توکیو میزبان المپیک ۲۰۲۰ شد

Image caption ژاک روخه رئیس کمیته بین المللی المپیک توکیو را به‌عنوان میزبان بازی‌های تابستانی 2020 معرفی کرد

توکیو با رای اکثریت اعضای کمیته بین المللی المپیک به‌عنوان میزبان بازی‌های تابستانی و پارالمپیک ۲۰۲۰ انتخاب شد.

توکیو در آخرین رای گیری کمیته بین المللی المپیک برای انتخاب میزبان بازی‌های تابستانی ۲۰۲۰، توانست ۶۰ رای از ۹۶ رای اعضای این کمیته را کسب کند و استانبول تنها ۳۶ رای کسب کرد.

پایتخت ژاپن پیش از این در ۱۹۴۰ میزبان المپیک بود ولی بازی‌های تابستانی آن سال به دلیل جنگ جهانی دوم لغو شد.

یکی از دلایل موفقیت توکیو در کسب میزبانی المپیک ۲۰۲۰، تاکید شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در مراسم معرفی ارائه برنامه این شهر بر حل مسئله نشت رادیو اکتیو از نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما بود.

آقای آبه پس از انتخاب توکیو به عنوان میزبان المپیک ۲۰۲۰ گفته است:"من می خواهم از همه اعضای حرکت المپیک تشکر کنم، ما میزبان بازی تابستانی بی نظیری خواهیم بود."

پایتخت ژاپن نخستین شهر آسیایی است که برای دومین بار به‌عنوان میزبان المپیک انتخاب شده است.

توکیو در رای گیری اولیه اعضای کمیته بین المللی المپیک بیشترین رای را به دست آورد ولی نتوانست اکثریت آراء را به خود اختصاص دهد.

مادرید پس از اولین دور رای گیری اعضای کمیته بین المللی المپیک، به دلیل اینکه نتوانست رای لازم را به دست بیاورد، نامش از بین سه کاندیدای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ حذف شد.

پایتخت اسپانیا و استانبول در رای گیری بسیار نزدیک به یکدیگر بودند ولی در نهایت مادرید در رای گیری دوم با کسب تنها ۴۵ رای در مقابل ۴۹ رای استانبول، نتوانست رای لازم را به دست بیاورد.

مادرید، توکیو و استانبول سه شهری که خواستار میزبانی المپیک ۲۰۲۰ بودند، امروز و در صد و بیست و پنجمین کنگره کمیته بین المللی المپیک، در بوینوس آیرس با ارائه برنامه‌ها دلایل خود را درباره اینکه چرا باید میزبان المپیک باشند، برای اعضای این کمیته تشریح کردند.

استانبول اولین شهری بود که نمایندگان آن برنامه خود را برای اعضای کمیته بین المللی المپیک تشریح کردند.

پیشنهاد استانبول برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰، پنجمین تلاش ترکیه برای میزبانی بازی‌های تابستانی در ۲۰ سال اخیر بود.

سایه دوپینگ

تمرکز استانبول در برنامه پیشنهادی خود برای میزبانی المپیک بیشتر روی آسیایی-اروپایی بودن این شهر، ویژگی‌های تاریخی و چند فرهنگی بودن مردم ساکن این شهر بود.

کارزار شهر استانبول برای گرفتن میزبانی المپیک از درگیری‌ها بین مخالفان دولت و نیروهای پلیس در میدان تقسیم ضربه خورد، اما این تنها نکته منفی برای میزبانی استانبول نبود، دوپینگ ۳۱ نفر از ورزشکاران این کشور یکی دیگر از رخدادهای بدی بود که میزبانی استانبول را تحت تاثیر قرار داد.

نمایندگان شهر استانبول در برنامه ارائه خود بیشتر روی نقاط قوت ترکیه تکیه کردند، مسائلی مثل؛ قدرت اقتصادی، ایجاد انگیزه برای نسل‌های آینده ورزشکاران و این نکته که بازی‌های المپیک می‌تواند باعث صلح در منطقه شود.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، یکی از هیات نمایندگی استانبول برای میزبانی بازی‌های تابستانی ۲۰۲۰ در این مراسم گفت: "اعطای میزبانی بازی‌های تابستانی به ترکیه، سرزمین جوانان و شهر هشت هزار ساله استانبول، شهری که دو قاره به هم می‌رسند، تجسم واقعی روحیه المپیک است."

توکیو دومین شهری بود که نمایندگان توکیو برنامه‌های خود را برای اعضای کمیته بین المللی المپیک ارائه کردند .

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در سخنرانی خود تاکید کرد که این کشور محل امنی برای برگزاری المپیک است.

پس از سونامی و زمین لرزه‌ شدید ژاپن در سال ۲۰۱۱، نگرانی‌های متعددی درباره نشت مواد رادیو اکتیو از نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما مطرح شد ولی آقای آبه با تاکید بر امن بود ژاپن و شهر توکیو گفت: "آن موضوع تمام شده است و هرگز به شهر توکیو آسیب نخواهد زد."

در برنامه‌های پیشنهادی نمایندگان توکیو بر این نکته تاکید شد که تست دوپینگ هیچ کدام از ورزشکاران ژاپنی در دوسال اخیر مثبت نبوده است.

نمایندگان ژاپن در مراسم معرفی توکیو، اعلام کردند که در حال حاضر با تعداد زیادی از حمایت کننده‌های مالی به توافق رسیدند که از نظر تعداد در تاریخ المپیک رکوردساز خواهد بود.

نمایندگان اسپانیا و شهر مادرید امید زیادی برای میزبانی المپیک ۲۰۲ داشتند، نمایندگان مادرید آخرین گروهی بودند برنامه خود را ارئه دادند.

اسپانیا با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد از مراکز ورزشی و استادیوم‌ها آماده و در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مادرید را شهری"توریستی و پرشور" معرفی کردند.

ماریانو روخای، نخست وزیر اسپانیا در این مراسم گفت: "این مناسب ترین المپیک از نظر هزینه در تاریخ خواهد بود، مادرید می تواند بدون هیچ خطر برای حرکت المپیک، میزبان این بازی‌ها باشد."

اما پس از از بین رفتن ۲۰۰ بسته نمونه خون در پرونده دوپینگ پورتو، سوال‌های متعدد درباره سیاست این کشور در مقابله با دوپینگ بوجود آمده است.

مطالب مرتبط