لیگی که همسو با تیم ملی نیست

Image caption استقلال پیش از بازی برگشت مقابل بوریرام تایلند با ذوب آهن باید روبرو شود

لیگ برتر فوتبال ایران به هفته نهم رسید. بعد از داربی بزرگ پایتخت که با کیفیت بسیار پایین موجب دلخوری بیشتر فوتبال دوستان ایرانی شد، رفتن ناگهانی کارلوس کی روش از ایران و مطرح شدن شایعاتی درباره احتمال استعفای او، باعث نگرانی فوتبال دوستان شده است.

در حالی که بیشتر کشورهای دنیا درگیر مسابقات بین المللی و یا دوستانه جهت امادگی درجام جهانی برزیل بودند، فوتبال ایران درگیر بازی سنتی استقلال و پرسپولیس بود.

یک بار دیگر کیفیت بسیار پایین این بازی نشان از فقر فوتبال ایران در مسائل تاکتیکی و تکنیکی بود. سرمربی تیم ملی از شرایط فوتبال ایران بسیار ناراضی است و در مصاحبه ای پیش از بازی هفته گذشته نیز به روشنی این موضوع را تائید کرد.

کی‌روش از نداشتن برنامه مدون در فدراسیون فوتبال گله مند است. سمربی تیم ملی ایران از اینکه هرکس به فکر منافع خود است و کمتر به شرایط تیم ملی فکر می‌کند،نگران است.

برگزاری منظم لیگ می‌تواند در پیشرفت فوتبال هرکشوری موثر باشد اما با نگاهی به شرایط تیم‌های حاضر در لیگ و کیفیت تیم‌ها، نتیجه می‌گیریم که مشکلات فوتبال ایران هنوز پابرجاست

آقای کی‌روش به‌خوبی از ضعف فوتبال ایران آگاهی دارد و قصد دارد با اردوهای بلند مدت توان بدنی بازیکنان ایرانی را افزایش دهد تا در مقابل تیم‌های قدرتمند و درجه یک دنیا با دوندگی بی امان بازیکنانش کمبودهای تکنیکی و تاکتیکی تیم ملی را برطرف کند.

گروهی با بیان این موضوع که اردوهای بلند مدت درفوتبال روز دنیا منسوخ شده است با استراتژی کاری آقای کی روش مخالفت می‌کنند. باید در نظر داشت در مورد تیم‌های کاملا حرفه ای که تمامی مسائل حرفه ای فوتبال را رعایت می‌کنند این موضوع درست است اما درمورد فوتبال ایران و بازیکنانش که هنوز به تفکر حرفه ای گری نرسیده اند اردوی بلند مدت می‌تواند بسیار مثمرثمرباشد.

بازیکنان فوتبال ایران از علم تغذیه و استراحت کافی اگاهی کامل ندارند و مسافت کوتاه پیموده شده در فوتبال ایران در مقایسه با فوتبال حرفه ای دنیا نیز نمایانگر همین ضعف فوتبال ایران است.

اردوهای بلند مدت در دوهه گذشته زمانی که من در اردوهای تیم ملی حضور داشتم بسیار رایج بود و به نتایج خوبی نیز منتهی می‌شد.

شاید برگزاری منظم لیگ و بازی‌های هفتگی در افزایش توان بدنی بازیکنان تاثیرگذار باشد و نیازی به اردو نباشد اما لیگ ایران نشان داده است که در این دو دهه تغییری در توان بدنی و تکنیکی بازیکنان ایرانی حاصل نشده است وتا حدود زیادی نیز کاهش یافته است.

به همین دلیل باید به تفکرات سرمربی تیم ملی احترام بگذاریم و اجازه دهیم تا در یک سال باقی مانده از قرارداد او تمامی برنامه های کاری خود را پیاده کند. مطمئنا در این مورد ضرری متوجه فوتبال ایران نمی شود.

بازی‌های مهم هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران:

استقلال- ذوب آهن

استقلال پیش از پرواز به تایلند پنج شنبه در فولادشهر به دیدار ذوب آهن اصفهان می رود.

امیر قلعه نویی به صراحت بیان کرده که قصد دارد به بازیکنان کلیدی اش در این بازی استراحت دهد.

به همین دلیل استقلال با ترکیبی کاملا متفاوت در این دیدار ظاهر می شود. این موضوع از دو جنبه به سود استقلال است.

علاوه بر اینکه این مسابقه بهترین فرصت برای بازیکنان ذخیره استقلال است تا توانایی های خود را نشان دهند، کادر فنی نیز می‌تواند در بازی‌های مهم آینده دخیره های مطمئنی را در اختیار داشته باشد.

ذوب آهن در هفته های گذشته به تکامل تاکتیکی رسیده است و در بازی گذشته نیز بازی خوبی ازخود به‌نمایش گذاشت و تنها توانایی فردی بختیار رحمانی باعث شد تا این تیم در اهواز بازی خود را واگذارکند.

