رئیس جدید کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب شد

Image caption توماس باخ (سمت چپ)، ریاست کمیته بین‌المللی المپیک را از ژاک روخه (سمت راست) تحویل گرفت

در آخرین روز از صد و بیست و پنجمین جلسه کمیته بین‌المللی المپیک در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، نهمین رئیس کمیته المپیک انتخاب شد.

از بین شش نامزد تصدی ریاست کمیته بین‌المللی المپیک، اعضای این کمیته، توماس باخ را برای یک دوره هشت ساله انتخاب کردند.

آقای باخ، متولد سال ۱۹۵۳ در آلمان است و قهرمانی المپیک ۱۹۷۶ در رشته شمشیربازی را در کارنامه خود دارد. او همچنین در سال ۱۹۷۷ به مقام قهرمانی جهان در این رشته دست یافت.

رئیس جدید کمیته المپیک که سال ۱۹۹۱ به عضویت کمیته بین‌المللی المپیک در آمد فارغ التحصیل حقوق و سیاست از دانشگاه وورتسبورگ آلمان است.

مدیریت و عضویت در هیات مدیره شرکت‌های مختلف از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای توماس باخ است. او همچنین ریاست اتاق بازرگانی و صنعتی عرب-آلمان را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

توماس باخ که پیش از انتخابات به عنوان محبوب‌ترین نامزد شناخته می‌شد، از طرف بعضی روزنامه‌ها، به نقل از یک برنامه مستند که از یک تلویزین آلمانی پخش شد، به "استفاده از دستکش نم‌دار برای فریب دادن دستگاه الکرونیکی امتیاز دهی در مسابقات شمشیربازی دهه ۷۰ میلادی" متهم شد.

او همچنین در این برنامه به "استفاده از نفوذ شیخ احمد فهد الصباح، عضو خانواده سلطنتی کویت، برای لابیگری بین اعضای کمیته بین‌المللی المپیک به منظور جلب حمایت آنها" متهم شده است.

شیخ احمد فهد الصباح از چهره‌های با نفوذ بین اعضای کمیته بین‌المللی المپیک است. او در حال حاضر رئیس کمیته المپیک آسیا است.

سخنگوی آقای باخ تمام اتهامات وارده را "بی اساس" خواند. پس از آن توماس باخ هم گفت که "چیزی برای اضافه کردن [به سخنان سخنگویش] ندارد".

توماس باخ، جانشین، ژاک روخه مدیر بلژیکی کمیته بین‌المللی المیک شد؛ آقای روخه امروز بعد از ۱۲ سال ریاست کمیته المپیک، از این مقام بازنشسته شد.

مطالب مرتبط