرحله رسیده بودند

تصویر اولین کشور مسلمان برای میزبانی بازی ها، واقع در مرز تاریخی بین اروپا و آسیا، آنقدر جالب توجه بود که استانبول را از همان ابتدا به یکی از شهرهای محبوب برای میزبانی تبدیل کرد.

اما هنوز کسی در مورد اینکه در مراسم رای گیری ۷ سپتامبر کدام شهر شانس بیشتری دارد، صحبت نکرده است.

رابرت لیوینگستون، مورخ المپیک و روزنامه نگار که سایت معتبر گیمز بیدز را راه اندازی کرده است می گوید که "هیچوقت شاهد رقابتی چنین تنگاتنگ" نبوده است.

او می گوید: "همه شهرها داستان های موجه و قانع کننده ای دارند اما هیچکدام برجسته تر از دیگری نیست."

استانبول ظاهرا دارای همه عناصر جذاب است؛ مناظر فریبنده، اقتصاد در حال رشد و جمعیت جوان.

اما بعد از آنکه پلیس ضد شورش در ماه ژوئن با گلوله های پلاستیک، گاز اشک آور و ماشین های آب پاش به میدان تقسیم یورش برد و جمعیت تظاهر کننده را پراکنده کرد، همه به میزان ثبات این کشور شک کردند. به ویژه با وجود همسایگانی چون ایران، عراق و سوریه.

علاوه بر آن نگرانی هایی که در مورد سیستم حمل و نقل استانبول وجود دارد و جنجالی که بر سر استفاده ورزشکاران این کشور از مواد نیروزا در آستانه رقابت های دو و میدانی قهرمانی جهان برپا شد، معمولا کافی است که تقاضای میزبانی این شهر رد شود.

این امر که کسی حاضر به این کار نشده نشان می دهد که رقابت جوانمردانه است و تا آخرین نفس ادامه دارد.

توکیو در مراکز شرط بندی دارای شانس بیشتری برای برنده شدن است و طبق رتبه بندی دو شاخص که میزان شایستگی هر نامزدی را اندازه گیری و طبق بندی می کند نیز کمی از دو شهر دیگر جلوتر است.

اما این علائم مثبت هشدارهایی هم با خود به همراه دارد.

توکیو دارای منابع مالی غنی و برنامه ریزی خوبی است. اما میزان فعالیت هایش برای کسب میزبانی المپیک تا حدودی کمرنگ بوده است که احتمالا منعکس کننده نگرانی ها در داخل کشور بابت سازماندهی چنین رقابت هایی است.

کمیته بین المللی المپیک به این امر واقف است که برگزار کردن بازی ها ممکن است از نظر بسیاری غیر ضروری تلقی شود. به همین دلیل مایل است که نظر عموم مردم در داخل کشور نسبت به برپایی این مسابقات مثبت باشد.

سال پیش نتیجه نظرسنجی ها در توکیو نسبت به میزبانی بازی ها بسیار منفی بود اما آمار اخیر نشان می دهد که ۹۰ درصد از مردم حال موافق برگزاری المپیک هستند. اما خاطره مخالفت های اولیه در اذهان باقی مانده است.

همچنین خاطره بحران هسته ای در این کشور از یاد نرفته است. اخیرا، سونکازو تاکدا، سرپرست تیم تلاش برای میزبانی توکیو و یکی از اعضای کمیته بین المللی المپیک در بوئنوس آیرس گفت: "میزان آلودگی به مواد رادیو اکتیو پایین است و برای سلامتی خطری ایجاد نمی کند."

آقای تاکدا که روز چهارشنبه ۴ سپتامبر در بوئنوس آیرس سخن می گفت ادامه داد: "۳۵ میلیون نفر جمعیت توکیو در شرایطی عادی زندگی می کنند و هیچ مشکلی وجود ندارد. حتی بر روی یک نفر هم در توکیو تاثیر نگذاشته است. توکیو و فوکوشیما ۲۵۰ کیلومتر باهم فاصله دارند."

احتمالا حرف آقای تاکدا درست است. تا ۲۰۲۰، هفت سال دیگر هم مانده است. اما اینکه می گوید "هیچ مشکلی وجود ندارد" درست نیست.

پس می ماند مادرید

Image caption بعد از آنکه اعلام شد لندن میزبانی المپیک 2012 را برعهده دارد، مردم برای جشن و پایکوبی به میدان ترافالگار لندن ریختند

با تجربه زیادی که در برگزاری و میزبانی رویدادهای ورزشی دارد و با محبوبیتی که در میان سایر اعضای اروپایی در کمیته بین المللی المپیک دارد، تقاضای نامزدی مادرید نیازمند کمترین میزان خلاقیت (۸۰ درصد ورزشگاه ها ساخته شده اند) و کمترین هزینه است.

اما آقای لیوینگستون می گوید که این لزوما چیز خوبی نیست.

او در این باره توضیح داد: "کمیته بین المللی المپیک از چیزهای ارزان خوشش نمی آید. این کمیته دوست دارد بناهایی به احترام المپیک ساخته شود."

در ضمن بودجه کم مادرید توجه همه را به پاشنه آشیل اسپانیا که همان اقتصاد بیمارش است، جلب کرده است.

البته مادرید هم به نوبه خود با به کار گرفتن کارشناسان اقتصادی اش و بررسی های آنها به رای دهندگان در بوئنوس آیرس نشان خواهد داد که چشم انداز اقتصاد اسپانیا در دراز مدت آنطور هم که به نظر می آید بد نیست و همانطور که تجربه لندن ثابت کرد، بازی ها را در دوران رکود هم می توان برگزار کرد.

Image caption مادرید برای میزبانی بازی های 2012 از لندن شکست خورد

لیوینگستون فکر می کند که این استدلال احتمالا مادرید را در دور اول رای گیری نجات می دهد.

یکی از اعضای المپیک که برای برنده شدن لندن برای میزبانی المپیک فعالیت می کرد می گوید: "شما در رقابت با دوستانتان در این رای گیری برنده نمی شوید. شما در رقابت با کسانی برنده می شوید که از شما خوششان نمی آید."

او با به یاد آوردن رای گیری در سنگاپور گفت: "اگر لندن در برابر مادرید قرار داشت ما قطعا می باختیم. اما وقتی ما در برابر پاریس قرار گرفتیم، توانستیم بیش از پاریس به عنوان گزینه سوم و چهارم بسیاری از رای دهندگان رای کسب کنیم."

دانکن مک کی، سردبیر سایت اینساید گیم می گوید: "لندن از مادرید می ترسید اما لندن نهایتا در کسب آرای کسانی که در زمره هسته اصلی هوادارانش نبودند، موفق تر بود."

او افزود: "من فکر می کنم مادرید درس خود را با این تجربه آموخت. فراموش نکنیم که آنها پرنس فیلیپ را هم دارند که در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون، پرچم اسپانیا را با خود حمل کرد. اعضای کمیته المپیک از این مسئله شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته اند."

همه این عناصر جزئی هستند که مادرید را با فاصله کمی از دو شهر دیگر نزد کمیته المپیک محبوب تر می کند و لااقل به احتمال زیاد، وارد مرحله دور دوم رای گیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط