آخرین رده‌بندی فیفا؛ ایران تیم دوم آسیا

Image caption تیم ملی ایران با وجود نداشتن بازی دوستانه و رسمی در جدول رده بندی فیفا چهار پله صعود کرده است

تیم ملی فوتبال ایران در آخرین رده بندی فیفا با چهار پله صعود، در رتبه ۴۷ قرار گرفته است، ایران پس از ژاپن در رده دوم آسیا قرار دارد.

پس از صعود تیم ملی فوتبال ایران به رقابت‌های جام جهانی برزیل در خرداد ماه سال جاری تیم ملی هیچ گونه بازی دوستانه و رسمی نداشته و همین مسئله در صعود تیم ملی در رده بندی فیفا بی‌تاثیر نبوده است.

ژاپن با کسب ۶۷۱ امتیاز و با وجود پنج پله سقوط همچنان رتبه اول را به خود اختصاص داده‌ و استرالیا و ازبکستان در رتبه‌های سوم و چهارم قرار دارند.

افغانستان با پیروزی‌های متعدد در بازی‌های جنوب شرق آسیا، با هفت پله صعود جایگاه نوزدهم را به خود اختصاص داده است.

در رده بندی کلی فیفا، اسپانیا همچنان در صدر قرار دارد، این تیم پس از دو قهرمانی در جام ملت‌های اروپا و جام جهانی آفریقای جنوبی، از ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ صدر جدول را در اختیار گرفته است.

در جایگاه دوم آرژانتین با توجه به صعود به جام جهانی و عملکرد خوبش در ماه گذشته جای آلمان را گرفته و این تیم به رده سوم سقوط کرده است.

اروگوئه با جهشی ۱۰ پله‌ای به جمع ده تیم برتر جهان پیوسته است. این تیم برای راهیابی به جام جهانی رقابتی نزدیک با ونزوئلا و اکوادور دارد.

انگلستان با سه پله سقوط در جایگاه هفدهم جهان قرار گرفته؛ پایین ترین رده‌ در دوازده سال اخیر.

بلژیک با بازیکنانی که هر کدام در تیم‌های تراز اول اروپا بازی می‌کنند، به صعود در جدول رده بندی فیفا ادامه داده و با چهار پله جهش در رتبه ششم جهان ایستاده است.

نحوه محاسبه امتیاز در رده بندی فیفا هر ماه و بر اساس نتایج، اهمیت بازی و قدرت تیم مقابل است.