ششمین سال ناکامی جودوی ایران

Image caption نمایندگان جودوی ایران در مسابقات جهانی برزیل هم ناکام بودند

مسابقات جهانی ۲۰۱۳ جودو در برزیل برای تیم ملی ایران به تداوم ناکامی‌های شش سال اخیر انجامید. پنج نماینده ایران در مجموع کمتر از ۲۸ دقیقه‌ روی تاتامی بودند.

امیر قاسمی‌نژاد، جواد محجوب، سعید مرادی، الیاس علی اکبری و سعید مولایی در شرایطی از دور مسابقات حذف شدند که در فهرست کشور‌های مدال آور نام کوزوو، جمهوری چک، اسرائیل، بلژیک و تونس هم دیده می‌شود.

آرش میراسماعیلی مدیر تیم‌های ملی و مسعود آخوندزاده مربی این تیم در آستانه مسابقات جهانی، درگیر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا بودند.

وحید سرلک سرمربی ایرانی تیم مونشن گلادباخ آلمان که سابقه کسب مقام پنجم جهان را دارد، درباره نتایج تیم اعزامی به بی بی سی فارسی گفت: «نمایندگان ایران میدان دیده نیستند و چهره یک مبارز در سطح مسابقات جهانی را بروز ندادند. ترس از مغلوب شدن و تصور از پیش باختگی، مهم‌ترین دلیل ثبت این نتایج برای ملی‌پوشان بود.»

ایران سال ۲۰۰۱ در آلمان برای اولین بار توسط آرش میراسماعیلی موفق به کسب مدال طلای جهانی شد. محمود میران هم روی سکوی سوم ایستاد.

میراسماعیلی طلای خود را سال ۲۰۰۳ در اوزاکا تکرار کرد. او در مسابقات ۲۰۰۵ قاهره و ۲۰۰۷ ریودو ژانیرو نیز سوم شد. این پنج مدال، ویترین افتخارات جهانی جودوی ایران است.

سال ۲۰۰۹ در رقابت های قهرمانی جهان به میزبانی هلند، وحید سرلک با کسب مدال برنز بهترین نتیجه را به جا گذاشت. سرلک اما با حضور در آلمان و اعلام پناهندگی، دیگر به ایران بازنگشت. مدتی بعد محسن غفار دیگر ملی‌پوش ایران نیز به آلمان پناهنده شد.

در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ به میزبانی توکیو بدترین نتیجه در تاریخ جودو ایران رقم خورد. محمدرضا رودکی در فوق سنگین مقابل دیمیتری استرخوف از روسیه سه دقیقه و ده ثانیه مقاومت کرد؛ مدت زمانی به مراتب بهتر از محمد جمالی که در ۸۱ کیلو مقابل رقیب آرژانتینی فقط ۲۸ ثانیه دوام آورد. رودکی در وزن آزاد هم طی ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه مقابل نماینده ژاپن ضربه شد.

در جایزه بزرگ برزیل آرش میراسماعیلی کاپیتان تیم ملی به همراه علی معلومات در دور اول شکست خورده و حذف شدند.

مسابقات گزینشی المپیک ۲۰۱۲ در تونس و اسپانیا مانند جام جایزه بزرگ روسیه با ناکامی ایران همراه بود. اعزام تیم ملی به رقابت‌های کسب سهمیه المپیک در استونی و اعزام به رقابت‌های کسب سهمیه در رومانی نیز لغو شد.

در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ پاریس، رودکی با قرار گرفتن در رده پنجم بهترین مقام ایران را کسب کرد. در جام جهانی ۲۰۱۲ پراگ تمام اعضای تیم ملی ایران از دور رقابت‌ها حذف شدند.

برای المپیک لندن هم جواد محجوب تنها نماینده ایران به خاطر عدم رویایی با آریل زیوی از اسراییل، به این مسابقات اعزام نشد.

این دو نفر تاکنون باید سه بار با هم مسابقه می‌دادند اما هر بار فقط حریف اسرائیلی روی تاتامی رفته. بار اول در جایزه بزرگ کینگ ‌دائو در چین، بار دوم در جام جهانی ازبکستان و سپس در المپیک لندن!

وضعیت ایران در مسابقات قهرمانی آسیا نیز چندان موفقیت آمیز نبوده. حاصل مسابقه‌های ۲۰۰۹ آسیا به میزبانی تایوان، تک‌مدال برنز احسان رجبی و ایستادن در رده نهمی بود. این تیم در بازی‌های آسیایی گوانگجو از دستیابی به طلا بازماند تا از ضعیف‌ترین رشته‌ها در کاروان پر مدال ایران باشد.

در قهرمانی ۲۰۱۱ آسیا به میزبانی امارات نیز ایران به مقام نازل ششمی دست یافت اما در ایران اسنادی درباره امیر قاسمی‌نژاد منتشر شد که سال‌ها با نام برادر کوچک‌ترش حمید در مسابقات شرکت کرده، با نام جعلی به مسابقات رفته و با رقبایی که پنج سال از خودش کوچکتر بودند مبارزه کرده!

فدراسیون جودو در توضیح این تقلب، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «قاسمی‌نژاد در زمان مدیریت قبلی با نام برادر کوچکترش به مسابقات بین‌المللی اعزام شده بود که در زمان مدیریت فعلی تخلف وی محرز شد تا با حکم کمیته انضباطی با محرومیت مواجه شود. او پس از اتمام دوران محرومیت بار دیگر به عرصه مسابقات بازگشت.»

ایران توانست پارسال و امسال در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی تاشکند و بانکوک توسط رودکی و محجوب به دو مدال طلا دست یابد اما این جرقه‌ها تغییری در رتبه ایران پدید نیاورد، پارسال هفتم شدند و امسال ششم.

شش سال از آخرین مدال جهانی جودوی ایران می‌گذرد و طی این مدت ناکامی‌های متوالی، تقلب‌، سانحه دلخراش سقوط هواپیمای حامل اعضای تیم نوجوانان و افشای حضور برخی صغرسنی‌ها در همان تیم، اختلافات دیرینه در جمع بزرگان این رشته و پناهندگی ملی‌پوشان به اروپا از اخباری است که پیرامون جودو منتشر می‌شود.