رئیس فیفا: شاید با انتخاب قطر برای میزبانی جام جهانی اشتباه کرده باشیم

سپ بلاتر

سپ بلاتر، رئیس فیفا، در مصاحبه با وب‌سایت اینساید ورلد فوتبال گفت: "ممکن است که ما با انتخاب قطر به عنوان میزبان جان جهانی ۲۰۲۲ اشتباه کرده باشیم."

این انتخاب از ابتدا با مخالفت‌هایی رو به رو شد؛ حتی برخی قطری‌ها را متهم به پرداخت رشوه کردند، ادعایی که توسط مسئولان فوتبال قطر رد شد.

یکی از اشکالاتی که به انتخاب فیفا گرفته می‌شود، وضعیت نامناسب آب و هوای قطر در تابستان است؛ دمای هوای قطر در تابستان تا ۵۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد.

پیشنهاد قطری‌ها برای رفع مشکل بالا بودن دمای هوا، استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا و رساندن دمای ورزشگاه به ۲۷ درجه سانتیگراد بود.

اما آقای بلاتر اواسط ماه ژوئیه سال جاری، ۲۰۱۳، با ارائه طرحی خواستار انتقال زمان برگزاری از تابستان به زمستان ۲۰۲۲ شد.

اولین مخالفت‌ها از طرف، ریچارد اسکودامور، مدیر اجرایی لیگ برتر انگلستان مطرح شد که زمان اجرای جام را با اوج فعالیت‌های لیگ همزمان دید و مدعی شد که با این اتفاق "لیگ‌های برتر دچار میلیون‌ها دلار خسارت خواهند شد".

اخیرا هم گرِگ دایک، رئیس جدید فدراسیون فوتبال انگلستان برگزاری جام جهانی در تابسان قطر را "غیر ممکن" دانسته و گفته است که جامعه فوتبال به "غیر ممکن بودن" برگزاری جام جهانی در تابستان پی برده و باید زمان یا مکان جام را تغییر بدهد.

با این‌همه سپ بلاتر در مصاحبه اخیرش از حق کشور‌های غیر اروپایی و آمریکای جنوبی برای میزبانی جام جهانی دفاع کرده است.

او با اشاره به این که جام جهانی بزرگترین اتفاق فیفا است گفت: "ما اروپایی‌ها که هستیم که بخواهیم جام جهانی فقط تامیین کننده نیازهای ۸۰۰ میلیون اروپایی باشد؟"

او در ادامه گفت: "فکر می‌کنم زمان آن رسیده باشد که اروپا درک کند که دیگر حکمران جهان نیست و قدرت‌های امپراطوری سابق اروپا دیگر توانایی متقاعد گردن جهان برای برآورده کردن اراده اروپا را ندارد."

رئیس فیفا با اشاره به جهانی شدن ورزش فوتبال و بیرون آمدن این ورزش از انحصار اروپا و آمریکای جنوبی اضافه می‌کند: "ما باید با طرفین ذینفع در فیفا وارد گفتگو بشویم و از همه اعضا مشورت بگیریم."

آقای بلاتر ابراز امیدواری کرد که کمیته اجرایی فیفا، در جلسه ماه آینده، پیشنهادش را برای انتقال زمان برگزاری جام جهانی با جدیت دنبال کند.

او در عین حال بر نیاز جدی به بررسی زمان برگزاری بازی‌های باشگاهی و تاثیری که ممکن است از برگزاری جام جهانی در زمستان بگیرند نیز تاکید کرد.

روز ۲ سپتانبر ۲۰۱۰، کمیته اجرایی فیفا، از بین کشورهای قطر، آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا، قطر را به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ انتخاب کرد.

مطالب مرتبط