فینال تنیس آزاد آمریکا؛ رویارویی دو ابرقهرمان

نادال و جوکوویچ
Image caption جوکوویچ (چپ) و نادال در حال حاضر به ترتیب نفرات اول و دوم تنیس مردان جهان هستند

باز هم رویارویی دو ابر قهرمان تنیس مردان، نواک جوکوویچ و رافائل نادال، اینبار در فینال مسابقات آزاد آمریکا.

روز شنبه و در طی مسابقات مرحله نیمه پایانی تنیس آزاد آمریکا، نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان از صربستان به سختی توانست از سد حریف سوئیسی خود استنیسلاس واورینکا بگذرد تا خود را برای چهارمین سال متوالی به فینال مسابقات آزاد آمریکا برساند، جایی که وی تنها یک بار در سال ۲۰۱۱ موفق به قهرمانی در آن شده است.

در آن سوی جدول مسابقات نیز نفر دوم تنیس جهان، رافائل نادال اسپانیایی، قهرمان این مسابقات در سال ۲۰۱۰، در دیداری نه چندان سخت حریف روزهای کودکی خود، ریشارد گسکه فرانسوی را در ۳ ست پیاپی شکست داد تا برای سومین بار حریف رقیب دیرینه اش نواک جوکوویچ در دیدار پایانی این مسابقات شود.

در اولین دیدار این دو در سال ۲۰۱۰ نادال توانست جوکوویچ را در ۴ ست مغلوب کند اما سال بعد از آن، این جوکوویچ بود که نادال را از رسیدن دوباره به مقام قهرمانی مسابقات آزاد آمریکا باز داشت و خود قهرمان شد.

این ۳۷ مین دیدار این دو در رقابت های حرفه ای تنیس مردان است، در ۳۶ دیدار گذشته سهم نادال و جوکوویچ از پیروزی به ترتیب ۲۱ و ۱۵ مسابقه بوده است. لازم به ذکر است که بیشتر پیروزی های نادال در برابر جوکوویچ بر روی زمین های خاکی، جایی که وی متخصص آن شمرده می شود، بوده است. اما این مسابقات بر روی زمین های سخت (Hard Courts) برگزار می شود که جوکوویچ بر روی آن ۱۱ به ۶ از نادال پیش است.

دیدار این دو بازیکن همواره به واسطه رالی های طولانی و امتیازهای نفس گیر بسیار مورد توجه تماشاگران و علاقه مندان این ورزش قرار می گیرد به خصوص که این رویارویی و نبرد در طول مسابقات بزرگ چهارگانه سال موسوم به گرند اسلم ها باشد. در آخرین دیدار این دو در یک گرند اسلم که بهار امسال در نیمه پایانی مسابقات آزاد فرانسه رخ داد، نادال در ست پنجم بعد از یک بازی نفس گیر و تماشایی با نتیجه ۹ بر ۷ به سختی از سد جوکوویچ گذشت.

این دو همچنین رکورد طولانی ترین فینال یک گرنداسلم را در سال ۲۰۱۲ با برگزاری دیدار فینال مسابقات آزاد استرالیا که ۵ ساعت و ۵۳ دقیقه طول کشید به نام خود ثبت کردند!

نادال که به پادشاه زمین های خاکی شهره است، امسال رکورد بی نظیر و دور از انتظاری بر روی زمین های سخت از خود بر جای گذشته است، ۲۱ پیروزی بدون باخت! او امسال در سه تورنومنت مسترز روی زمین های سخت، یعنی در ایندین ولز، مونتریال و سینسیناتی قهرمان شده است که قهرمانی در مورد آخر به علت نامناسب بودن برای سبک بازی نادال (زمین های سینسناتی جزو زمین های سریع تنیس محسوب می شوند و نادال به طور کلی بر روی زمین های کند تر مانند زمین های خاکی بهتر بازی می کند) شگفتی بسیاری از کارشناسان این ورزش را موجب شد. این نکته از دید جوکوویچ، حریف وی نیز غافل نماند. او در اینباره چنین گفت: "او یک مبارز واقعی است و برای هر توپی می جنگد، او این روزها احتمالا بهترین بازی های عمر ورزشی خود بر روی زمین های سخت را انجام می دهد."

آخرین دیدار این دو بر روی زمین های سخت حدود یک ماه پیش در نیمه پایانی رقابت های تنیس مسترز کانادا انجام شد که با برتری ۲ بر ۱ نادال همراه بود.

دلایل زیادی برای موفقیت های اخیر نادال بر روی زمین های سخت شمرده می شود که استفاده بیشتر از فورهند های مستقیم (Down the Line) و زودتر ضربه زدن (Early Taking) از مهم ترین آنهاست، نادال امسال سعی می کند بیشتر در درون زمین بازی کند و کمتر طبق عادت تنیس بازان متخصص زمین های خاکی که علاقه به دفاع کردن با فاصله زیاد از پشت خط انتهایی زمین (Baseline) دارند، عمل کند و در عوض سعی می کند با گام نهادن به درون زمین و زدن ضربات تهاجمی فرصت را از حریفان خود بگیرد. این همان نکته ای است که وی در مصاحبه اش نیز به آن اشاره می کند: "من باید تهاجمی بازی کنم، تنها از این طریق است که ممکن است شانسی برای برد در برابر جوکوویچ داشته باشم."

از آن طرف جوکوویچ که سبک تنیسش همواره در سال های گذشته برای نادال مشکل ساز بوده مصمم به پیروزی است و درباره بازی پیش رو چنین میگوید: "او (نادال) با اعتماد به نفس بازی میکند، اما من می دانم چطور در برابرش بازی کنم."، او همچنین اضافه کرد: "من بیشتر موفقیت هایم را در زمین های سخت کسب کرده ام، قبلا دو بار با نادال در آزاد آمریکا بازی کرده ام و میدانم که برای شکست دادن وی چکار باید بکنم."

نکته کلیدی برای جوکوویچ در بازی پیش رو ضربات بکهند است، ضربه ای که از سال ۲۰۱۱ تا اوایل سال ۲۰۱۲ به وی کمک کرد تا ۷ بار متوالی نادال را در فینال های مختلف مغلوب خود کند، او باید بتواند کمترین خطای ممکن را از سمت بکهندش بدهد تا بتواند در برابر فورهند آتشین نادال که اسلحه اصلی او به حساب می رود مقاومت کند. خبر ناراحت کننده برای جوکوویچ این است که در طول تورنمنت جاری بکهندش آمار راضی کننده ای از خود بر جای نگذاشته است، ۷۰ خطا (Unforced Error) در برابر تنها ۳۲ ضربه برنده (Winner).

جدول رده بندی و رقابت برای صدر نشینی در آن نیز این روزها بسیار حساس و نزدیک شده است. نادال با از پیش رو برداشتن جوکوویچ در این مسابقه هم نمی تواند شماره یک تنیس جهان شود، اما پیروزی اش در این مسابقه تنور رقابت برای تصاحب جایگاه شماره اولی در طول ماههای پایانی سال را همچنان گرم نگه می دارد.

مطالب مرتبط