لوکا بوناچیچ با تلفیقی از جوانان و با تجربه ها از ذوب آهن تیمی کاملا با کیفیت ساخته است. در ترکیب تیمی ذوب آهن اکبر ایمانی مغز متفکر این تیم است او با حفظ توپ عالی و ضربه زدن با هر دو پا نوید هافبک خلاق را در فوتبال ایران می دهد.

در کنار او مرتضی تبریزی و احسان پهلوان دیگر جوانانی هستند که می‌توانند دردسرهای فراوانی را برای آبی پوشان رقم زنند.

تراکتورسازی- ملوان

ملوان پنج شنبه در تبریز به دیدار تراکتور سازی می رود.

اسکوچیچ مربی ملوان هنوز نتوانسته با شرایط شهر انزلی کنار بیاید اما در روند تاکتیکی این تیم نیزمشکلات فراوانی دیده می‌شود.

خط دفاعی ملوان اصول اولیه دفاعی را رعایت نمی کنند. گل اول سایپا مقابل ملوان در انزلی ضعف مفرط این تیم در زمان دفاع را کاملا نشان می داد.

اگر ملوان نتواند ضعف خود را در این دیدار برطرف کند در مقابل بازیکنان تکنیکی تراکتور شانسی نخواهد داشت.

تراکتور در بازی‌های خارج از خانه شرایط بهتری دارد. بازی تهاجمی و زیبای این تیم در قم نشان دهنده کیفیت بالای این تیم است.

علی کریمی بدون تردید مهره ای ارزشمند در میانه میدان است. در کنار او احمد زاده جوان نیز این روزها عصای دست آقای جلالی شده است.

با بازگشت دقیقی و همکاری خوب او با انصاریفرد خط حمله تراکتور بسیار خطرناک شده است. این دو بازیکن با همکاری یکدیگر قادرند دروازه هر تیمی را بازکنند.

استقلال خوزستان- سپاهان

عبدالله ویسی جمعه در اهواز میزبان سپاهان است. ویسی بعد از پیروزی مقابل استقلال و تساوی خارج از خانه با گسترش فولاد تا حدودی از بحران اولیه خارج شده است و دوست ندارد با شکست در این دیدار به شرایط قبلی بازگردد.

میداوودی دوباره به شرایط خوب خود بازگشته و با گلزنی در تبریز اعتماد به‌نفس بیشتری نیز گرفته است.

این بازی فرصت خوبی برای اوست تا با گلزنی مقابل سپاهان امیدهای خود را برای بازگشت به تیم ملی دوباره زنده کند.

سپاهان هنوز نتوانسته از شرایط بد خود فاصله بگیرد. مشکل سپاهان نبود هافبکی طراح در میانه میدان است.

جباری و نویدکیا به‌دلایل انضباطی و مصدومیت در این دیدار حضور ندارند و کرانچار باید هرچه زودتر مشکل تاکتیکی تیمش را برطرف کند.

مس – فولاد

این آخرین بازی محمود یاوری در سمت سرمربیگری در کرمان است.

جناب سرهنگ بعد از این بازی به نیمکت فجر باز می گردد تا جانشین پیروانی شود. مس بازی گذشته مقابل نفت در دفاع بسیار ضربه پذیر نشان می داد.

در بیشتر صحنه های بازی خط دفاعی این تیم فاقد عمق لازم بودو دروازه بان این تیم بیشتر موارد در شرایط تک به تک قرار می‌گرفت.

هافبک‌های مس باید مزاحم بازیسازی خط میانی فولاد شوند که کار سختی به‌نظر می رسد.

فولاد بعد از شکست مقابل پرسپولیس توانست با شکست ذوب آهن در اهواز به شرایط خوب خود باز گردد.

در این تیم بختیار رحمانی با تکنیک منحصربه‌ فرد خود می‌تواند تحت هر شرایطی گره بازی را باز کند.

در کنار او شهاب کرمی نیز نشان داده که آینده ای روشن در نقش هافبک دفاعی پیش رو دارد.

پرسپولیس – گسترش فولاد تبریز

بدون تردید گسترش تا به حال پدیده لیگ برتر است. این تیم با دوندگی در تمامی نقاط زمین و داشتن بازیکنان جوان و با انگیزه دردسرهای فراوانی برای حریفانش بوجود آورده است.

مهرداد بایرامی در ترکیب گسترش علاوه بر نقش گلزنی بازیکنی بسیار تکنیکی و دونده است که می‌تواند هر لحظه خط دفاعی پرسپولیس را به دردسر بیندازد.

پرسپولیس جمعه در آزادی به‌دنبال شکست دادن این تیم تبریزی است.

با اضافه شدن خلعتبری و خلاقیت‌های فردی او ضریب تهاجمی قرمزپوشان افزایش یافته و با بازگشت عالیشاه و پیام صادقیان مثلث خطرناکی در سیستم تهاجمی پرسپولیس بوجود می آید که یاران رسول خطیبی باید خیلی خوش شانس باشند تا بتوانند تهران را با امتیاز ترک کنند.